Genel

BluRay, BDRIP, CAM, DVDrip, HDRip, HDTS, HDTV ve WEBRip Nedir? Arasındaki Farklar Neler?

Başlığı Kars’a kadar uzatmak zorunda kaldığım için beni bağışla. Madem bir işi yapıyorum, tam yapayım dedim. Karşılaştırmalı olarak açıklarsam, herkes bu terimleri ve arasındaki farkları rahatça anlayabilir diye düşünüyorum.

Malum, hiçbirimiz sütten çıkmış ak kaşık değiliz. Zaman zaman Haram’a (Woooow Haram!) düşüp Torrent’e yükleniyoruz. Ne yazık ki kazandığımız paralar “Orijinal film alayım da izleyeyim yeeağ” olayına yetmiyor. Orijinal peşine düşersek önce iflahımız, sonra sırayla; evin elektriği, suyu ve doğalgazı kesilir. Bu içeriği hazırlarken tek temennim yeni ergen arkadaşlarımın Torrent üzerinden malum indirmeler yaparken bu kaynakları kullanmamalarıdır. Oğlum kendi günahınıza beni ortakçı etmeyin, gidin başka kaynaktan bulup okuyun! 😄

Torrent indirirken: BluRay, BDRIP, CAM, DVDrip, HDRip, HDTS, HDTV ve WEBRip gibi formatlarla karşılaşıyorsunuz. Aslında bunlar tam olarak birer format değil. Bir videonun (ki genellikle filmlerin) kalitesini bize söylemeye yardımcı olan başlıca popüler biçimlerdir.

Her biri bize o videonun hangi koşullardan alınarak yayınlandığını belirtir. Şayet popüler formatları bilirsek, o halde istediğimiz kaliteye sahip Torrent’leri kolayca çekip indirebiliriz.

O zaman hadi başlayalım!

BluRay Nedir?

Bir Torrent’in başlığında “BluRay” etiketi görüyorsanız, bu o dosyanın Bluray Disk kalitesinde olduğunu belirtir. Bluray ise HD veya Ultra HD filmlerin DVD formatında saklandığı bir formattır. Genellikle yüksek kalitelisinden dolayı BlueRay Torrent’lerin boyutu yüksek olur ve daima GB ile ölçülür.Film izlerken birinci önceliğiniz seyir keyfini maksimum düzeyde tatmaksa o zaman tercihiniz BluRay’den yana olmalı.

Yalnız elinizdeki çük kadar telefondan BluRay film izlemenin esprisi yoktur. BluRay formatına ancak 4K veya UltraWide dediğimiz ekranların birinden film izleyeceğinizde öneririm. Çünkü BluRay filmlerin boyutu çok yüksektir. Küçücük laptop ekranında veya akıllı telefonun ekranında BluRay size zaten ekstradan bir şey katmayacaktır. Kısacası, BluRay için en kötü 3K çözünürlüklü bir monitör kullanıyor olmanız gerekir. Aksi taktirde çabalarınızın hepsi beyhude birer girişim olacaktır.

BDRip Nedir?

BDRip, doğrudan BluRay diskten kodlanan, BluRay’ye eşdeğer değil ancak DVD’deki 720p / 1080p biçimlerinden kalite olarak daha iyi video dosyalarıdır. BDRip’i genellikle BlueRay formatını bulamadığımızda tercih ederiz. Elinizin altında 4k veya UltraWide monitör olmasa bile BDRip’in seyir keyfini tadımlayabilirsiniz.

BDRip, BluRay’in sıkıştırılmasıyla elde edildiği için boyutu diğer formatlara göre yüksek ancak BluRay’den düşük olacaktır. Bu videolar sıkıştırılmış olmalarına rağmen videodaki kalite kaybı çok minimal ve (genelde) hissedilmeyecek seviyededir. O yüzden BDRip hemen her tip izleyicinin en büyük dostudur.

CAM veya CAMRip Nedir?

CAM veya CAMRip birinin eline kamerayı alıp, sinema salonunda filmi kayda alması ve bunu internet ortamı üzerinden yayınlamasıdır. En kalitelisi bile hakiki bir film deneyimi yaşatmayacaktır. Yeni çıkan bir filmi izlemeye bu kadar meraklıysanız sinemaya gidin arkadaşlar. Çünkü CAM ve CAMRip seyir keyfiyle birlikte filmden alacağınız keyfi p*ç eder.

“Eee sinemaya git diyorsun da, diğer formatların başı kel mi?” diyenler için ufak bir açıklama yapayım. CAM veya CAMRip formatındaki filmler, sinemada gösterime girmiş demektir. Fakat ben 86 yılında izleyeceğim bir filmi 20 lira ödeyerek izleyemiyorum. CAM veya CAMRip izleyen adamlara da yolda selam vermiyorum haberin olsun.

DVDRip Nedir?

DVDRip, bir filmin satışa çıkan DVD’sinden sıkıştırılarak elde edilen yayındır. Sıkıştırılma oranı tamamen yayıncıya göre değişir. Bazen çok minimal farklılıklar olurken, bazen boyutu düşürmek için kaliteyi yerle bir edebilirler. Genelde her izleyici tarafından kabul görür.

İnternette izlediğiniz filmlerle kıyasladığınızda DVDRip’in daha iyi kalitede olacağını unutmayın. Bir nevi DVDRip için internette 1080P olarak izlediğiniz film sitelerinin size sunduğu kalite formatı diyebilirim. (Şuraya “Her zaman böyle olmayabilir” ek notunu da düşeyim de yorumlarda beni taşlamayın.)

HDRip Nedir?

HDRip, bir videonun online dağıtım sitelerinden indirilerek (iTunes veya Netflix gibi) sunulan yayınıdır. Bu servislerden tek farkı; HDRip videoların üstünde herhangi bir kanalın logosu veya filigranın olmamasıdır. Yukardaki dağıtım formatlarından daha az yer kaparlar. İndirmesi kolay izlemesi keyiflidir.

Elinizin altında minnak bir Ultrabook veya Laptop olsa bile filmi kaliteli kaliteli izlemenize yardımcı olurlar. Düşük boyutları nedeniyle hızlıca indirebileceğinizden, size rezalet internet bağlantınızı unutma ve ruhunuza dinginlik kazandırma özellikleri vardır.

HDTS

HDTS tıpkı CAM veya CAMRip’de olduğu gibi sinema salonunda çekilir. Tek fark burada görüntü kalitesi CAM veya CAMRip kadar rezlet değildir. Genelde HDTS çekimler, kaliteli video kameralar veye kameranın bir yere sabitlenmesiyle (tripod yardımıyla) kayda alınıyor. E o zaman HDTS ve CAM’in farkı nedir?

HDTS’de ses doğrudan sinemanın ses sistemi üzerinden alınıyor. CAMRip’de ise kameradan alınıyor. Bu nedenle HDTS daha kaliteli bir görüntünün yanı sıra CAM veya CAMRip’e kıyasla yüksek ses kalitesi vaat ediyor. CAM ve CAMRip için ne düşünüyorsam, HDTS için de aynısını düşünüyorum.

HDTV

HDTV, HD kalitedeki bir televizyon yardımıyla içeriğin kayıt edilmesidir. Yalnız bu yayınlar kamera değil, televizyonun kendi görüntü kaydetme özelliğiyle kayda alınır. Bu nedenle birçok formattan daha kaliteli olduğunu ve optimal bir seyir keyfi sunabileceğini düşünebiliriz.

HDTV formatındaki içeriklerin boyutları da düşüktür. BluRay, BDRip, DVDRip veya HDRip’in olmadığı yerde önce HDTV’nin borusu öter diyebilirim.

WEBRip Nedir?

WebRip veya WebDL olarak karşınıza çıkan bu içerikler, DRM koruması olmayan yayın servislerinden elde edilirler. İçeriğin nereden alındığı önemli olmakla birlikte, bazen iTunes kalitesinin üstünde seyir keyfi yakalanabilir. Her zaman tercih edebileceğin formatlardan biridir.

Hangisini Seçmeliyim? Hangisi Daha İyi?

Bu aşamada ihtiyaçlar ve zevkler dengesi ortaya çıkıyor. Kendinize uygun olanı seçmek, elinizdeki cihazlar ve seyir keyfinize bağlı olarak değişir. Ben örnek olması açısından “Ben olsam nasıl seçerdim?” şöyle bir özet sunayım:

Eğer 4K, 3K veya UltraWide bir monitörüm varsa: BluRay veya BDRip, en kötü ihtimalle DVDRip’i tercih ederim. Eğer bunlardan biri yoksa diğerlerine yönelebilirim.

Laptop veya 27 inç’e kadar Monitörüm varsa: BDRip, DVDRip, HDRip, HDTV veya WebRip’i tercih ederim.

Küçük ekranlı bir laptop veya tabletim varsa: DVDRip, HDRip, HDTV veya WEBRip tercih ederim.

HDTS, CAM ve CAMRip’i ülkede savaş çıkıp internet bağlantımın kesileceği güne kadar tercih edeceğimi düşünmüyorum. Ülkede savaş çıktığında da zaten oturup film izlemeye vaktim olmayacaktır.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

11 Yorum “BluRay, BDRIP, CAM, DVDrip, HDRip, HDTS, HDTV ve WEBRip Nedir? Arasındaki Farklar Neler?

 1. Mustafa Yanıtla

  Kesinlikle çok faydalı bir yazı olmuş ama aklıma birşey takıldı. Ben genelde torrentten değil film izleme sitelerinden 720p olarak indiriyorum. O sitedekiler hangi formata dahil. 140p den 4k ya kadar değişen video kaliteleri var. Burda bahsettiğin görüntü kalitesi bunlar gibi mi

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Tam olarak aynı diyemeyiz. Önemli olan film indirdiğiniz sitenin hangisini tercih etmiş olduğudur. Mesela bir film, WEBRip formatında 720p olabilecekken DVDRip formatında da 720p olabilir. Bunlar “kalite formatı”dır. 720p ve 1080p ise daha çok piksel bazında kalite oranıdır. İkisi aslında farklı değerler.

 2. Göko Yanıtla

  Kaliteli bir içerik olmuş ama ben görüşleri biraz sert buldum. Doğru dediğin gibi kamera çekimleri bütün zevki p*ç eder ben de izlemiyorum izlemem de fakat günümüzde spoiler çok yaygın, gerizekalı insanlar sosyal medyada yorumlarda bile spoiler verir oldu. Bu spoilerdan kaçınmak için direk izlemek isteyen ama sinema için parası olmayan insanlar da var ülkemizde, dünyada bu insanlar mecburen cam, camrip, hdts ye başvuruyor ve indirirken bilmeyen birisi sitene girip senin “CAM veya CAMRip izleyen adamlara da yolda selam vermiyorum haberin olsun.” yorumunu görüp küçük düşmüş hissedebilir. Dediğim gibi içerik başarılı ve yararlı fakat biraz sert

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Göko, genel itibariyle biraz iğneliyici, biraz tatlı sert karışık bir üslubum var. Sadece bu yazıya gelenler belki üslubumu sert yorumlayabilirler. Bir sinema bileti olmuş 25 TL! Kesinlikle yorumuna hak veriyorum. Oradaki atıfları tamamen mizahi kabul etmek gerekiyor. Kimsenin, benim CAMRip izleyen adamlara selam verip vermediğimi umursadığını sanmıyordum. Artık kesinlikle daha dikkatli olacağım. Çok teşekkürler 😊

 3. Mustafa Y. Yanıtla

  Merhaba Burak, yazını keyifle okudum, açıklayıcı ve hoş bir yazıydı, emeğine sağlık deyip, teşekkür etmek istedim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.