Kitap Yorumları

Bir Japon Balığının Düştüğü Gün – Bradley Somer

Bu kitapla aramda tıpkı Süpermen ile Krypton’un arasındaki gibi bir bağ var. Bir gün, Pay Kitap & Yayıncılık’ın ofisinde kedimizle sobanın önünde oynaşırken, değerli dostum Mertcan Ermiş elinde bu kitapla çıkageldi. Elbette İngiliççesiyle!

Harika bir kitap bulduğunu, emin olmamız için kitabı alıp okumamı, hatta g*tüm yerse çevirmemi istedi. Göz gezdirdim fakat kitabı mundar etmek istemediğim için işe pek yanaşmadım. Sayın Bülent Karaşinik kitabın çevirisini tamamladıktan sonra nedense sanki kitabı ben çevirmişim gibi haksız bi’ sahiplenme duygusu kaldı içimde.

“Bugün okurum, yarın okurum, neyse ya şu kitap bitsin araya sıkıştıracağım,” derken kitabı tam 2 yıl boyunca okuma şansım olmadı. Geçtiğimiz ay okumaya yeltendiğimdeyse arabamın torpidosunda duran kitabın (evet, arabamın torpidosunda yedek kitap saklıyorum) yerinde olmadığını fark ettim.

Mertcan sağ olsun, ilk görüştüğümüzde benim için yenisini getirdi ve geçtiğimiz ay kitabı okuma şansına sahip oldum. Bir Japon Balığının Düştüğü Gün kitabı bu güne kadar okumadığım ve ertelediğim için üzüldüğüm ender kitaplardan biri oldu.

İyisi mi, siz hayıflanmayın, üzülmeyin ve lütfen benim gibi iki koca yılı kaybetmeyin.

Ha bir de; mümkünse okuyacağınız kitapların torpidoya koyarsanız, koyduğunuz yerde durup durmadığını ara sıra kontrol edin. Kitaplar esrarengiz biçimde torpidodan kaybolabiliyorlar…

Bir Japon Balığının Düştüğü Gün – Kitap Yorumu

Bir Japon Balığının Düştüğü Gün kitabını tanıtmak pek kolay bir iş değil. Bradley Somer’ın kaleme aldığı kitap Seville on Roxy apartmanı sakinlerinin hayatına farklı bir pencereden baktığımız (mecaz değil lan, harbiden pencere!) başarılı bir kurgusal roman. Ian adındaki bir Japon balığı risk alarak, kendini güvenli fanusundan hava boşluğuna salıyor ve bilinçsiz macerası başlıyor.

Neden mi bilinçsiz?

Çünkü balıkların hafızası yoktur…

Neyse bizlerin hafızası var! Kitap boyunca Ian’ın 27. kattan düşüşüne ve bu sırada Ian’ın her bir dairede gördüklerine tanıklık ediyoruz.

Seville on Roxy’de yaşayan tüm karakterlerin hayatı en az apartman numaraları kadar farklı. Bir kitapla birden fazla hayatın içine girmek ve zamanın su gibi akıp gittiğini gerçek anlamda hissetmek istiyorsanız, Bir Japon Balığının Düştüğü Gün’den daha iyi bir kitap bulamayabilirsiniz.

Bazen risk almak hayatımızı sürdürmek için tek seçenek olabilir. Japon Balığı Ian’ın hikayesindeki gibi: “Hayatın boyunca bir fanusun içine hapsolmaya razı olursan tek bir macera bile yaşamadan ölüp gidersin.”

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım! Ama, olmayabilirim de… Şaka şaka, varım. Hayır, yokum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.