“Beğenmediğim Sayfalar Beğeniliyor” Diyenlere Nedeni ve Çözümü

Böyle bir içeriğe nereden geldik? Aklıma ne esti de bunu yazma ihtiyacı duydum? Önce buradan işe başlayayım. Dün İzmir’de yaşanan terör olayları sonrasında maalesef şehitlerimiz ve yaralılarımız vardı. Allah şehitlerimize rahmet ve yaralılarımıza ise acil şifalar versin. Bizim konumuz da aslında biraz bununla ilgili. Tam olarak sosyal medya ve fırsat avcılığı konuları üzerine konuşacağız.

Bildiğiniz gibi Facebook, Instagram, Twitter ve daha nice sosyal medya platformu üzerinde takip etme veya beğenme gibi platformların kendince oluşturmuş olduğu kavramlar var. Tabii tüm bunların hepsinin olayı aynı. Hepsiyle farklı bir kullanıcıyı takip ediyoruz. “Ya ben beğenmiyorum ama valla beğenmediğim tuhaf tuhaf sayfalar beğeniliyor” sorununun ortaya çıkması da bununla ilişkili

Beğenmediğiniz sayfalar sistemsel olarak kesinlikle durduk yere ortaya çıkamaz. Bunun iki farklı nedeni olabilir; ilki muhtemelen hesabınızın şifresini bir şekilde birine kaptırdınız veya tarayıcınızda bulunan bir eklenti sizi bot hesap haline getiriyor. İkincisiyse muhtemelen siz de birkaç Çakal Karlos tarafından sevilerek yapılan sosyal medya fırsat avcılığı avının kurbanı oluyorsunuz.

Şimdi biz bir numaralı ihtimalle işe başlayalım…

#1. Bot Hesap Olduğumu Nasıl Anlarım?

Normalde efendi efendi mütevazi şekilde sosyal ağlarda takılan ve onu bunu takip etme furyasının içine dalmayan biriyseniz buna rağmen tarlada biten ot gibi her taraftan beğenmediğiniz sayfalar, normalde takip etmediğiniz profiller ortaya çıkıyorsa, büyük ihtimalle bot bir hesap haline geldiğiniz anlamına gelir.

Peki, bot hesap olduğumuzu anladık şimdi ne yapmamız gerekiyor?

  • Hesabınızın, hesabınıza bağlı mail adreslerinin şifresini değiştirin.
  • Kullandığınız internet tarayıcısını bilgisayarınızdan tümüyle kaldırıp tekrardan yeni bir kurulum paketi dosyası indirip, kurulumu tamamlayın.
  • Son olarak tarayıcınızda kullandığınız eklentileri gözden geçirin. Adını, ismini cinsini bilmediğiniz her ne varsa silin gitsin anasını satayım.

Bunları yaptık ama hala sonuç alamadık diyorsanız, sorun belki daha derinlerde bir yerlerde olabilir. Örneğin casus yazılım barındıran bir bilgisayar hatta mobil cihaz yardımıyla şifreniz çekiliyor olabilir. Bu ihtimali de gözden geçirip, elinizden geldiğince paranoyak takılın ve sorunun nerede olduğunu kavramaya çalışın.

İmkanınız varsa bilgisayarınızı formatlayarak yeni bir işletim sistemi kurun ve her seferinde bana söyletmeyi bırakıp, eğer Windows kullanıyorsanız mutlaka bir antivirüs yazılımı kullanın. Tüm bunların yanı sıra Çakal Karloslar tarafından yapılan fırsat avcılığına da göz gezdirmeyi unutmayın.

#2. Çakaal Karlos’lar tarafından Yapılan Fırsat Avcılığı

Şimdi yazının başında neden alakasız bir giriş yaptığımızı anlama kısmına geliyoruz. Sosyal medya pazarlaması dediğimiz şey artık markalar tarafından değer ve kabul görüyor. İş bu ya, bu anasını sattımının sosyal medya hesaplarını gerçek kullanıcılara beğendirmek, takip ettirmek oldukça zor.

Mesela düşünün; hangi sosyopat karakter gidip kış lastiği satışı yapan markanın Facebook sayfasını beğenebilir? Muhtemelen her 10 kişiden 8’i bu durumu reddedecektir. Kalan 2 kişiden de zaten 1’i lastikçi biri de sosyapat olandır. Yalnız bu adamların sosyal medya üzerinde var olmaları ve bir şekilde ürünlerini pazarlamaları gerekiyor. Bu istatistiklerle bu adamların sosyal medya hesaplarına can vermesi için çeşmeler dolusu para akıtmaları gerekebilir.

İşte bu aşamada da devreye hazır hesap alımı ve satımı olayları giriyor. Bkz; dün şehit vermiş olduğumuz polisin adı internete düştükten sonra bir anda mantar gibi etrafta onlarca Fethi Sekin sayfaları, grupları, Instagram ve Twitter profilleri peyda oldu. Buradaki çakallığın adına ben tümüyle fırsat çakallığı adını veriyorum, neden?

Bu sayfalar ve profillerin gerçekten o aziz şehit uğruna açıldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu sayfalar ve profillerin açılma amacı beğeni kasmak. Sayfa ve profillerde önce çeşitli içerikler paylaşılacak ve içeriklerle sayfanın beğeni sayısı daha da çok attırılacak. Tabi bu profiller bir süre sonra gerçekten sosyal medyada iş yapabilecek hesaplar haline gelecek.

Örneğin sadece 2.000 kişilik bir hesabın bile sosyal medya pazarında bir ederinin olduğunu söyleyebilirim. Bu sayfalar başka ajanslara yada yukarda örneğini vermiş olduğum gibi lastikçilere satılacak. Önce sayfanın içindeki tüm içerikler bir bir silinecek sonra da sayfanın adı ve URL’si değiştirilecek. Profil fotoğrafları ve kapak fotoğrafları da değiştirildikten sonra tamamdır!

Şimdi tamamı gerçek kullanıcılardan oluşan mis gibi bir sosyal medya profilimiz oldu değil mi?. Hem de bu işi reklamla yapamayacağımız kadar kolay yaptık. İşte bu nedenden dolayı yapmanız gereken bu tür fırsat avcılığı oyunlarına düşmemek ve sosyal medyada biraz uyanık olmayı başarmak, hepsi bu.

Şimdi yarın ertesi gün kontrol ederseniz bu hesap ve profillerin hiç birini bulamadığınızı göreceksiniz. Çünkü bunlar mutlaka revize edilerek başka kullanıcılara satılacak. Tabii, satılan şeyin yalnızca bir sosyal medya hesabı olmadığını ve sizin hislerinizin hatta hassasiyetinizin de satıldığını unutmayın.

Kısaca şahsi tavsiyeler verecek olursam;

  • Bir sayfayı veya profili beğenmeden, takip etmeden önce o sayfanın amacı ve grubu hakkında bilgi sahibi olun.
  • Popüler olaylar akabinde açılan sosyal hesapların %85’inin sonradan beğenmediğiniz sayfalar veya takip etmek istemeyeceğiniz profillere dönüşeceğinin bilincinde olun.
  • Bu şekilde sayfanın revize edildiğini anladığınız anda hemen sayfayı veya profili takip etmekten vazgeçin.

Son olarak bu tür fırsat avcılığı yapan Çakal Karlos arkadaşların tümüne buradan kucak dolu küfürlerimi gönderiyor ve onları ne halleri varsa görmeye davet ediyorum 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!