İnceleme Atölyesi

Çakma iPhone Şarj Aletinin Zararları

Telefonumu ilk satın aldığımda sıfır olarak almış olduğum için yanında orijinal şarj makinesi de mevcuttu. Fakat dünyada eskimeyen bir şey yok. Hele iPhone’un şarj makinesinden bahsediyorsak, sanırım bunu bir kaç kere daha düşünmek gerekir. Sürekli cebimizde durup kırışan bu kablo belli bir süre sonra artık işimizi görmemeye başlıyor. Durum bende de tekrardan böyle olunca dün yeni bir şarj makinesi almaya karar verdim. Acelem olduğu için en yakınımdaki Teknosa’dan Ttec iPhone şarj cihazını satın aldım.  Fiyatı ise 49,90 TL yani ortalama olarak 3 veya 4 tane çakma şarj aleti parası. Hatta internetten alırsanız 5 adet dahi alabilmeniz mümkündür.

Dün bozulan ve basketbol topu edasıyla çöpe atılanla beraber toplamda 5 farklı şarj makinesinin ümüğünü sıkmış bulunmaktayım. 15 TL’den tanesini hesaplarsak ki en son aldığımı da 20 TL’den almıştım ortalama olarak 100 TL kadar masraf etmiş oldum. Masrafı bir yana bir de bu cihazların kalitesizliği ve güvensizliği ile uğraşmak zorunda kaldım.  Cihazınıza sağladığı zararların yanı sıra ayrıca bu cihazların insanlara bence daha fazla zararı var. Bu aldığım şarj cihazlarının hemen hepsinin sorunları aynıydı;

1- Şarj süresi orijinale göre çok daha uzun sürüyordu. Özellikle kaliteli şarj cihazını kullandığımda telefonumun önceye oranla en azından %75 daha hızlı şarj edildiğini gördüm.

2- iOS 7 ile birlikte Apple sahte aksesuarların karşısına geçmek için bazı önlemler almıştı. Bunlardan en önemlisi de iOS 7 ve üzeri sürümlerin onaylı olmayan aksesuar ile cihazın kullanılması durumunda uyarı vermesidir. Sürekli olarak “Bu kablo veya aksesuar onaylı değil” uyarısı ile karşı karşıya kalmak oldukça sinir bozucu.

3- Kablo eskidikten sonra cihazınızı şarj etmesi için defalarca kez takıp çıkartmak zorunda kalıyorsunuz. Bu durumda hem aceleyle telefonunuzu şarj etmeniz gerektiğinde zaman kaybediyorsunuz hem de diğer yandan sinir küpüne dönüyorsunuz. Ben dikkatlice takıp çıkartıyordum fakat bu cihazlar ile şarj soketini bozan arkadaşlarım da var.

4- Gelelim en önemli maddemize, sahte cihazlara verdiğimiz kablo parası aslında kaliteli şarj cihazı paralarını geçiyor bile. Yani hem kalitesiz cihazların bu sorunları ile uğraşmak zorunda kalıyoruz, hem de fazlasıyla para ödemiş oluyoruz.

5- Bunların haricinde cihazımız için de bu kabloların zararlı olduğu aşikar. Zira, hiç kimse cihazın en önemli yerinden biri yani şarj ünitesinin ömrünü heba etmek için bu aletleri kullanmanızı önermiyor.

Eğer siz de bu sıkıntılardan bıktıysanız artık benim gibi inadı bırakıp yeni bir cihaz almanızın vakti gelmiş demektir 😀

 

Bir Yorum Yapılmış “Çakma iPhone Şarj Aletinin Zararları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!