Çok İlginç YaGenel

Daft Punk Neden Maske Takıyor?

İster popüler olmasıyla olsun, ister hoşunuza gittiği için olsun. Hepiniz en azından bir kere kulağına Daft Punk şarkısı veya melodisi çalınmıştır. Birçok dinleyecisinde olduğu gibi Daft Punk benim de kulağımın pasını Get Lucky ile silen, Instant Crush ile hüzünlendiren ve Lose Yourself to Dance ile başımı döndüren adeta bir müzik standardı.

Geçtiğimiz gün rastgele bir Daft Punk şarkısına dinlerken uzun süredir merak etmediğim bir şey üzerine yoğunlaştım. Önce bir ışık belirdi. Ardından aydınlanma ve sonra o merak duygusunu uyandıran ilginç soru;

Bu adamlar neden maske takıyor laağğn?

İsterseniz önce Daft Punk dediğimiz bu nadide grubu cümlenin ögelerine ayırarak işe başlayalım. İki kişiden oluşan Daft Punk grubu, ilk defa müzik çalışmalarına 1993 yılında bir hışımla başlıyıveriyor. Frenchmen Thomas Bangalter ve Guy-Manuel de Homem-Christo adındaki kafadarlardan oluşan grup, dikkat çekici müziği ve tarzlarıyla o zamandan bu zamana tansiyonumuzu yükseltmeyi başarıyor.

Daft Punk

Ellerinde eldiveni, yüzlerinde maskeleri olan ve gündelik hayatlarında ne yüdüğü bilmediğimiz bu arkadaşlar ilk defa sahnenin tozunu yutmalarıyla birlikte kafalarına birer çöp kovası geçiriyor. Bunu öyle laf olsun diye söylediğimi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Adamlar o zaman müziğe zaten yeni yeni atılmışlar. Elde yok avuçta yok, onlarda çöp kovasından bozma kasklarıyla sahne almaya başlamışlar. Ne yapsalardı?

Aslında Daft Punk söz konusu olduğunda kasklar kadar ilginç bir şey daha var. Bu adamlar her ne koşulda olursa olsun şarkılarında kendi seslerini kullanmıyor. Müzikleri meydana getiriyor. Şarkı işi için de ses tellerini yormayıp, onların yerine bu işi yapabilecek birileriyle çalışıyor. Bu sayede müziklerini öne çıkarırken, kendilerini de ünlü isimlerle birlikte göz önüne çıkartıyor.

Maske diyorduk… Önceleri çöp kovasından bozma maskeleri kullanan grup, daha sonradan biti kanlanınca motosiklet kasklarından bozma LED aydınlatmalı maskeleri kullanmaya başlıyor. Merdivenin zirve katına çıkıldığında da patentlerini aldıkları “Daft Punk maskeleri” ortaya çıkıyor.

Buraya kadar olan bölümle Daft Punk’ın kısa evveliyatına giriş yaptık. Peki, Daft Punk neden maske takıyor?

Bir röportajlarında Thomas; “Maske takmanın en güzel yanı birilerin size çıkıp gelip ne yapacağınızı söyleyecek olmaması oluyor. Hem unutulmak da aynı oranda oldukça kıyak iş aga. Biz performans sanatçıları değiliz, model de değiliz. Çıkıp göbek de atmıyoruz. Bizi görmek insanlara ekstradan bir şey sunmayacaktır.” şeklinde konuşuyor.

Thomas’ın sözlerinden anlayabileceğimiz üzere Daft Punk kendini model olarak görmüyor. Bu adamları görmek de bize pek bir şey katmayacak demektir. Biraz kafa mekanizmasını çalıştırıp içler dışlar çarpımı yaparsak sonuç gün gibi ortaya çıkıyor. Bu adamların yüzlerini göstererek prim yapması için hiçbir nedenleri yok. Kişilikler yerine maskelerle öne çıkan Daft Punk, bir yerde bize “bana değil, müziğime bakın olm” demek istiyor.

Elbette yüzlerini gizli tutmalarının tek nedeni bu değil. Röportajlarına göre kendilerini oldukça çekimser ve utangaç olarak tanımlıyorlar. Maskeler yardımıyla kimliklerini gizliyor ve böylece gündelik hayatlarını sekteye uğratmadan tamamen sanatlarına odaklanabiliyorlar. Ulan ben böyle bir iş yapsam kapıcı ne der? gibi dertlerden uzak olmaları muhakkak bu adamların da hoşuna gidiyordur.

Mesela ben bile şimdilerde kafama sokayım, ne bok vardı da gittin isim soyisim ile blog açtın demeden geçemiyorum. Ki benim fındık kabuğunu doldurmayacak takipçi kitlem ile Daft Punk’ın fındık ormanını düşünelim. Bu adamlara maske elbette daha rahat hareket etme şansı da sunuyor.

Etiket
Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.