Sosyal Ağlar

Terminatörün Fişini Çekmiş miydik? Bot Takipçiler ve Bilinmeyenlerini

Terminatör’ü izlemiş miydiniz?

Gücünü yapay zekadan alan makinelerin, dünyaya kocaman bir “Eyvallah!” çektirdiği fantastik bir yapımdı.

Film, birçoğumuzun farkında olmadan “bot” kavramıyla tanışmasını sağlamıştı. Otomatikleştirilmiş tanımlardan yola çıkan ve koduna eseni yapan devasa ölüm makineleri…

Botlar ve yapay zeka bir gün o noktaya kulaç atar mı bilmiyorum, fakat mutfak robotum hala bulaşıkları bana kitlediğine göre biraz daha beklememiz gerekiyor.

Tabii bir de bot takipçiler var! Ve uyarayım; bu botlar, mutfak robotumdan daha tehlikeliler.

Bot Takipçi Nedir?

Bot takipçi, gerçek bir profil gibi görünen ve bir panel aracılığıyla uzaktan kumanda edilen hesaplardır. Kumandayı elinde tutan kişi bu botlara:

 • İstediği hesabı takip ettirebilir.
 • İstediği gönderiye beğeni ve yorum attırabilir.
 • İstediği gönderinin görüntülenmesini (izlenmesini) sağlayabilir.

Yani, bot takipçiler sıradan insanların yapabildiği neredeyse her şeyi otomatikleştirilmiş şekilde uygulayabilirler.

Üstelik bunları kontrol etmek tüm bir Çin Halk Cumhuriyeti’ne tek bir ağızdan “Allahuekber!” dedirtmek kadar zor değildir. Uzaktaki panelden verilen tek bir emir, anında binlerce bota ulaşır. Botlar da verilen hedefi kısa sürede tamamlar. Örneğin; 10 bin bota “Beğenin olm!” denilen bir gönderi, sadece birkaç dakikada binlerce beğeniye sahip olabilir.

İyi de, “Nereden geliyor abijim bu botun kaynağı?” diye sormazlar mı adama? Gayet tabii sorarlar!

Yabani erik ağaçları ve yeni yıkattığımız arabamızın üzerinde beliren kuş pisliklerinin aksine, botlar kendiliğinden var olmazlar.

Bu botlar panel sahipleri tarafından oluşturulur veya satın alınarak panellerine dahil edilirler. Data, tek bir sefer oluşturulur ve birden fazla panelde kullanılabilir.

İnsanlar Neden Bot Takipçi Alıyor?

Daaaat: Sadece insanlar almıyor!

Tanıdığımız insanlar, ürün veya hizmetlerini kullandığımız binlerce marka bot takipçi satın alıyor. Çünkü bot takipçi almak, bazı durumlarda normal yollardan elde edemeyeceğiniz avantajları cebe atmayı kolaylaştırıyor.

 • Sosyal kanıt ilkesini sağlamak için: Bir kullanıcı olarak düşünün. 10 bin takipçisi olan birini mi yoksa 100 takipçisi olan birini mi takip etmeye daha istekli davranırdınız? Marka ve kişiler Instagram takipçisi satın alarak, sosyal kanıt ilkesini sağlıyor. Böylece daha çok gerçek kullanıcının kendilerini takip etmesini sağlıyor.
 • Rekabet faktörü: Sosyal medyada rekabet, Türkiye’de adaletten pahalıdır. İrili ufaklı işletmelerin binlerce hatta milyonlarca takipçili hesaplarla baş etmesi kolay değildir. Fake takipçi veya bot takipçiler sayesinde kısa sürede açıklarını kapatıp en azından rekabet edebilecekleri düzeye ulaşırlar. Üstelik organik takipçi maliyetinin neredeyse 1000’de 1’i fiyatına!
 • Tutarlı görünmek istiyorlar: Sadece 500 takipçisi olan Hayat Koçu Selami Bey’in ciddiye alınması zordur. İnsanları organik yollardan etkilemeyi başaramamış ancak buna rağmen hayatınızı iyileştirebileceğini iddia etmektedir. Selami Bey belki haklıdır ve harika bir hayat koçu olabilir. Fakat 500 takipçiyle tutarlı görünmesi imkansızdır. Aynı şey markalar ve ünlüler için de geçerlidir.
 • Otoriter olmak: Bazı hesaplar, yatakta kadınları mutlu edemeyen erkeklere benzer. Otoriter olamaz ama otoritermiş gibi görünmek isterler. Bunu doğal yollardan başaramadıklarında, kendi küçük yalanlarını uydururlar. Kendilerini otoriter ilan ederler. İşin ilginç tarafı; sosyal medyada bu gerçekten işe yarıyor.

 

Takipçi Hilesi ve Bot Takipçi Aynı Helva mı?

Evet. Takipçi hilesi veya bot takipçi dediğimiz kavramlar aslında aynı tencerede kavrulan helvalar. Birini fıstıklı diğerini fıstıksız gibi düşünebilirsiniz.

Takipçi hilesi sistemleri ve siteleri şöyle çalışır:

Instagram hesabınızla bu sisteme giriş yaparsınız. Siz sistem üzerindeki kullanıcıları takip edersiniz, onlar da sizi takip eder. Böylece takipçi sayınızı, takipçi satışına bulaşmadan ve ellerinizi kirletmeden halletmiş olursunuz.

Takipçi hilesi siteleri sadece takibe takip yapılan yerler değildir. Burada diğer insanların gönderilerini beğenebilir ve kredi karşılığında gönderilerinizi beğendirebilirsiniz.

Bir takipçi hilesi veya bu tip siteleri kullanmadan önce kendimize şu soruyu sormamız gerekiyor: Bu adamlar Kızalay çadırı mı? Yoksa hayrat mı?

Hayrat olmadıkları konusunda sizi temin edebilirim.

Eğer bir ürün veya hizmeti kullanmak için para ödemiyorsanız; ürün sizsinizdir.

Bazı takipçi sistemleri kullanıcı bilgilerinizi kayıt altına alırken, bazıları da sizi ürüne dönüştürür.

Bu tip sitelerde daima kredi sisteminin olması dikkatinizi çekecektir. O satılan kredilerle başka birileri size çatır çutur gönderilerini beğendirebilir ve istediği hesapları takip ettirebilir.

Ee tabi bu sistemi kuran adamlar daş yemeyecekler, öyle değil mi?

UYARI: Bu açıklamaları okuduktan sonra lütfen kişisel veya ticari hesaplarınızı riske atıp, takipçi hilesi vb. sistem ya da sitelere bulaşmayın. Bulaşırsanız da hesabınızın bir gün elden ele dolaşabileceği ihtimalini aklınızdan çıkarmayın.

 

Türk Bot Takipçi (Yerli Malı) ve Yabancı Takipçi (Gavur) Arasındaki Fark Nedir?

İkisi de aynı. Yabancı takipçilere ulaşmak kolay olduğu için daha ucuz.

İnternetin bit pazarı sitelerinde sisteme dahil edilmeye hazır milyonlarca yabancı bot kullanıcının bilgisi ekonomik fiyatlara satılıyor. Çünkü; bu global bir piyasa! Alıcısı ve satıcısı bol.

Türkiye’de ise pazar daha küçük ve veri sahipleri elindeki veriyi satmakla ilgilenmiyor. Neden satsın ki? Zaten aktif Türk takipçi olarak bu bot hesapların ekmeğini yiyebilir! Unu başkasıyla paylaşmak, yeni pastanın ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Türk takipçilerin daha pahalı olmasının nedeni sadece az bulunurluk değil. Bir hesap düşünün, bu hesap bir Türk’e ait ve paylaşımları Türkçe ama ne hikmetse 10 bin takipçisi de yabancı! Bu durum, hesabın bot takipçilerle kasılmış olduğunu hemen ele verecektir.

Kamuflaj için Türk takipçiler almak, organik ve Doğan görünümlü Şahin imajı oluşturur. Türk takipçi satışları bu nedenle daha pahalıdır.

Bot Takipçi Almanın Getirdikleri ve Götürdükleri

Bot takipçiler ne kellerin ilacı, ne de bir cehennem zebanisi: Sonuçta herkesin profiline kimse karışamaz!

Tartının her iki yanında da bot takipçi işinin getirisi ve götürüsü var.

Bot takipçi almanın zararları neler?

 • Bir ürün veya hizmet satmak istiyorsanız, bu takipçilere hiçbir satış yapamayacaksınız. Yalnızca olası marjinal faydasından faydalanabilirsiniz.
 • Sizinle etkileşime geçmeyecekler. On binlerce takipçisi olan bir hesabın yeteri kadar etkileşim almaması insanları kuşkuya düşürür. Bu da sizi takipten çıkartmasına neden olabilir.
 • Hedef kitlenizden tamamen bağımsız takipçi kitlesi edinmiş olacaksınız.
 • Botların yoğun yorum saldırısına uğrayacaksınız.
 • Instagram ve Twitter gibi platformlar ani yapılan bot alımlarını fark edebilir. Bunun sonucunda, hesabınız askıya alınabilir veya takipçileriniz geldiği gibi geri gidebilir.
 • Sahte takipçi alarak platform şartlarını ihlal etmiş olursunuz. (Bu madde Instagram’ın kullanıcı sözleşmesinde yer almaktadır.)
 • Organik olmayan takipçi kitleniz gönderilerinizin organik kitleye ulaşmasını engelleyebilir. Bkz: Facebook’un gönderilerinizi sadece takipçilerinizin yüzde 4’üne göstermesi.
 • Sahte takipçi satın aldığınız duyulursa güvenilirliğinizi ve kariyerinizi riske atabilirsiniz.
 • Satın aldığınız sahte takipçiler sonsuza dek sizinle olmayacak. Botların bir süre sonra sizi takip etmeyi bıraktığını gördüğünüzde şaşırmayın.

Bot takipçi almanın faydaları neler?

 • Organik olarak aylar sonra ulaşabileceğiniz noktaya ulaşabilirsiniz. Arkanızda hayalet kasabayla geziyor olsanız bile insanların güvenini kazanabilir, kendinizi otoriter gösterebilirsiniz.
 • Sosyal kanıt ilkesinin ekmeğini yiyebilir, kısa sürede organik takipçiler edinmeye başlayabilirsiniz.
 • Sahte takipçi almak, organik etkileşimi yakalamakla kıyaslandığında maliyetsizdir.
 • Markanızı veya kendi hesabınızı bir anda olduğundan daha popüler gösterebilirsiniz.

Sonuç olarak; bottur, ne yapsa boktur.

Bot takipçiler hakkında yetkili bi’ abiye benzeyen birini arıyorsanız, aradığınız ben olabilirim!

Buraya kadar okuduysan, sanırım bir yorumunu hak etmişimdir 🙂 Hemen aşağıdaki yorum kutucuğundan düşüncelerini internet boşluğuna savurabilirsin. Yolla gelsin!

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

Bir Yorum Yapılmış “Terminatörün Fişini Çekmiş miydik? Bot Takipçiler ve Bilinmeyenlerini

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.