Bak Bu Tutar!BilgisayarmacOS

ScreenFocus: Dikkatiniz Dağılmadan İki Monitörle Çalışın!

Şu an dikkatim inanılmaz dağınık.

Monitörler mi?

Hayır. Ben oturmuş bunu yazmaya çalışırken, annem arkaplanda odamı süpürmeye çalışıyor.

Neyse ki, bütün haftayı ofiste annem ile paylaşmak zorunda kalmıyorum. İyi ama, ya her seferinde dikkatimi dağıtmayı başaran ikinci monitörlerim ne olacak?

Onlar bütün hafta benimle birlikteler!

Allah başka dert, tasa, zeval vermesin, dediğini biliyorum. Ne var ki; çoğu insanın aksine ben “verimli çalışma” süper gücünü damarlarımda taşıyorum. Bu süper gücü taşımak her yiğidin harcı değil.

Böyle bir güce sahip olmak; çalışma ortamınız ve modelinizi iyileştirerek, verimliliğinize her seferinde bir merdiven atlatmanızı gerektiriyor.

Bu hafta, verimliliğimin talih kuşu ve kara talihi olan çoklu monitörleri kullanmayı nasıl muhteşem verimli bir yardımcıya dönüştürdüğümden bahsedeceğim. Sen de okuyacaksın; tabii eğer iki veya daha fazla sayıda monitörü süper güçlerinle kullanmak istiyorsan…

ÖNEMLİ: Jon Peddie tarafından yapılan bir araştırmanın sonucuna göre, çoklu ekranlarla çalışan kişilerin yüzde 42 daha verimli olduğunu biliyor muydunuz?

Şeytan Prada Giyer ve Birden Fazla Monitör Kullanır!

iki monitör kullanan kadın

“Şeytan Prada giyer; ve birden fazla monitör kullanır.”

Birden fazla monitörle çalışıyorsanız, ya Prada giyenlerdensiniz ya da şeytanla uğraşmak zorunda kalanlardan…

Yıllardır çalışma düzenimde hep en az iki monitör kullanıyorum. Sadece bir dönem, iki monitör sevdamdan vazgeçip, daha verimli olabilmek adına Ultra Wide süper çözünürlüklü bir monitöre geçtim. Tabii sonra kürkçü dükkanına tekrar geri döndüm.

İki monitörle çalışmaya gerçekten bayılıyorum. Gözümün önünde durması gereken iki pencere varsa bir ona, bir ötekine geçmek beni inanılmaz yoruyor.

Multi-tasking’in kesinlikle verimsiz bir yöntem olduğuna da katılıyorum. Ancak, ben farklı görevler üzerinde çalışmıyorum. Tek görev üzerinde daha etkin çalışmak için iki monitörü kullanıyorum.

 

“Multi-tasking, mutfakta tavuğun pişmesini beklerken, aynı zamanda patatesleri doğramanız için harika bir çözümdür. Ancak Multi-tasking sıradan bir iş gününde kullanıldığında etkili değildir.”Joanne Tombrakos

 

Birden Fazla Monitör Kullanmanın Avantajları Neler?

Anlatmak istediğim şey tam olarak Jon Peddie’nin araştırmasına dayanıyor.

Çoklu ekranları kullanırken daha üretken olabiliyorum. Birden fazla ekran arasında hızlıca geçiş yapmam gerektiğinde sadece gözlerimi hafif kenara kaydırmam yeterli oluyor.

Utah üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre birden fazla ekranla çalışmak üretkenliği yüzde 10 oranında arttırırken, stresi ve yazım hatalarını yüzde 20 oranında düşürmeyi başarıyor.

Bir şeyi test etmem veya farklılıkları gözden geçirmem gerektiğinde birden fazla monitör en yakın arkadaşım oluyor. Ve dahası, birçok bilimsel çalışma bunun doğru olduğuna değiniyor:

Hepsi bununla sınırlı değil. İkinci monitörlerin neden en iyi arkadaşım olduğu hakkında birkaç örnek daha verebilirim:

 • İki farklı program arasında geçiş yapma zamanından tasarruf ettiriyor.
 • Laptop kullanmayı daha avantajlı hale getiriyor.
 • İki farklı yazılım arasında dosya paylaşımı yapmak kolaylaşıyor.
 • Bir işi sürekli takip etmem gerektiğinde bana mutfak-tavuk-patetes avantajını sunuyor.

Bunlar birden fazla monitör kullanmanın benim için avantajları. Bir de dezavantajları var(dı).

Birden Fazla Monitör Kullanmanın Dezavantajları Neler?

Birden fazla monitör kullanmanın dezavantaj hanesine yazacağımız her şey, aslında yalnızca bir tane ekrandan fazlasına sahip olduğumuz için açığa çıkan dezavantajlar.

Bu yüzden bunların tamamen göreceli olduğunu düşünüyorum. Yalnızca biri hariç:

 1. Potansiyel dikkat dağıtıcılar
 2. Bilgisayarınızın sistem kaynakları yetersiz ise fazladan kaynak tüketimi
 3. Masanızın üstünde fazladan kaplanan alan
 4. Eğer henüz bir monitörünüz yoksa yeni monitör satın alma maliyeti
 5. Çok büyük bir monitör kullanıyorsanız (Ultra wide gibi) fazlalık alanların odak dağıtması sorunu.

Yukarıdaki dezavantajların çoğu göreceliyken yalnızca tek bir tanesi sabit. O da potansiyel dikkat dağıtıcılara yenik düşmek.

Bu sorunu aşmak için artık ScreenFoucs’u kullanıyorum.

ScreenFocus Nedir?

ScreenFocus, Apptorium ekibinin hazırladığı ve şu an için yalnızca macOS kullanıcılarının faydalanabileceği şahane bir yazılım.

ScreenFocus’un sunduğu fayda son derece basit: kullanmadığınız ekranı karartarak, odak ve dikkat dağınıklığını önlüyor.

Çoklu monitörlerle çalışırken multi-tasking çalışmadığınızda bir monitörünüz genellikle boş duruyor ve sadece ihtiyaç hasıl olması durumunda kullanılıyor.

Bu süreçte sürekli açık kalan bu monitör odak noktanızı kaçırıyor ve dikkatinizi dağıtıyor. ScreenFocus çeşitli seçenekleriyle ikinci monitörün odağınızı dağıtmasını engelliyor.

Mesela ben ikinci monitörümün kullanılmadığı zamanlarda tamamen kapanmasını tercih ediyorum. Böylece ikinci monitörüm sadece fare imleci ondayken olması gerektiği gibi aktif konuma geçiyor.

Kullanmadığım zamanlarda kapalı görünen monitörüm dikkatimi dağıtmıyor ve ScreenFocus sayesinde şeytana Prada’sı ters giydirilmiş oluyor.

ScreenFocus özelleştirilebiliyor ve 2 ekrandan 3 ekrana kadar çoklu ekranlarla kullanılabiliyor. ScreenFocus’un bazı harika kişiselleştirme seçeneklerinden bahsetmem gerekirse:

 • Ekranınızın ne kadar kararacağını seçebilirsiniz. Ekranınız hafif sönük durabileceği gibi tamamen kapalıymış gibi görünebilir.
 • Hangi monitörlerinizin kararacağını seçebilirsiniz. Ben, MacBook ekranını karartırken birincil ekranımı daima aktif konumda tutuyorum.
 • Kararma gecikmesini belirleyebilirsiniz. Hızlıca bir o ekran, bir bu ekrana bakarak yapmanız gereken bir iş varsa fare imleci iki arada bir derede gezecektir. Ben 5 saniyelik gecikme kullanıyorum. Bu süre çoğu zaman yeterli oluyor. Olmadığında aşağıdaki kısayoldan yardım alıyorum.
 • ScreenFocus kendi atayacağınız klavye kısayolu sayesinde pasif ve aktif hale getirilebiliyor. Her iki ekranı da süper aktif kullanmam gerekiyorsa atadığım CMD + Shift ve X tuş kombinasyonu ile ScreenFocus’u aktif veya pasif hale getirebiliyorum.

ScreenFocus ile Şeytandan Çıkarmanın Günahı Nedir?

ScreenFocus benim için üretkenliği arttıran, birden fazla monitör kullanmayı (dezavantajsız) keyfe dönüştüren başarılı bir yardımcı oldu. Bir kez öde ömür boyu kullan modeliyle satılması da gayet makul duruyor.

Dikkat odağımı kaybetmemek ve bana kattıkları yanında ScreenFocus’a yaptığım 7.99 dolarlık (Ortalama 45 TL) ödeme deve kulak sayılır.

Unutmadan; yazılımı satın almadan önce 7 günlük ücretsiz deneme sürümü ile size ne kadar faydası dokunacağını görebilirsiniz. Satılan yazılım lisansları iki cihazı kapsıyor. Eğer iki Mac’iniz varsa veya bir arkadaşınız ile birlikte kullanmak isterseniz, ayrı ayrı lisanslar almak yerine tek bir lisans kodu satın alabilirsiniz.

Siz birden fazla monitörle çalışıyor musunuz? Gerçekten üretkenliğinizi etkiliyor mu ve ScreenFocus hakkında düşündüklerinizi/sorularınızı aşağıdaki yorum kutusundan paylaşabilirsiniz.

2 Yorum “ScreenFocus: Dikkatiniz Dağılmadan İki Monitörle Çalışın!

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!