Makaleler

Bluetooth Nedir? Hakkında En Çok Sorulan 10 Soru!

Bluetooth teknolojisiyle Siemens S55 cep telefonum sayesinde tanışmıştım.

O zamanlar “Kızılötesi” adı verilen, fakat bir adım öteden aktarım yapılamayan, cihazların göt göte yapıştırılmak suretiyle kullanılabildiği bir başka teknoloji daha vardı.

Bluetooth, Kızılötesine kıyasla gerçek bir devrimdi. 2 – 3 metreden dosya aktarımı yapabiliyorduk.

Üstelik ortada kablo felan olmadan! Düşünebiliyor musunuz? Tıpkı sihir gibi…

Bluetooth teknolojisi zamanla serildi, serpildi. İş cep telefonlarıyla kalmadı ve bu teknoloji birçok cihazın içine girip çıktı. İşbu içeriğin tıklandığı klavye, tıklanırken müzik dinlenen kulaklığım ve farem bile Bluetooth ile çalışıyor! Daha ne olsun?

Bluetooth teknolojisine eğer meraklıysanız ve hakkında en çok sorulan 10 soruyla karşılaşmaya hazırsanız, o zaman sizi hemen şöyle aşağıya alabilirim.

Bluetooth Nedir?

Bluetooth, cihazları birbirine bağlamak için kullanılan kablosuz bir teknoloji standardıdır.

Bluetooth modülü, bir cihazdaki çipin küçük bir parçası olup, diğer cihazlardaki Bluetooth modülüyle kablosuz olarak iletişim kurmasını sağlar.

Genel şartlar itibariyle konuşmam gerekirse, Bluetooth pil kullanımı açısından verimli olmasının yanı sıra, küçük miktarlarda veri aktarmak için kullanılır.

Çeşitli kablosuz standartlar (Wi-Fi gibi) arasında Bluetooth, kısa mesafelerde stabil bir bağlantı sağlamak ve çok fazla enerji kullanmadan küçük miktarlarda veri aktarmak için kullanılır.

Ve evet, “Bluetooth’u kapa kapa şarjı çok yer aga!” dolaylı önermesi gerçekten hurafedir.

Bluetooth’u Kim İcat Etti?

Kocaa Bluetooth teknolojisini tek bir kişiye mâl etmek imkansız. En genel tanımıyla Bluetooth, Ericsson’daki uzman bir ekip tarafından geliştirilmiştir.

Ericsson’un Hollandalı elektrik mühendisi Jaap Haartsen ise bu yavru teknolojinin fikir sahibi ve mucidi olarak resmi kayıtlara düşüyor.

Haartsen’in söylediğine göre Bluetooth teknolojisini 1994 yılında geliştirmiş fakat bu teknolojiye herhangi bir isim koyamamış…

Bluetooth’un Adı Neden Bluetooth (Mavi diş)?

Bluetooth’un kendisi gibi adının da çıkış noktası yine Ericsson. Teknolojiye bu ismi verme fikri Ericsson’un çalışma ortağı olan bir Intel çalışanı tarafından ortaya atılmış.

Jim Kardach tarafından önerilen Bluetooth (mavi diş) ismi, 10. yüzyılda birçok kabileyi bir araya getirerek krallığa dönüştüren, Danimarka ve Norveç kralı Harald Bluetooth’un soyadından alınmıştır.

Tıpkı Harald Bluetooth gibi Bluetooth teknolojisi de bugün birçok iletişim protokolünü bir araya getiriyor.

Bluetooth’un Sahibi Kim?

Bluetooth hiç kimsenin sahipliği altında değil, ancak yönetimi bir enstitü tarafından sağlanıyor.

Bluetooth’un evrensel bir iletişim protokolü haline gelmesini sağlamak için bir takım şirketler topluluğu bir araya gelerek, 1998 yılında, kar amacı gütmeyen Bluetooth Special Interest Group (SIG) organizasyonunu kurdular.

Bugün Bluetooth’un geliştirilmesiyle doğrudan bu organizasyon ilgileniyor. Bluetooth 5 gibi lisanslar da yine bu organizasyona ait. Bu arada organizasyonun tüm dünyadan 30 bin üyesi olduğunu da belirtmiş olayım.

Bluetooth Nasıl Çalışır?

Bluetooth, özellikle 2.4GHz spektrumunda radyo dalgaları üzerinde çalışır. Bu kısa menzilli frekans, Wi-Fi yönlendiriciler de dahil olmak üzere kablosuz bağlantıya ihtiyaç duyan çoğu cihaz tarafından yaygın olarak kullanılır.

Bluetooth’u farklı kılan, frekans atlamalı olarak adlandırılan bir tekniğin kullanılmasıdır. Bu biraz teknik bir olay ancak basit bir açıklaması da yok değil.

Bluetooth, daha önce belirttiğim üzere 2.4GHz frekansında 79 bant radyo dalgası kullanır. Veri gönderdiğinizde, Bluetooth öncelikle bu verileri daha küçük paketlere ayırır.

Bu paketler, 79 bant üzerinde ayrı ayrı gönderilir ve Bluetooth, bantları hızlı bir şekilde değiştirecek kadar akıllıdır, böylece hiçbir satır tıkanmaz.

Akıllı veri aktarımlarının “atlatılması” ile, aynı anda sekiz cihaza kadar bağlantı kurabilir ve birbirleriyle konuşmaları sağlanabilir.

Bluetooth İnternet Kullanır mı?

Bu, özellikle Bluetooth’un rakibi olan Wi-Fi’ın internetle ilişkili olmasından dolayı sık sorulan bir sorudur. Kısa cevap: Hayır! Bluetooth herhangi bir veri kullanmaz.

Bluetooth iki cihazı bağladığında, Kişisel Alan Ağı (PAN) adı verilen bir şey oluşturur. PAN dosyaları veya başka bir şey aktarmak için bir internet bağlantısı veya mobil servis gerektirmez.

Bluetooth Özellikleri Nelerdir?

Bluetooth’u kabaca, Temel Hız / Gelişmiş Veri Hızı (BR / EDR) ve Düşük Enerji (LE) olarak bölebilirsiniz. Bunlar arasındaki fark birkaç yıl önce daha gerekliydi, ama artık pek kayda değer oldukları söylenemez.

Son beş yıl içinde satın alınan çoğu cihaz, Bluetooth 4.0, 4.1 veya 4.2 ile geliyor. Bu Bluetooth sürümlerinin hepsi Düşük Enerji’yi önceliğe koyuyor.

Verileri daha küçük paketlere ayırma ve bunları ayrı ayrı gönderme işlemi, Bluetooth’un çoğunlukla hızlı bir şekilde gerçekleşmesi gerekmeyen küçük veri aktarımlarında kullanılmasının asıl nedenidir.

Çok miktarda veriyi hızla aktarmanız gerekiyorsa, Bluetooth’tan daha iyi kablosuz iletişim protokolleri vardır.

Spesifik olarak, Bluetooth 4.2 veya Bluetooth 5 ile 1 Mbps ile 2 Mbps’e kadar veri iletilebilir. Cihazlar arasındaki mesafe menzili Bluetooth 4.2 ile yaklaşık 11-16 metre, Bluetooth 5 ile ilse yaklaşık 44 metre kadardır.

Bluetooth ve Wi-Fi Arasındaki Fark Nedir?

Teknik olarak, Wi-Fi ve Bluetooth, iki cihazın kablolar olmadan bağlanmasına izin veren kablosuz standart protokollerdir. Ancak her teknolojinin esası ve uygulaması farklıdır.

Wi-Fi, daha fazla pil harcayan, güçlü ve hızlı bir bağlantıdır. Bluetooth’un odak noktası pil verimliliğidir.

Bluetooth daha kararlı bir bağlantı kurabilir zira, diğer kablosuz radyo sinyallerinin kullandığı aynı 2,4 GHz radyo dalgalarına daha az müdahale eder.

Bluetooth genellikle iki cihaz arasında basit, düşük güç bağlantıları için ideal bir teknoloji iken, Wi-Fi yüksek güçlü ve hızlı bağlantılar için idealdir.

Bilgisayarım veya Laptop’umda Bluetooth Var mıdır?

Bluetooth; çoğu akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayar ve diğer kablosuz tüketici cihazlarında bulabileceğiniz yaygın ve kitlesel bir teknolojidir.

Masaüstü bilgisayarlarda ise pek yaygın değildir. Bazı anakartlarda Bluetooth yerleşik olarak geliyor fakat bu pek yaygın bir durum değil.

Bilgisayarınızda bluetooth olup olmadığını öğrenmek için, biraz işletim sistemini biraz da bilgisayarınızın kullanım kılavuzunu veya donanım özelliklerini kurcalamanız gerekiyor.

Bluetooth Güvenli Midir?

Hiçbir teknoloji tam olarak güvenli değildir ve güvenlik meselesi Bluetooth gibi bir şeyle uğraşırken işleri daha karmaşık hale getirir.

Bluetooth, iki cihazı eşleştirmeyi kolaylaştıracak bir prime yerleştirir ki bu, korsanların size zarar vermek için bu kolaylıktan yararlanabileceği iki ucu keskin bir kılıçtır.

Yıllar geçtikçe, güvenlik uzmanları Bluetooth’ta çeşitli riskler keşfettiler. Bilinen son Bluetooth açığı BlueBorne, 2017 yılında kapatıldı.

Bluetooth’da meydana gelen güvenlik açıklarını SIG kısa sürede kapatıyor. Yine de biraz ekstra güvenlik için yapabileceğiniz birkaç şey var:

  • Bluetooth’unuzun dört haneli PIN’ini değiştirin. Bluetooth için en yaygın varsayılan PIN 0000‘dır ve bilgisayar korsanları bunu bilirler.
  • Kullanmadığınızda Bluetooth’unuzu kapatın. Böylesi Bluetooth’unuzu gizlemeye çalışmaktan daha sağlıklıdır. Sandığınızın aksine gizli profil olarak Bluetooth’unuzu açtığınızda cihazınız tamamen saptanamaz değildir.

Son Sözler

Klavyem, farem, kulaklıklarım, otomobilim ve cep telefonumda Bluetooth’u yıllardır kullanıyorum.

Bizi kablolara bağlanma eziyetinden kurtardığı için bu teknolojinin gelişmesinde emeği olan herkese kucak dolusu teşekkür ediyorum. Yengeye selamlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!