Bak Bu Tutar!İnceleme Atölyesiİş Güç

Brain.FM ile Beyne İyi Gelen Müzikler (Şuurunuza Şuurunuza)

Geçtiğimiz sene çalışma konsantrasyonumu arttırmak için nöro müzikal keyifler vaat eden bir servis olarak Focus@Will servisini kullanmıştım. Focus@Will gerçekten harika bir servis ancak geçtiğimiz yıldan bu yana artan dolar kuru işlerin boka sarmasına neden oluyor.

Verimliliği arttırmak adına Focus@Will’in harika bir girişim olduğu kesin ama başınıza her ay başınıza ekstradan bir fatura çıkarıp çuvalla para ödemek, bizim topraklarda yemiyor. Hele dolar kurları bu haldeyken. (Yalnız yol yaptılar, haklarını yemeyelim) Brain.FM ise tıpkı Focus@Will mantığıyla çalışan ve fazlasıyla tatminkar alternatif bir nöromüzik servisi.

Brain.FM’i kullanmaya birkaç gün içinde başlamadım. Sizin için bu saçmalamaları yaparken Brain.FM’i kullanmaya başlamamın 3. ayındayım. Açıkçası Brain.FM daha ekonomik bir alternatif olmasıyla öne çıkıyor. Hem daha önceki Focus@Will servisinin ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmayanlar için de bu yazının güzel bir kaynak olacağına inanıyorum.

Brain.FM Nedir?

Brain.FM, yapay zeka destekli olarak beyni sakinleştiren müzikler sunuyor. Odaklanma, rahatlama, meditasyon ve uyku olmak üzere üç ana mod seçeneği ve ayrıca daha kapsamlı seçim yapabileceğiniz “Explore” adını verdikleri bir modları var. İnternet tarayıcısı yardımıyla tüm platformlardan kullanılan servis, iOS ve Android mobil cihazlar yardımıyla da kullanılabiliyor.

Brain.FM’in işlevi aslında çok basit. Nöromüzik uzmanları ve beyin uzmanlarının destekleriyle hazırlanan servis, farklı modlarda sözsüz müzikler sunarak etrafınızdaki gürültüden kurtulmanıza yardımcı oluyor. Beyin dalgalarınıza hitap eden müziklerin etkisini göstermesi için ortalama 15 dakika gerekiyor.

Bir de unutmadan, Brain.FM’in tam etkisinden faydalanabilmeniz için adam gibi bir kulaklık kullanmanız şart. 15 dakika sonra Brain.FM etkisini gösteriyor ve sizi roketleyerek farklı diyarlara götürüyor

Brain.FM Kimler İçin Üretilmiş?

Elbette bu tarz bir girişim herkesi hedefliyor fakat beyni sakinleştiren müzikler, dikkat toplama müziği, ders çalışırken dinlenecek müzikler, test çözerken dinlenecek müzikler arayan arkadaşlar, girişimin hedef kitlesindeki kullanıcılar oluyor.

Brain.FM’i Ücretsiz Olarak Deneyebilir Miyiz?

Focus@Will’in aksine Brain.FM deneme sürümü konusunda kesinlikle daha tatminkar davranıyor. Sisteme kredi kartı küreği tanımlamanıza gerek kalmadan, ilk defa denemek isteyen kullanıcılara 5 oturum süresi sağlıyor.

İyice odaklanıp Brain.FM’in işe yarayıp yaramayacağını anlamak için oturum sayısı fazlasıyla yeterli oluyor. Benim gibi geceleri evin içinde dolanan bir Godzilla’ya dönüşüyorsanız ayrıca “Sleep” adı verilen uyku oturumuna da bir şans vermenizi öneririm.

Brain.FM’i düzenli olarak kullanmaya karar verdiğinizde ücretli planlardan birini satın almanız gerekiyor. Aylık plan için $6.95 olan servis, yıllık ödemeli paketini $47,88 karşılığında sunuyor. Ben şimdilik yıllık bir plan satın aldım, etkilerini görmeye devam etmem halinde $149,99 ödeyerek ömür boyu kullanım lisansını satın almayı düşünebilirim.

Brain.FM’in Avantajları Neler?

  • Focus adı verilen odaklanma modu, etrafında ses varken çalışamayan veya çalışırken müziğin gücüne ihtiyaç duyanlar için tasarlanmış. Sıklıkla bu modu kullanıyorum ve Focus@Will’den aşağı kalır bir yanı yok.
  • Brain.FM size ana modların yanı sıra “Explore” üzerinden daha derin seçimler yapma şansı veriyor. Mesela ben gece geç saatlerde sinematik müzikler ile çalışmayı seviyorum. Gündüz saatlerinde ise piyano müzikleri ağırlıklı bir çalışma süreci yahşidir.
  • Focus@Will ve rakibi olan diğer tüm servislerle kıyasladığımda fiyatı en uygun olan App. Evet, bir telefon faturanızı vermeniz ucuz sayılmaz fakat bu tarz bir şeye ihtiyaç duyanlar için daha minimal masraflı.
  • Her tamamladığınız oturumdan sonra Brain.FM bu oturumdan ne kadar verim aldığınızı soruyor. Samimi cevaplar verdiğinizde Brain.FM sizin için güzel bir çalışma analizi oluşturuyor. Hangi gün hangi saatte hangi tarz müziklerin sizi çalışma konusunda daha fazla motive ettiğini saptayabiliyorsunuz.
  • Bu ne kadar bir avantaj bilmiyorum ama her oturumda size motive edici tarihi alıntılar sunuyor. Bunu da unutmadan ekleyeyim istedim.

Brain.FM’in şimdiye kadar bence tek dezavantajı Mac veya PC uygulamasının olmaması. İnternet tarayıcısı zaten olmuş okyanus. Fazladan bir sekmeyi tarayıcınızdaki sekmeler okyanusuna gömmeniz pek hoş olmuyor. Henüz Beta aşamasında olduğu için (bu nasıl bir betaysa 2 yıldır çıkamamış .mına koyayım) bunu şimdilik sineye çekiyorum fakat hep böyle giderse tekrardan Focus@Will’e dönüş yapmayı düşünebilirim.

Sonuç:

Brain.FM odaklanma sorunu yaşayan ve beyin gücü dalgalarıyla çalışma verimini arttırmak isteyen tüm kullanıcılara hitap ediyor. Fiyatı ise makul bir seviyede. Biraz da kaliteli bir kulaklığınız varsa orada burada beyne iyi gelen müzikler aramayı bırakıp gömülmenizi tavsiye edebileceğim faydalı bir servis.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!