Nasıl Yapılır

Bilgisayarda Konuşarak Nasıl Yazı Yazılır?

Beni yanımda sürekli bir acil durum USB belleği taşımaktan kurtaran Google Drive bugün bir yeniliğe imza atarak Eylül ayında duyurduğu Türkçe konuşarak yazma özelliğini Google Dokümanları için aktif hale getirdi. Birçok dilin yanı sıra aralarında Türkçe’nin de bulunduğu servis Türkçe konuşarak yazı yazmak isteyenler için gerçekten faydalı bir çözüm olacaktır.

Aslına bakacak olursan ellerimin dermanı kesildiği ve kimsenin olmadığı zamanlarda (Nedense birileri etrafımdayken konuşarak yazıp çalışamıyorum.) Türkçe konuşarak yazı yazmak için faydalandığım bir de Dictation.io servisi vardı. Tonlamaları adam gibi yapıp karşınızda Çaycı Murat Abi’nin olmadığını anlayıp, robotla konuştuğunuzu fark ettiğiniz anda Dictation.io fazlasıyla iş yapıyordu. İlk deneyimlerime göre Google Dokümanlar’da Çayçı Murat Abi ile konuşacak kadar hecelememiz gerekmeyecek olsa da Yancı Cemil abi ile konuşuyor gibi hecelememiz gerekebilir.

Google Dokümanlarda Konuşarak Nasıl Yazı Yazılır?

Konuşarak yazmak için bize ilk lazım olan bir Google hesabı. Zaten hali hazırda bir Google hesabın varsa doğrudan Google Drive’a giderek hemen Drive servisini aktif hale getirebilirsin. Servisi aktif hale getirmek için standart prosedür ve birkaç ileri ileri tamlamasını tamamaldıktan sonra Google Drive hesabın açılacaktır. Şimdi alt tarafta da gördüğün üzere “Yeni” butonuna tıklaman gerekiyor, ardından “Google Dokümalar” seçeneğine tıklayalım.

konusarak-makale-yazmak

Şimdi tıpkı bilgisayarımızdan alıştığımız Word formatında bir ekran karşımıza çıkacak. Yazı yazmaya başlamadan önce Araçlar sekmesine giriş yapalım ve Sesle Yazma seçeneğine tıklayın. Şimdi dokümanın sol tarafına bir mikrofon işareti gelecek ve kullandığınız internet tarayıcısı sesle yazma işlevini yerine getirebilmek için sizden izin talep edecektir. Tarayıcınıza gerekli izni verdikten hemen sonra sol taraftaki Mikrofon işaretini kullandığınızda sesle yazma komutu aktif hale gelecektir.

konusarak-makale-yazmak-2

Konuşarak Yazı Yazma Konusundan Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Bu araç üzerinden alacağın verimi en üst seviyeye çıkartabilmek için olabildiğince yavaş ve tane tane konuşman gerekiyor. Hatta elinden geldiğince şiir okur gibi  tonlamaları yerinde yapıp, konuşma sesinizi ortalama bir insanla konuşma sesinizden bir ton daha yüksek tutmalısın.

Kusursuz metinleri ortaya çıkarabilmek için Google Dokümanların sunduğu sesle yazma fonksiyonu henüz tam olarak istediğimiz işlevselliğe sahip değil. Örneğin yazdığınız çoğu cümleyi farklı anlamasının yanısıra cümle içerisindeki kelimeleri manasız yeri ilkokul öğrencisi gibi büyük harfler kullanarak yazabiliyor. Bu da özellikle resmi metinler ve içerikler hazırlarken kullanıcı için büyük bir sorun yaratıyor. 

Yine de Google’ın böylesine bir servisi Apple gibi Türk kullanıcıları es geçmeyerek Türkçe için de hazırlamış olması şahsen benim adıma sevindirici bir durum oldu. Zira bildiğiniz üzere Apple telefonların can damarlarından biri olarak kabul edebileceğimiz Siri ancak 4 – 5 yıllık sürecin sonunda Türkçe dil desteğine kavuştu. Onda da zaten Siri, Siri’likten çıkıp bir anda yan komşu Hande Ablaya dönüştü.

Konuşarak Yazı Yazmanın Avantajları

Şayet yalnızca kişisel bir blog için veya bir site içinde günde bir bilemedin iki içerik hazırlayacaksınız evet, konuşarak yazı yazmak sizin için çok büyük bir şey ifade etmiyor olabilir. En nihayetinde insanların aya çıktığı gibi bir gerçek var. Fakat benim gibi işiniz klavye erbabı olmaksa ve bolca yazmanız gereken uzun metinler varsa bir yerden sonra koltuğa oturup hakim edasıyla; “Yaz Kızım!” demeniz sizi büyük yükten kurtarabiliyor. 

Zira bütün gün daktilonun başına geçip akşama kadar sürekli parmaklarınızı çalıştırmak belli bir yerden sonra son derece sıkıcı olabiliyor Hatta şöyle söyleyeyim; içinizdeki çalışma isteği devam etse dahi bazen eliniz ve parmaklarınızın yorgunluğundan dolayı işi yarıda bırakıp “Off ya bitse de yatsam.” moduna düşebiliyorsunuz.

İşte bu tür girişimleri engellemek için konuşarak yazı yazmak bence muazzam. Google Dokümanların bu kıyağı benden şimdilik iyi bir not almayı başardı, siz ne düşünüyorsunuz?

2 Yorum “Bilgisayarda Konuşarak Nasıl Yazı Yazılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!