SEO

Blog Gönderilerinde Görüntü Kullanmak için Veri Tabanlı 8 İpucu

Bugün bloğumuzda konuk yazar uygulamasına yer vererek sizlerle SEO dikeyinde SEO ZOM kurucu ortağı Fırat Ekinci’nin hazırladığı bir makaleyi sizlerle paylaşacağız. Eğer blog gönderilerinize basit bir şekilde görüntü eklemenizin okuyucularınızı, abonelerinizi, takipçilerinizi ve potansiyelinizi arttıracağını bilseydiniz, her gönderinizde bunu uygulamaz mıydınız?

Jeff Bullas’a içerisinde görüntü bulunan metinler görüntü bulunmayanlara göre %94 daha fazla görüntülenmektedir. Yüzde doksan dört! Eğer size çok basit bir şey yaparak mevcut erişiminizi %94 arttırabileceğinizi söyleseydik, sanıyoruz ki bir dakika bile düşünmeden bunu kabul ederdiniz.

Elbette “basit” göreceli bir kavramdır. Burada size bahsetmek istediğimiz şey bir yerlerden birkaç fotoğraf bulup, bu fotoğrafları gönderinizin içindeki bazı yerlere rastgele koymanız değildir. Bloğunuza daha fazla ziyaretçi çekebilmek için bundan daha stratejik davranmanız gereklidir ve okuyacağınız bu yazı bu stratejiyi oluşturmaya başlamanız için size yardımcı olacaktır.

Aşağıda bahsedeceğimiz 8 veri tabanlı ipucunu öğrenip, uygulayarak yazılarınızın daha çok okunmasını sağlayacaksınız.

1) Gerçek insanların görüntülerini kullanın

Jakob Nielsen’in kullanılabilirlik çalışmalarının birinde, kendisi, insan fotoğraflarının web içeriği açısından en ilgi çekici formlardan biri olduğunu keşfetmiştir.

Nielsen’in verileri, kullanıcıların resimlerle süslenmiş bir biyografi yazısında resimleri %10 daha fazla incelediğini göstermiştir. Metin içeriği %316 daha fazla yer kaplamasına ve nicelik açısından daha dominant olmasına rağmen kullanıcılar görüntülere bakmayı yeğlemektedir.

res1

Ancak Nielsen başka bir konuda da önemli bir açıklama yapmıştır: Bazı tür resimler tamamen göz ardı edilmektedir. Bunlar, sadece dekorasyon amaçlı kullanılan genel görüntülerdir. Bunu kanıtlamak için Yale İşletme Okulu’nun web sitesindeki görüntüleri analiz etti ve sayfanın sağ tarafında bulunan resme çok az bakıldığını fark etmiştir.

res2

Nielsen ayrıca kullanıcı deneyimi arttıracak görüntüler kullanılmasını önermektedir. Metinler içerisinde sadece kullanılmış olması için kullanılan görüntüler kullanıcı deneyimini arttırmak için yardımcı olmayabilir.

Fakat kullanacağınız görüntünün bir amacı varsa (bir kavramı açıklamak, bir noktayı vurgulamak, başka bir sayfayı veya e-postayı göstermek), sizin için yardımcı olabilir.

2) Fotoğraf ve metinleri izleyiciyi sayfada tutmak ve bağlarını arttırmak için kombine edin

Socialbakers tarafından yapılan bir araştırmada Facebook’daki resimlerin, durum güncellemelerine, linklere ve hatta videolara kıyasla %93 daha fazla dikkat çektiği kanıtlanmıştır.

res3

Bu her ne kadar Facebook için özel bir araştırma olsa da sonuçlar blog içeriği için de geçerlidir.

Resimlerin çekiciliği, “resmin üstünlüğü etkisi” olarak bilinmektedir. Çift kodlama kuramına göre, insan belleğinin bilgiyi tutabilmesinin iki yolu bulunmaktadır; sözel ve imgesel. Sözel soyut kavramlar, belleğimizde imgesel somut kavramlara kodlanmaktadırlar.

Aşağıdaki Digital Splash Media videosu, resim üstünlüğü etkisiyle görüntülerin ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu açıklamaktadır.

https://www.youtube.com/watch?v=cLLDUyy8utY

3) Resimlerinizi daha hızlı yüklenmesi için ayarlayın.

Telefon çaldığında internetin kesildiği günler artık geçmişte kalmış olsa bile hala en ufak bir gecikme bizi rahatsız edebiliyor. Muhtemelen hızlı yüklenme sürelerinin SEO içinde çok önemli olduğunun farkındasınızdır ve genelde en yüklenmedeki gecikmeler hatalı eklentiler ve boyutu büyük görüntülerden kaynaklanmaktadır.

Optimal yüklenme süresi halen tartışılan bir konudur. Akamai’nin yaptığı bir açıklamada, 2 saniyenin “e-ticaret web sayfalarının tepki süresi için en uygun süre olduğu” açıklanmıştır. Sahip oldukları verilere göre, ziyaretçilerin %47’si 2 saniyelik bir yükleme süresi istemektedir.

Nielsen Norman Group tarafından yapılan başka bir araştırmada, kullanıcılara alanın %23’ünü kaplayan büyük bir resme sahip olan bir sayfaya bakmaları istenmiştir. Aşağıdaki resimde, kullanıcının açılan sayfada göz attıkları yerler gösterilmiştir. Büyük görüntünün (sarı olarak gösterilmiştir) yüklenmesi 8 saniye sürmüştür. Sonuç olarak kullanıcılar zamanlarının sadece %1’ini bu görüntüye bakmak için harcamıştır.

res4

Görüntü hızlı bir şekilde yüklendiğinde kullanıcılar zamanlarının %20’sini bu görüntüye bakmak için harcamıştır.

res5

Araştırmalar göstermiştir ki, yavaş yüklenme süreleri web sitelerinin en nefret edilen özelliklerinden biridir. Sadece sizi resmin size sağlayacağı faydalardan yararlanabilmenizi alıkoymaz ayrıca ziyaretçilerinizi kaybetmenize de neden olmaktadır.

Tasarım Öğesi                                                                        “Tamamen Olumsuz” veya “Olumsuz” Cevaplayan Kullanıcılar

Açılan pop uplar                                                                                                             %95

Yavaş yüklenmesi                                                                                                         %94

Tıklamanız için sizi kandırmaya çalışması                                                              %94

“Kapat” düğmesinin olmaması                                                                                %93

Görmek istediğin şeyi kapatması                                                                            %93

Ne için olduğunun söylenmemsi                                                                            %92

Etrafınıza içerik taşıması                                                                                             %92

Sayfanın birçoğunu kaplaması                                                                                 %90

Yanıp, sönmesi                                                                                                               %87

Ekrandan geçmesi                                                                                                        %79

Otomatik ses çıkartması                                                                                             %79

 

Sadece birkaç saniye ziyaretçinin ilgisini kaybetmesine ve yavaş yüklenen resmi tamamen göz ardı etmesine neden olmaktadır. Kullanıcılarınızın bağlantı hızlarını kontrol edemezsiniz ama kendi sitenizin hızını kontrol edebilirsiniz.

Not: Hubspot, resimlerinizin daha hızlı yüklenmesi için 100KB’dan daha az bir boyuta sahip olmalarını önermektedir.

4) Mevcut bilginin infografi gibi görsel formatlarla verilmesi

Birçok araştırma insan beynin görüntüleri metinlere kıyasla daha hızlı işlediğini kanıtlamıştır. Bu araştırmalar resim üstünlüğü etkisi ile uyuşmaktadır ve bunun pazarlamadaki etkisi ise çok büyüktür. Eğer görüntüleri doğru sunarsanız okuyucularınız bunlarla daha çok ilgileneceklerdir.

Mike Parkinson’a göre; “Dil sıralı bir biçimde deşifre olup, zaman gerektirirken, insan beyni görüntüleri eş zamanlı olarak deşifre etmektedir.” Birçok durumda göstermek anlatmaktan daha iyidir.

Şimdi bir örneğe göz atalım. Alttakilerden hangisi daha kolay anlaşılmaktadır?

Grafik Tanımı                                                                  Metin Tanımı
Her bir noktanın merkeze uzaklığının

eşit olduğu eğri bir çizgi

Birçoğunuz soldaki tasviri seçmektedir. Dinleyerek veya okuyarak öğrendiğini iddia eden birine karşın “ben görsel öğreniyorum” demek çok yaygındır. Ancak gerçek şudur ki, hepimiz birer görsel öğrenenizdir; beyinlerimiz bu şekilde yaratılmıştır.

Verilen bu bilgi, kapsamlı içerik pazarlama stratejilerinde niçin infografilerin kullanıldığının en büyük nedenlerinden biridir.

5) Başarıya ulaşmak için yüksek kaliteli görüntüler kullanın

Resimlerin ilgiyi arttırmanın en etkili yolu olduğunu düşünüyorsanız şunu bilmelisiniz: Stanford Persuasive Teknoloji Laboratuarı’na göre, genel görsel tasarımı “sunulan malzemenin güvenilirliğini arttırmak için bir numaralı faktördür”. “Görsel tasarım” içerisinde iyi kaliteli resimlerin yanı sıra birçok faktör de vardır.

6) Resimdeki ürünün, gerçek ürün olduğuna ikna edebilecek resimler kullanın

Minnesota İşletme Okulu ve 3M şirketinin ortaklaşa yaptıkları bir araştırmada, görsel öğeleri içeren ve içermeyen sunumların etkinliği analiz edilmiştir. Görsel içeriğe sahip olan sunumlar, içermeyen sunumlara kıyasla %43 daha etkilidir.

E-ticaret bir ikna sanatıdır. Pazarlamacılar olarak biz ziyaretçilerin ürüne tıklamasını veya satın almasını sağlamak için çalışıyoruz. Sadece rastgele birkaç resim kullanarak ikna edici bir strateji izleyemeyeceğimizi unutmamalıyız.

7) Asıl görüntünüzü gönderinizdeki metnin ilk paragrafında sağa veya sola yerleştirin.

Buffer’a göre ziyaretçiler ilk paragrafın sağında veya solunda resim bulunan makaleleri okumaya daha yatkındırlar. Tasarım şu şekilde görünmelidir.

7

Niçin mi etkili? Öncelikle insanlar görsel görüntüleri daha cazip bulmaktadırlar. Bu şekilde yerleştirilmiş bir resim, kullanıcının dikkatini buraya çekecektir dolayısıyla dikkat metinin hemen dibine çekilmiş olacaktır. İkinci olarak ise insanlar uzun metinlere kıyasla kısa metinleri okumaya daha yatkındırlar. Resmin altındaki metinle kıyaslandığında resmin yanındaki metin daha kısa görünmektedir. Bu da insanların bunu okumaya daha eğilimli olacağı anlamına gelmektedir. Buffer, “Karakterlerin azlığı metnin daha kolay anlaşılabileceği ve daha az karmaşık olduğu duygusunu uyandırmaktadır” söyleminde bulunmuştur.

8) Her 350 kelime için bir resim kullanın

Gönderilerinizde kaç tane resim kullanmanız gerekiyor? Daha net ve anlaşılır bir iletişim kurmanız için ne kadar resim kullanmanız gerekiyorsa kullanınız. Blog Pros’un internette en çok organik trafiğe sahip olan bloglarda yaptığı bir araştırmaya göre ortalama olarak her 350 kelimede bir tane resim kullanıldığı öğrenilmiştir.

Görsel bir çağda yaşıyoruz. Akıllı telefonlardan düz ekranlara kadar her yerde görüntüler var. Forbes’de Lori Kozlowski’nin yorumda bulunduğu gibi “Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde internet üzerinde videolara ve görüntülere daha derin bir bağlantı hissetmeye başlayacak olmamız çok muhtemeldir”. İnsanlar sizin içeriğinizle sadece metinlerin aktardığı bilgilerle değil ayrıca resimlerin de aktardığı bilgiler doğrultusunda ilgileniyorlar.

3 Yorum “Blog Gönderilerinde Görüntü Kullanmak için Veri Tabanlı 8 İpucu

  1. e-vren ;) Yanıtla

    Görsel ögelerin blog yazılarında önemli olduğunu en başından beri düşünüyordum ki sosyal medyanın son birkaç yılda evrildiği yön de hem bu yazıyı hem de benim düşüncemi destekler nitelikte.

    Görseller elbette içeriğin önüne geçmemeli, ilgiyi içeriğe çekebilmeli.

    Oldukça faydalı bir yazı, teşekkürler

  2. Usluer Yanıtla

    Görseller her alanda önemli aslında. Özellikle görsel seçiminde başarılı olunursa geri dönüşler iki kat artıyor. Bu sadece bloglar için değil sosyal ağlarda paylaşımlar için de öyle. İnsanlar hiç olmasa bile görselin çekiciliğine bakıp yazıyı okuyabiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!