Bak Bu Tutar!Okuduklarım

Çek, Düzenle, Paylaş iPhone Fotoğrafçılığı – Mehmet Ömür

Fight Club’ı ben yazmış olsam, meşhur Jack repliğine şöyle limon sıkardım:

Ben, Jack’in kırık kalbiyim…

Bir de; iki kişi bir araya gelince fotoğraf çekme mesaisi kitlenen adam…

DSLR kameraların pabucu dama atıldı. Zaman artık göt cebimize sığan, göt kadarlık akıllı cihazların zamanı!

İnsanlar her gün lüzumlu lüzumsuz milyonlarca fotoğraf çekiyor. Mehmet Ömür’ün bu kitabı, lüzumsuz milyonlarca fotoğraftan birini de bizler çekmeyelim diye yazılmış.

Dijital aygıtlarla fotoğraf çekmek hakikaten çok kolay. Üreticiler tüm ayarlamaları yazılım tarafında halledip bize, “Aha bak buna basıyosun” diye, tek bir buton gösteriyorlar.

Nitekim, buna rağmen ağzımızın yüzümüzün kaydığı, gözlerimizden kırmızı ateşlerin fışkırdığı fotoğraflar çekmeyi başarıyoruz.

Mehmet Ömür’ün bu mini rehber niteliğindeki kitabıyla oyunun skorunu değiştirmek artık sizin elinizde!

Bu Gala HDR’lı Gala!

Dur tahmin edeyim… iPhone’unuzun kamerasını açıyorsunuz, ve şırrakt! diye deklanşöre basıyorsunuz.

iPhone Fotoğrafçılığı

Sonuç: Evlat olsa sevilmez fotoğraflar.

Eğer bu senaryodaki özne sizseniz, bu kitap ve birkaç saatlik çabayla işleri değiştirebilirsiniz.

Peki, kitap okuruna ne sunuyor?

 • Temeller: Leb demeden iPhone kamerasını açmak, ışık ayarı, odaklama ve HDR modu gibi tüm terimler ve bunların pratik kullanımları.
 • Çekim: Fotoğrafçı bakış açısıyla bir kareyi nasıl yakalarsınız? Portre, manzara, nesne ve eşya fotoğrafı çekerken neleri, (neden) göz önünde bulundurmalısınız?
 • Gece fotoğrafçılığı: Gece fotoğraflarında vampir gibi çıkmamak için neler yapmalısınız?
 • Filtreleme: Çektiğiniz fotoğrafları nasıl düzenlersiniz? Harika fotoğraflar çekerken veya düzenlerken hangi uygulamalardan faydalanabilirsiniz?

iPhone ile çekilmiş birçok başarılı fotoğraf, dijital fotoğrafçılığa dair ipuçları, uygulama tavsiyeleri ve daha birçok şey, “Çek, Düzenle, Paylaş iPhone Fotoğrafçılığı” rehberinde okurlarını bekliyor.

Kıtabın Elleme ve Elleştirmesi

Bu kitabı Serdar Kuzuloğlu’nun bir blog yazısında görmüş ve ilgi alanıma girdiği için hoşuma gidebileceğini düşünmüştüm.

Çek, düzenle, paylaş kitabı

Kitap için ciddi bir emek harcandığını inkar edemem fakat bana beklediğimi veremedi.

Tüm kitaplarım gibi bu kitabı da online siparişle aldım. Eğer bir mağazada karıştırma şansım olsaydı, kitaptaki her şeyi zaten bildiğimi birkaç sayfada fark edebilirdim.

Neden beğenmediğim ve eleştirilerime ilişkin notlarımı da şöyle dökeyim, kararı siz verin:

 1. Bilal’e anlatır gibi anlatmasına rağmen birçok konu yüzeysel geçiliyor. Ben, konuların daha detaylı ve kapsamlı işlenmesini beklerdim. Sonuçta bu bir kitap! Bana internette bulduğum dağınık bilgilerden fazlasını vermeyi başarmalıydı.
 2. Teknik konularda olduğu gibi fotoğrafçılık detayları da kısıtlı tutulmuş. Hal böyle olunca, bildiğimin üstüne pek bir şey koyma şansım olmadı. iPhone’un kamerası ve teknolojiye tamamen duyarsız birinin kitaptan ciddi anlamda faydalanacağına inancım tam. Sorun kitapta değil, bende…
 3. Uygulama tavsiyeleri vasat veya vasata yakındı. Tavsiye edilen uygulamaların, başarılı ve kullanışlı alternatifleri var. Örneğin, VSCO önerisi kitabın hiçbir sayfasında yok. Bu benim için kitabın sağlam kaynak olma değerini aşağıya çekiyor. VCSO’suz bir iPhone fotoğrafçılığı benim için asla düşünülemez…
 4. Kitap 88 sayfa. Kaliteli baskı ve kağıt malzemeleri kullanılmış ancak kitaptan ziyade elimde bir dergi tutuyordum. Üstelik, bu dergidekilerin hepsini (fotoğrafları saymazsak) birkaç blog yazısı ve bir YouTube videosuyla öğrenilebilecek şeylerdi. Kitap bu açıdan baya cılız kalıyor. Benim gibi, hali hazırda bilgi birikiminizin üstüne ekstradan bir şey katmayı düşünerek kitabı satın alıyorsanız, bu kitap pek sizlik değil.

Kitap Hakkında Rengarenk Son Sözler

İngilizceniz yoksa ve elinizdeki iPhone’un kamerasına tamamen Fransızsanız, kitap size gerçekten çok şey katacaktır.

Orta düzey bir iPhone fotoğrafçısıysanız, muhtemelen etkili birkaç ipucu işinize yarayacaktır.

Düğün fotoğrafçısı gibi ortalıkta dolanıp her gün yeni fotoğraflar çekiyor, düzenliyor, detayları öğrenmek için bolca yabancı kaynaklara göz atıyorsanız, edebi zevk dışında maalesef kitabın size katabileceği pek bir şey yok.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

5 Yorum “Çek, Düzenle, Paylaş iPhone Fotoğrafçılığı – Mehmet Ömür

 1. Ali Yatarkalkmaz Yanıtla

  Acaba gerçekten bu konu için kitap alan olur mu çok merak ettim. iPhone ile fotoğraf çekmeyi kafasına koyan bii belli ki teknoloji ile ilgilidir. Böyle bir kişinin de kitap kurcalamak yerine internetten araştıracağını düşünüyorum. Bu nedenle kitapta yer alan bilgileri bir internet sitesi üzerinden paylaşması bence yazarın daha çok okunmasını sağlayacaktır.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Kitaptakileri bir internet sitesinde yayınladığında, yazarın maddi olarak pek bi’şey kazanma şansı olmayacaktır. Kitap şu an kapağı ve içeriğiyle popüler okuyucu profilini hedef alıyor. Bana sorarsan; adı sanı duyulmaya başladığında ciddi bir satış oranı da yakalayacaktır.

 2. Salih Yanıtla

  Kitabı okumadığım için bir şey diyemeyeceğim ama yazıdan çıkarılan sonuç: Paranızı boşa harcamayın 🙂
  İnternette tonla temel fotoğrafçılık dersleri var. Ayrıca tonla fotoğraf düzenleme uygulamaları var.
  Eğer profesyonel çalışmalar yapılmayacak ve sadece mobil fotoğrafçılıkla uğraşılacaksa, alınan temel eğitim ve kişinin kendini geliştirmesi ile kolayca ilerleme kaydedilebilir.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   “Paranızı boşa harcamayın” kısmı haricinde kesinlike her söylediğine katılıyorum Salih. Kitaplar öyle veya böyle mutlaka insana bir şey katıyor, genelde bir kitap hakkındaki düşüncelerimiz de, o kitabın bize katmayı başardıklarıyla doğru orantılı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.