Genel

Çıkarım Yapma Sanatı Nedir? Gerçek midir? (The Art of Deduction)

Çıkarım Yapma Sanatı veya Sherlock Holmes yapımlarından gördüğümüz asıl adıyla; The Art of Deduction… Bu sanat hakkında -bazı yapımlarda bilim olarak da geçiyor- ilk defa bu blog yazısını 2015 yılında yayınlamıştım. O zamanlarda internette bu bilim hakkında yeterli kaynak yoktu ve verilen bilgiler benim kafamdakilerle uyuşmuyordu. Eğer yazının altına yapılan onlarca yoruma göz atarsanız, sanırım bu yazıyı neden 3 yıl sonra tekrar baştan yazma konusunda ısrarcı davrandığımı anlayabilirsiniz.

Aradan yıllar geçti ve her şeyin bir eskime payı olduğu gibi bu içerik de eskidi. Ben de, hala her gün sayısız ziyaretçiyi ağırladığım bu blog yazısının tekrardan elden geçirilmesi gerektiğini düşündüm. Üstelik bu kadar adam yorum yapmış etmiş, bu adamların söylediklerini dikkate almamak ayıp olurdu öyle değil mi?

#1: Çıkarım Yapma Sanatı veya The Art of Deduction Nedir?

sherlock

Çıkarım yapma sanatı, eldeki somut veriler ve akıl yürütme yöntemlerinin kullanılması sonucunda ileri sürülebilen tutarlı görüşler ve bilgilerdir. Eğer sitenin üst köşesinde yer alan ve 4 sene boyunca logomu terk etmeyen pipoya bakarsanız, bir nevi benim koyu Sherlock Holmes hayranlarından olduğumu anlayabilirsiniz. Olayın köküne inecek olursak çıkarım yapma sanatı da tam olarak bu karakterimiz ile doğmuş. Sherlock Holmes öykülerinin yazarı olan büyük üstad Sir Arthur Conan Doyle, Sherlock karakteriyle birlikte tüm dünyanın Çıkarım Bilimi adında bir bilimle tanışmasına yardımcı olmuştur.

Tabii eserler oldukça eski olup, asırlar geçtikten sonra asıl değerini kazanmış. Yine de bu bilime ve karakterin çekiciliğine hayran kalan insanlar hangi dönemden olurlarsa olsun aynı soruyu kendilerine sormuş. Bu sanat veya bilim nereden geliyordu? Yaygın olarak bu konuya ilişkin kabul gören üç yaygın inanış var;

 1. Çıkarım yapma sanatı dediğimiz olay sadece usta bir yazarın hayal dünyasında meydana getirdiği bir süper güçten ibaret. Tıpkı örümcek adam gibi düşünün. İnsanlar kendilerini diğer insanlardan üstün kılacak vasıflara ve yeteneklere sahip olmayı severler. Kimi görüşlere göre Conan Doyle, Sherlock Holmes’da bunu günün şartları açısından başarılı şekilde o zamanın yaşantısına uyarlamıştı. Buna harika bir kurgu yeteneği de eklendiğinde ortaya Sherlock Holmes ile birlikte adından asırlar sonra dahi bahsedilecek bir şey çıkmıştı.
 2. Bir diğer görüş ise çıkarım yapma sanatının çıkış noktası Arthur Conan Doyle’un Sherlock Holmes karakteri oluştururken ilham aldığı ve 1877 yılında tanıştığı Doktor Joseph Bell idi. Joseph Bell, hastaları üzerinde Sherlock Holmes’ünkine benzer bir çıkarım yöntemi kullanıyordu. Hatta ünlü doktor vaktiyle bazı önemli cinayetlerin sonuca kavuşturulmasında bile (Ardlamont Mystery of 1893 gibi…) bu yeteneğini sergileme şansına sahip olmuştu.
 3. Bu madde ne yardan ne serden bölümünü oluşturuyor. Bu inanışa göre Sherlock ve bu bilim kendi başlarına birer salt gerçek değildi. Arthur Conan Doyle, etrafındaki birçok karakteri ve hayal gücünü kullanmıştı fakat her şeyin tümüyle birer hayal gücü ürünü de değildi.

Sanatın ortaya çıkışıyla ilgili olarak kabul edilebilecek veya ileri sürülen farkı tezler de yok değil. Lakin popüler olarak üzerinde durulan ihtimaller bunlar. Hangisine inanmak istediğiniz ise bana değil size bağlı olmalı. Yine de bana soracak olursanız, üçüncü maddenin en akla yatkın olan seçenek olduğunu söyleyebilirim. Ha bu arada; Çıkarım Yapma Sanatı, Çıkarım Yapma Bilimi, Kestirim Sanatı, Kestirim Bilimi olmak üzere her kafasına esenin bu sanatı farklı şekilde adlandırdığı ek notunu da buraya iliştireyim.

#2: Peki, Çıkarım Yapma Sanatını Uygulamak Mümkün mü?

sherlock holmes ve dr watson

Bizler farkında olsak da olmasak da zaten benzeri bir sistemi günlük yaşantımız içerisinde zaten kullanıyoruz. Sadece bunu kullandığımızın farkında değiliz, ya da hayali karakterimiz Sherlock Holmes‘ün yaptığı kadar detaya inerek yapmıyoruz. Yerdeki tütün külünün örneğine bakarak katil hakkında önemli veriler elde etmek bir yöntemken, sabah kalktığınızda bulutlara bakarak hava üzerine tahminde bulunmaya çalışmamız da bir yöntemdir.

Bu aşamada sanırım önemli olanın tekniğin gerçekliğinin olduğunun değil, uygulayabilme yeteneği olduğunu anlatabilmişimdir. Eğer günlük hayatta uygulanabilirlik konusunda daha somut bir şeylere ihtiyaç duyacak olursanız size yıllar önce okuduğum Daniel Smith’in Sherlock Gibi Düşünmek kitabını mutlaka öneririm. Çıkarım Sanatı ve Sherlock Holmes’ü farklı bir açıdan ele alan bu kitap, aynı zamanda günlük hayatta kullanılabilir pratik bilgiler de sunuyor.

Şimdi işi biraz daha katakulliye çekelim ve basit bir senaryo ile olaya bakalım;

Her sabah görüştüğünüz bir arkadaşınızın bu sabah aynı saatte yüzüne bakıp incelediğinizde göz altlarının şiş olduğunu ve gözlerinde kızarıklıklar olduğunu fark ediyorsunuz. Peki bundan nasıl bir çıkarım yapılabilir dersiniz? Cevabı gün ışığı kadar ortada! Arkadaşınız gece uykusunu yeterince iyi alamamış öyle değil mi? Eğer böyle düşündüyseniz büyük bir yanılgıya şimdiden düştünüz demektir. Alın size harika bir Sherlock Holmes alıntısı;

Hiçbir şey apaçık ortada olan kadar aldatıcı değildir…

Elbette yeteri kadar uyumayan insanların gözleri kızarık olabilir. Yine de gözlerinin altı bu derece şişse bu ortada görünenin dışında bir şey olduğunu işaret edebilir. İnsanlar çok fazla uyursa da gözleri şişebilir öyle değil mi? Bizim durumumuzda ortaya bir tezat çıkıyor. Peki, ya arkadaşınız uykusunu almış ama kısa süreli bir göz alerjisi geçiriyorsa?

Çoğu zaman karşılaştığımız somut verilerden yola çıkarak bir şeylerin ters gittiğini çıkarımlayabiliriz. Bunu somut verilere birbirine tutarlı ve mantıklı biçimde bağlamaya çalıştığımız zaman tam olarak çıkarım yapma biliminin nimetlerinden faydalanmaya başlayabiliriz. Önemli olan yapılan çıkarımların doğru olması değil, tutarlı olmasıdır.

Belki birer dedektif değiliz ve belki çıkarım bilimiyle profesyonel manada uzaktan yakından alakamız olmayabilir. Her şeye rağmen çıkarımlarımızın günlük hayatımızda fazlasıyla yer aldığını söyleyebiliriz. Farkında olsak da olmasak da çıkarım yapma sanatını  günlük hayatımızda gayet pratik şekilde uyguluyoruz.

Karşınızdaki kişilerin söylediğiniz şeylere vereceği tepkiyi göz kaslarının hareketine göre daha bir şey söylemeden anladığınızı hissettiğiniz herhangi bir anınıza dönün. Bu da pekala bir çıkarımdır. Ya da sevgilinize hediye verirken ona hediyeyi ilk gösterdiğiniz anda yüzünün aldığı şekil size hediye hakkında sevgilinizin ne düşündüğünün ipucunu verebilir. Yani aslında her birimiz bu çıkarım ve gözlemleme olayından farklı farklı şekillerde de olsa faydalanıyoruz. Tabi bunun sınırını belirlemek tamamen sizin ellerinizde.

İçeriğin devamı için 2. sayfaya geçin.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

27 Yorum “Çıkarım Yapma Sanatı Nedir? Gerçek midir? (The Art of Deduction)

 1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

  Abi bana ayda 10 kişi teşekkür ediyorsa 100 kişi küfür ediyor, ben sizce sen gibi sik beyinlileri kaile almış olsaydım bu halde olur muydum? Ayrıca bizde bilimin borusu öter beyinsiz arkadaşım yorum yaptığında IP adresinin sistemime kayıt edildiğinin farkındasın değil mi? Yarın savcılığa yapacağım bir suç duyurusundan sonra acaba aynı tutumunu devam ettirebilir misin?

 2. Hic Kimse Yanıtla

  Son paragrafınızı okuyana kadar yazıyı çok beğenmiştim. O kısmı KESİNLİKLE EVET* olarak düzeltirseniz çok sevinirim. Jeremy Brett versiyondaki mantık hataları ve yeni nesil TV – Sinema versiyonlardaki sinemaskop hileleri “Çıkarım Yapma Bilimi” başlığı altında değerlendirmeyin (özellikle 2009’daki o filmde yaptığı hata çok aptalcaydı, hiç bir kanıtı yoktu, kitaplarındaki karakterle kesinlikle aynı kişi değil). Zaten izleyiciyi eğlendirmek amaçlı olup bunun dışında bir iddiası olmayan bu ayrıntıları saymazsak teorik olarak Sherlock Holmes’un sahip olduğu gözlem ve çıkarım yeteneklerine sahip olmak mümkün.

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Sizin de söylemiş olduğunuz gibi, Sherlock Holmes’ün ki kadar gelişmiş bir çıkarım yeteneğine sahip olmak yalnızca TEORİK olarak mümkündür. Gerçeklikte mümkün olması çok düşük bir ihtimal.

   1. Oktay Yanıtla

    Teoriler gerceklerin olma ihtimalidir ki bu konu hakkinda gözlem bir deney veya olgu olmadigina göre böyle bir teorinin olumlu yada olumsuz olma ihtimalinden başka seçenek olmadığı gibi bu ihtimallerinde olasılığı aynıdır.

    1. mustafa Yanıtla

     Merhaba yazıyı bir gözden geçirdim ve önce kendi yorumumu belirtmek isterim; bence belirli bir aydınlanma safhasını geçtikten sonra bu türden yetenekleri geliştirmek ve ustalaşmak mümkündür, aslında bir çeşit insan sarraflığı olarak görüyorum kısacası neden olmasın ? (Çıkarımlar dışarıdan hem kolay hem inanılmaz görünür yerine göre öykülerde, çünkü hepimiz insanız ve açıkça söyleyeyim nöral aktivitelerimizi hep vasata odaklamış olarak yaşıyoruz hatta belkide hiç zorlamadan yaşayıp göçeceğiz bu diyardan. Bazen merak ediyorum tarihteki bazı insanlar gibi insan zekasını zorlamanın sırrı genetik midir? Yoksa sonsuz çaba ve ısrarlı çalışmalarımızın bir yan etkisi midir bu bizi yine bizden farklı kılan !”insan üstü” yetenekler..)

     1. Burak Göç (Mekanın Sahibi)

      Selam, yazıyı kısa süre içinde revize edeceğim inşallah 🙂 Ben de zaten yeteneğin geliştirilmesi veya ustalaşılması konusunda gerekli başarının elde edilemeyeceğini savunmadım. Ben, bunu dizi ve kitaplardaki kadar üst seviye kullanımının mümkün olmadığını söyledim 🙂

     2. İsmail

      Burak kesinlikle haklı. Teorik olarak mümkün fakat gerçekte mümkün olmasının olasılığı çok düşük. Ki bu ihtimal gerçekleşse bile ancak ve ancak ömrünüzün sonlarında görebilirsiniz.

      Sherlock gibi yeteneklerin üst boyutu oluşmuş hal için 2 şey gerekli

      1.Zekanızın kat puanları 1000 üzeridir.(Ki böyle bir şey yok.) Öğrenme kabiliyetiniz çok iyi olacağı için kısa sürede bu yeteneğe sahip olabilirsiniz.
      2.İnsan ömrü 1000 yıla ulaşırsa;
      Ancak o zaman ömrün sonuna gelmeden o yetenekleri görüp tadını çıkarabilirsiniz.

 3. fatih yılmaztürk Yanıtla

  mantık hatası değil o söylediğiniz.. tam aksine mantıkla yola cıkarak duyguları saptayamama..yani kocasını terketteğini değilde onun öldüğünü düşünse duygusal savranmış olurdu..

  Dipnot: okkalı tokat yemedi , içtiğini içeçeği yüzüne attı..

 4. mücahid Yanıtla

  acaba neden hepiniz bbc de yayınlanan sherlock dizisine bağlı kalıp gerçek sherlock holmes (gerçekten kastım kitaptakidir) le ilgisi olmayan bazı vasıfları gerçeğine yüklüyorsunuz lütfen ama lütfen biriniz bana desin ki dizideki sadece tekdüze yaşayan insanların heyecan duygularını coşturmak ve bir gn bn de öle olmalııım dedirtebilmek için yapılmış bir dizidir. şimdi söylediklerimle aklınızdaki sherlock holmesi sileceğime eminim
  1. sherlock holmes kulaklı avcı şapkası giymez sadece gloria scott vakasında seyahat şapkası taktığı söylenir
  2.sherlock holmes asla çok basit sevgili watson çok basit cümlesini kullanmaz bu cümle başka bir polisiye yazarına aittir orada da watson vardır ama sherlock adında biri yoktur
  3. sherlock holmes filmlerinin aksine çok çirkin bir adamdır kızılı dosyada kartal suratlı kara kuru sıska birisi olarak anlatılır
  4. EN ÖNEMLİSİ sherlock holmes çok ciddi bir adamdı YALAAAAAAN
  sherlock holmes hikayelerde toplam 103 gülümseme 65 gülme 31 kıkırdama 7 sevinç 7 göz kırpıştırma 19 diğer mutlu olma belirtilerini göstermiştir kısaca joker gibi çılgın ve zeki sizin hayatınız yalan oldu şuan sherlock holmesun dizideki ile uzaktan yakından bir alaksı yok siz en iyisi dizi dekini izleyerek küçük bir kız çocuğu gibi bir gün bende öyle olmalıyım diyin biliyorum yavaş yavaş aklınızdaki sherlock siliniyor öyle bir hale geleceksiniz ki tiksindireceğim sizi bir daha sherlock diyemeyeceksiniz dizi ve filim tam bir fiyasko sadece ne yapmamanız gerektiğini anlatır size diziye ve filime bağlı kalmayın duyarlı olun dizideki sherlock holmes değil sadece başkalarının hayal gücü ile oluşmuş bir karakter o

  not:daha fazlası var emin olabilirsiniz
  not2 : ben çok fazla çıkarım yapma bloğu gördüm en iğrenci bu idi http://cikarim.blogspot.com.tr/ hepsi alıntı neredeyse ama senin ki gerçekten diğerlerinden daha az kötü çok güzel değil ama fena da değil en azından gerçeğe bağlısın teke eksiğin gerçeği gibi olamazsın demen gerçeği var yaşamış bir insan g bu kitaplar josph belden esinlenip o zamanın polisiyesi olan dupinden özenilip ozamanın en gelişmiş dedektifi vidocq tan esinlenilmiştir yani kitap bir kaç kişi (çoğunlukla josph bell) derlemesidir KESİNLİKLE ONUN GİBİ OLUNUR o h ayali değildir sadece ismifarklıdır

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Açıkçası bu kadar büyük bir yorum almak beni sevindirdi. Fakat gerçekten bunları benim yazımı okuyarak mı yazdınız bilemiyorum. Çünkü yazdıklarınızın büyük bir kısmı mantıklı olmasına karşın benim yazım ile uyuşmayan cümleler. Yazının başlığı Sherlock Holmes kimdir değil. Ben daha spesifik bir şey olan çıkarım yapmaya odaklı bir yazı yazdım. SH ile açıklamam gerekiyordu bu yüzden ben de öyle yaptım. Dizi veya kitap karakteri oluşu hakkında tepki alacak bir şey yazdığımı hatırlamıyorum. Bloguma biraz göz atmış olsaydınız zaten tüm SH kitaplarını okuduğumdan da pek ala haberdar olabilirdiniz. Daha önceki yorumlardan birinde de aynı şekilde “gerçekte bu olamaz” dediğim için eleştirilmiştim. Eleştirilere açığım ve ben bunu tamamen savunuyorum, gerçekte bunun pratik hayatta uygulanması kesinlikle imkansızdır. Bu benim kendi düşüncem, sizin aksini savunmanız beni mutlu eder. Fakat bunu bana kanıtlamalısınız ki ben orayı değiştireyim. Biz gündelik çıkarımlardan değil, çok üst seviyedeki çıkarımların imkansızlığından bahsettik. Gerçek bir şahsiyet olmadığı konusunda da geçmişte yaptığım araştırmaların sonucunda ulaşmıştım. Dolu dolu yorumunuz için çok teşekkürler!

   1. mücahid Yanıtla

    siz gerçekten eleştirilere açık olan tartışmayı bilen çok medeni bir insansınız fakat amaç kesinlikle sherlock holmes olmak değil sizin dediğiniz gibi amaç çıkarım yapma biliminde ustalaşmak bende zaten bu yazıyı yanlış yere yazdım uzun zamandır etrefımdaki sherlocked lara olan öfkemi kustum . peki bu işi sherlock holmes kadar iyi yapamaz mıyız .yaparız önceki yazımda tam net yazamamışım .sherlock holmes arthur conan doyle tarafından joseph bellin değişik bir versiyonudur .sherlock holmesin yaptığı çıkarımlar genelde joseph bellin hayatından alınmıştır.bunu yanında arthur conana doyle o zamanın en ünü dedektifi (hayali olamasına karşın gerçek olan fransız dedektif vidcoqtan esinlenilmiştir) dupinden etkilenerek ve joseph bellin bu konuda da usta olduğunu fark ederek bu kitapları yazmıştır . ama siz daha iyi bilirsiniz 🙂

 5. SB Yanıtla

  Çıkarım yapma bilimi/sanatı Sherlock Holmes ile birlikte ortaya çıkmamıştır tam olarak. Sir Arthur Conan Doyle’un okumakta olduğu üniversitede Joseph Bell((?) isimli profesör neredeyse Sherlock kadar iyi çıkarımlar yapmaktaydı. Sherlock karakterinin ilham kaynağı da (hem fiziki hem yetenekler bakımından) Joseph Bell’dir. Ayrıca; yazınız kötü değil ancak eksikleri var ve ne kadar iddialı bir giriş olsa da yazınızdan çok dağa iyilerini gördüm.

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Ampulü ilk kim icat etti biliyor musunuz? Hayır, sandığınız kişi değil. Aslında ampulün ilk mucidi Edison değildi. Wikipedi’den de bakarsanız görebilirsiniz. Fakat ampulün ilk icat edilmiş hali kullanıma hiç yatkın değildi. Daha sonralarında ampul üzerinde çalışan Edison gerçekten kullanılabilir haline getirdi. Bugün ise sokakta birçok kişi ampulün mucidini Edison sanıyor. İlginç değil mi? Sizin söylediğiniz de bununla aynı şey. Ayrıca bahsettiğiniz konu hakkında birinci ağızdan kaynak yoktur. Onları ben de biliyorum fakat onlar birinci kişili kaynaklar değil. “Sir Arthur Conan Doyle böyle demiştir.” diyorlar. Çok daha iyi kaynakları bulduysanız ne mutlu size ve bana ben bu yazıyı 2 sene önce yarım saat içerisinde yazdım.

 6. Emir Yanıtla

  Merhaba İnsanlara olayı kavrayamamış demişsiniz ama Sherlock Holmes un 15. Yy yaşadığını bile bilmemeniz biraz ironik olmuş tek ihtiyacınız olan çok küçük bir araştırmaydı

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Sherlock Holmes’ün gerçekten yaşadığını düşünüyorsanız ve kurgu denen şeyi gerçekten ayırt edemiyorsanız, bırakın öyle kalsın 🙂

 7. Cetin Yanıtla

  Gerçekte SH düzeyinde cikarimlarda bulunulamaz şeklindeki onermenize katılıyorum. Ama makalenin cikarimda bulunma sanatına söyle bir deginip geçiyor. Meselenin tume varım ve tümden gelim yöntemlerini bilmenin çok çok ötesinde olduğunu siz de takdir edersiniz. Yöntemi bilmekle kullanmak arasında çok fark vardır. Ayrıca genel kültürün gereksizligi düşünsenize de katılmak mümkün değil. Zaten kimse SH'nın genel kültür bilgisinin zayıf olduğunu söyleyemez herhalde…

 8. Sir Arthur Yanıtla

  Sherlock’un bir kurgu karekteri olduğunu idda etmeniz bence çok normal ve ben bunu yadırgamıyorum.Çünkü Sadece internet aracılığı ile bilgi edinen insanlar çok fazla tabi sizde bunun bir parçasısınız.Çünkü bir blog siteniz var.
  Ancak Sherlock Holmes hikayelerin tümünü okumak dahi Sherlock’un gerçekliğini kanıtlamıyor.Sherlock Holmes ile ilgili çok fazla okumalısınız.
  Benim yakında inşallah satışa çıkaracağım kitapta Sherlock holmes’un gerçekliğinin tüm örnekleri var ancak yinede bir tanesini size verrebilirim.

  Rodolfo Marintez Sherlock orjinal basımlarını bir arkadaşının ona verdiğini ve bu yazıların daha önce hiç basılmadığını fark edip.Kitabını Basıyor tabiki bu kadar basit değil bu bir özet anacak okursanız anlarsınız.

 9. Aslan Akbey Yanıtla

  BİR YERE KADAR YAZINIZ ÇOK İYİ GİDİYORDU FAKAT İŞİN İÇİNE YALANLARINIZ VE KİŞİSEL OLUMSUZ DÜŞÜNCELERİNİZ GİRENE KADAR VE BİRDE YANLIŞ GÖZLEMLERİNİZ HOLMES WATSON UN (SEVGİLİSİNDEN) TOKAT YEMEDİ DOWNEY’İN FİLMİNDE YÜZÜNE ŞARAP FIRLATTI VE O SIRADA WATSON EVLİ DEĞİLDİ AYRICA HOLMES BİR KAÇ KEZ HATA YAPTI BİŞEYLERİN EKSİK YADA HATALI ANLATILMASINDAN NEFRET EDİYORUM ÇIKARIM YAPMA SANATINA GELİNCE NE DEMEK KÜLTÜRE İHTİYACINIZ YOK MAKALENDE YALNIZCA KİŞİ ÜZERİNE ÇIKARIM YAPMAKTAN BAHSETMİŞSİN OLAYLARDAN YADA MEKANLARDAN BAHSETMEMİŞSİN BİLE BİR OLAY YADA MEKAN HAKKINDA ÇIKARIM YAPMAK İÇİN ELBETTE BİR GENEL KÜLTÜR BİLGİN OLMAK ZORUNDA MİLLETİN MAKALESİNE LAF SÖZ ETMİŞSİN AMA KENDİ MAKALENDE Kİ TONLARCA EKSİĞİ GÖRMEMİŞSİN BİLE ARAŞTIRMA YAPMAMIŞSIN İLK YALANIN BUYDU BU BİR ARAŞTIRMA SONUCU YAZILMIŞ MAKALE OLSAYDI BU KADAR EKSİK VE YANLIŞ BİLGİ BULUNMAZDI BİR DAHA DÜŞÜN BENCE

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Arkadaşım bu ne sürat vatana ihanetten yargılanmıyorum 😀 Bu benim düşüncelerimin konu edinildiği bir blog ve bu da bir makale değil; blog yazısı… Evet, hepsi bu.

 10. F.A Yanıtla

  Şu soruya veya yazıya bir açıklık getirmem gerekirse çıkarım yapma bilimi sherlock holmes ün bulduğu bir bilim değil sadece sherlock holmes bu bilimi popüler hale getirdi.Bu bilim bilinen en eski zamanı yazmak gerekirse aristo nun önermelerinden bu zamana kadar bilinen bir bilim.Yazınızın bir kısmı tutarlı olmuş en azından diğer araştırmamış sadece yorum yapmak isteyen birkaç web siteye göre güzel ilerlemiş yalnız
  1.kısımdaki yazıya üst kısımdaki ifadeyi,noktayı eklemeniz daha güzel gelir ve yazıyı süslerdi ayrıca 5. kısımdaki bu bilimi sherlock h . ün uyguladığı gibi uygulamak mümkün ,sadece sistamatik çalışma ve adım adım gözlemlerini geliştirerek bilimi bu denli uygulanabilir hale getirmek gerekli.Unutmayalım ki her bir çıkarım birer tuğladır çıkarım yapma bilimini geliştirip bu tuğlalardan gökdelen yapmak ise bizim elimizdedir. F.A

 11. Lazımsa Yanıtla

  Aslında bana göre hep yanlış yapılan bir durum var ünlü dedektif Sherlock Holmes oldugunu düşünülür aslında Sherlock Holmes bir hayel ürünüdür gerçek hayran olmamız gereken kişi
  Sir Arthur Conan Doyle, tur gerek çıkarım yapan kişi odur diye düşünüyorum

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   O kadar haklısınız ki! Böyle bir karaktere hayat vermek ve bir dahi olduğunu ispatlayacak kurgular üretmek, hiç kolay değil. Asıl büyütmemiz gereken kişi Sherlock Holmes değil, üstad Sir Arthur Conan Doyle’dur 👏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.