Bitcoin En Kolay Nasıl Alınır ve Satılır? (Rehber)

Son ayakta bakkal ve manavın da, “Yeeaa bu Bitcoin’de çok para varmış diyorlar? Sen bilirsin, nasıl oluyor bu işler?” sorusu üzerine, Bitcoin nasıl alınır rehberimi hazırlamak için kolları dirseğe kadar sıyırmış durumdayım.

Bugüne kadar Bitcoin muhabbetlerine muntazaman denk gelmiş, hatta belki alma niyetine bile girmiş olabilirsiniz. Muhtemelen internetteki Bitcoin rehberlerini taradıktan sonra, olayın karmaşasını görüp, yatırım ve zengin olma hayallerinizi tozlu raflara kaldırmışsınızdır. Bitcoin ticaretiyle zengin olur musunuz bilemiyorum, fakat Bitcoin borsasına girmek için temel düzeydeki her şeyi bu rehberle kapacağınıza eminim.

Eğer Bitcoin ve Blockchain hakkında hiçbir bilginiz yoksa tavsiyem; önce bu iki kavramı diğer kaynaklardan araştırıp mantığını kavramanız yönündedir. Eğer Bitcoin’in Blockchain tabanıyla çalışan bir dijital para (daha doğrusu kripto para) olduğunu bilmiyorsanız, Blockchain’in çalışma mantığını anlamamışsanız bu işlere kalkışmayın. Üzülürsünüz…

Ha bir de, riski ne kadar severseniz sevin. Bitcoin’in bir nevi gerçek borsa olduğunu unutmayın. İlk telaşla evi arabayı satıp Bitcoin’e yatırmadan önce biraz deneyim kazanmaya çalışın.

TL ile Bitcoin Almak için Bitcoin Borsası: Bitlo

Bildiğiniz gibi Bitcoin’i bakkaldan veya süpermarketin alt rafından alamıyoruz. Bitcoin alımı yapabilmek için önce bize aracı olacak bir Bitcoin borsa sitesi kullanmamız gerekiyor. Herkes farklı Bitcoin borsalarını tercih ediyor. Bitcoin borsalarının sistemsel özellikleri, komisyon oranları ve güvenilirliği gibi detaylar ise borsadan borsaya değişiyor. Ben, yerli malı yurdum malı olması, hızlı işlem yapabilme kolaylığı ve en önemlisi güvenilirliği nedeniyle Bitlo’yu tercih ediyorum.

1. Adım: Bitlo’ya Nasıl Kayıt Oluyoruz?

Bitlo’ya kayıt olmak için önce Bitlo.com’u ziyaret ediyoruz. Zaten siteye giriş yapar yapmaz hemen sağ köşede “Ücretsiz Bir Hesap Oluşturun” başlığı altında sizi el pençe divan bekleyen kayıt forumunu göreceksinizdir. Kayıt olmadan önce bazı uyarılarda bulunmak istiyorum:

  • Bitlo üzerinden Bitcoin alım satımı yapabilmek için hesap bilgileriniz doğru ve size ait olması gerekmektedir.
  • Bitlo’yu kullanmak için mağarada yaşamamalı ve sürekli erişilebilir bir cep telefonuna sahip olmalısınız.
  • TL ile Bitcoin almak ve satmak için kendi adınıza açılmış havale ve EFT yapabileceğiniz banka hesabınız olmalıdır.

Baştan bu uyarılarımı yapayım da, kayıt forumundan sonra veya sonraki aşamalarda işiniz hüsran olmasın.


Bu arada kayıt formunun en altındaki referans numarası bölümüne jgg07j koduyla kayıt olursanız, bana da hayrınız dokunur, sevap kazanırsınız. (Bu kod ile kayıt olmanızın size herhangi bir dezavantajı olmayacaktır.)


Kayıt forumunu doldurduğunuz anda kayıt olurken belirttiğiniz telefon numarasına bir doğrulama kodu gönderilecektir. Bu kodu Bitlo.com’a girerek bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Kayıt işleminin ilk adımını tamamladığınızda, karşınıza bu kez sizden daha detaylı şecerenizi isteyen bir form gelecek. Bu formda adres bilgilerinizin yanı sıra TC kimlik numaranız gibi detaylı bilgiler de istenecek. Peki, Bitlo bunu bizden neden istiyor?

Bitlo resmi bir işletme olduğu için yapılan işlemlerde faturalandırmayı TC kimlik numaranız sayesinde yapıyor. Aynı şekilde adres bilgileriniz de faturaya işlenmek için isteniyor. Dolayısıyla bu bilgileri gönül rahatlığıyla kendileriyle paylaşabilirsiniz. Bu arada kullandığınız aktif bir mail adresini de forma girmeniz gerekiyor. Mail’e gönderilecek aktivasyon postasıyla Bitlo hesabınızı tamamen etkinleştirebileceksiniz.

Bir not: Sadece Bitlo değil, yerli olarak hangi kripto borsa sitesinden işlem yapmak isterseniz isteyin, istisnasız hepsi sizden bu bilgileri isteyecektir.

2. Adım: Bitlo Hesabınıza TL Yatırmak

İşlem yapabilmek için önce elimizde varlığımız, yani TL’mizin olması gerekiyor. Bitlo hesabınıza TL bakiyesi yatırmak için üst menüden “Para Yatırma/Çekme” butonuna tıklayabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi bu sayfada Bitlo’ya para yatırmak için EFT/havale bilgileri yer alıyor. Daha önce belirttiğim gibi, para yatırmak ve çekmek için kendi adınıza açılmış bir banka hesabı kullanmanız şart. Havale/EFT yaparken “Açıklama Kodu” olarak belirtilen bölümdeki kodu, para transferi işleminizin “Açıklama” bölümüne eksiksiz ve doğru bir şekilde girdiğinizden emin olun.

TL transferimizi yaptıktan sonra bakiyemizin Bitlo üzerine yansıması birkaç dakika sürecektir.

Bu süreçte sigara içebilir, balkonda takılabilir ve Bitcoin’den yapacağınız vurgunla hangi adaya tatile gideceğinizi düşünebilirsiniz. Çok da derin düşüncelere dalmayın, çünkü süreç en fazla birkaç dakika sürecek.

Bakiyeniz yüklendiği anda Bitlo üzerinden yatırılan net bakiyenizi aşağıdaki gibi görebilirsiniz:

3. Adım: Bitlo’da Kolay Alış ile Bitcoin Nasıl Alınır?

Artık Bitcoin alım satımı yapmak için her şey hazır. Fakat daha önce hiç işlem yapmamış olan arkadaşlar için olaydan biraz bahsedersem kafanızdaki taşlar tam olarak yerine oturacaktır.

Bitlo’da menüde gördüğünüz “Kolay Alış/Satış” bölümüne giriş yaptığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.

Minik + işaretine tıkladığımızda otomatik olarak tüm hesap bakiyemizi girecek ve tahmini olarak bu TL ile ne kadarlık Bitcoin alımı yapabileceğimizi gösterecektir. Burada verilen rakam ortalamadır, zira BTC’nin fiyatı sabit değildir ve siz alım satım yaparken daima değişebilir.

Bakiyenizin tamamıyla alım yapmak istemiyorsanız, tutar kısmından istediğiniz tutarı elle girebilirsiniz. Şimdi, tutarı da girdiğimize göre “Bitcoin Al” butonuna basabiliriz.

Butona bastığımız anda Bitlo bizim için mevcut BTC kuru üzerinden bir alım talebi oluşturacak.

Her kripto para borsası gibi Bitlo da almak istediğiniz tutardan belli oranda bir komisyon kesintisi yapıyor. Örneğin bizim yaptığımız bu işlem için kesilen komisyon yüzde 0.35’dir. Alış emrimizi oluşturduktan sonra birkaç dakika beklememiz yeterli olacaktır. Bitlo bizim için BTC’mizi aldıktan sonra alınan BTC’yi otomatik olarak hesabımıza işleyecek.

Hemen aşağıdan gördüğünüz üzere alımımız tamamlandı ve toplam 0.00025923 BTC satın aldık. Şu anki kur üzerinden aldığımız BTC’nin yaklaşık TRY tutarıysa 9.96 TL ediyor.

Artık yapmamız gereken BTC bakiyemizi bizim için daha kârlı olacak bir tutara ulaşıncaya kadar stoklamak.

Bekleyen Alış Emirleri ve Bekleyen Satış Emirleri Nedir?

BTC’mizi aldık ama muhtemelen ana sayfadaki “Bekleyen Alış Emirleri” ve “Bekleyen Satış Emirleri” sütunları dikkatinizi çekecektir. Bu kısımda işin içine ufaktan borsa bilgisi giriyor. Ben kendimce ve olabildiğince basit biçimde açıklamaya çalışacağım.

Yukarıda 10 TL tutarında BTC aldık ve şu an 0.00025923 BTC bakiyem var. Ben diyorum ki, ben bu BTC bakiyemi satacağım fakat 1 BTC’nin değeri 40 bin TL olduğu anda satılmasını istiyorum.

Bitlo’nun ana sayfasına geliyorum, sol taraftaki “Alış/Satış” kutucuğundan Satış’ı seçiyorum. Fiyat bölümüne 40 bin TL tutarını giriyorum. Miktar bölümünden de tüm BTC’mi dahil etmek için artı işaretine tıklıyorum. Şimdi yaptığımız bu tablo şuna denk geliyor:

Benim elimde BTC 0.00025923 var ve BTC’yi ben 38 bin küsur TL’den satın aldım. BTC’nin önümüzdeki günlerde 40 bin TL’ye ulaşacağını düşünüyorum. Eğer BTC’nin birim fiyatı 40 bin TL’ye ulaşırsa 0.00025923 BTC’mi hemen sat ve bana TL ver. Ki zaten buradaki hesaplama aracı da bana yapacağım bu satış sonucunda tahmini 10.36 TL alacağımı söylüyor.

Dolayısıyla BTC 40 bin TL olduğunda benim yatırımım olan 9.96 TL’yi 10.36 TL’ye satarak 40 kuruşluk kâr elde edeceğim. Rakamların küçüklüğü size komik gelmesin eğer 10 bin TL ile yatırım yapmış olsaydık haliyle kazancımız da hatrı sayılır meblağlara ulaşacaktı. Bu örnek bekleyen işlemleri anlamanıza yetecektir diye düşünüyorum.

Tıpkı bir satış emri oluşturduğunuz gibi alış emri de oluşturabilirsiniz. Örneğin ben bu yazıyı hazırlarken BTC’nin bir birim değeri 38,438.39 TL. Ben 10 TL’lik bir alış emri oluşturarak, 35 bin TL’ye düştüğünde şu kadar bakiyemle bu kadar BTC al gibi bir emir verebilirim.

Elbette bu emirler sırayla gerçekleştirilecek ve BTC’nin birim tutarı bu tutarlara ulaştığı anda işleme alınacaktır.

Son Sözler

Bitcoin nasıl alınır rehberini burada noktalıyorum ve olayı yeterince detaylı açıkladığıma inanıyorum. Bitlo ile BTC’nin dışında Ethereum alım satımı veya XRP alım satımı da yapabilirsiniz. BTC’ye ilişkin olarak anlamadığınız takıldığınız ve sorunuz olan yerler için hemen aşağıdaki yorum kutusunu kullanabileceğinizi de unutmayın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!