Baseus Şarj Docku İncelemesi

Kablosuz şarj teknolojisi evimize ne zaman gelir, ömrümüz o teknolojileri görmeye yeter mi bilemiyorum. O yüzden şimdilik Baseus şarj istasyonuyla idare edeceğiz 😀 Aletin incelemesinden önce benim karın ağrımı, derdimi bi’ açığa kavuşturalım. Her gün defalarca kez telefonu şarja takıp çıkartma işi beni fitil ediyor.

Sorun totoyu oturduğumuz yerden kaldırıp cihazı şarja takmak değil. Tek bir cihaz olsa hiç üşenmeden şikayet etmeden neticemi kaldırır o cihazı şarja takarım. Yalnız; telefon, bilgisayar, powerbank ve elektronik sigara derken büyük bir elektrik tüketim ordusu başımda nöbet tutuyor. Üstelik bunların hepsini günlük olarak şarj etmem lazım. Hangi birinin şarj döngüsüne yetişeyim aminyum?!

Bu olaya tek fitil olan vatandaşın ben olmadığımı biliyordum. Biraz araştırınca en azından bilgisayar başında çalışan arkadaşları kurtaracak bir çözümün olduğunu fark ettim; şarj istasyonu…

Şarj istasyonu veya Şarj dock’u adı verilen aletlerin ne işe yaradığını bilmeyen arkadaşlar için; bu aletler masanızın üzerinde durup hem cihazın ekranından kolayca bildirimleri takip etmenize hem de cihazın şarj olmasına yardımcı oluyor.

Yani bir dock ile iki kuş vuruyoruz. Normalde zaten masa başı çalışırken cebimizdeki telefonu neticemize kaçmasın diye çıkarıp masasının üstüne koyuyoruz. Masanın üstü yerine dock’a bıraktığımızda;

  • Telefonumuz sürekli olarak şarj oluyor.
  • Hebele hübele diye gelen bildirimleri takip etmek daha kolay oluyor. Ekran açısı yüzünüze doğru olduğu için cihaza dokunmadan ne olmuş ne bitmiş öğrenebiliyorsunuz.

Bunların dışında şarj istasyonu kullanarak katır yüküyle para verip aldığınız cihazınızı masanın üstünde çizilip heder olmaktan kurtarıyorsunuz. Mevzuyu yeterince açığa kavuşturduğumuza göre artık Baseus Şarj Docku incelemesine geçebiliriz.

Baseus Şarj Docku İncelemesi

iOS cihaz sahipleri için konuşmak gerekirse; dock satın almak istediğinizde pek alternatifiniz yok. Apple’ın kendi şarj dock’unun neredeyse 200 TL gibi damarlı fiyatı var. Apple’dan sonra kalitesiyle gönülleri zoplatan Belkin’in şarj docklarının fiyatı ise 170 TL civarında geziyor. Üstelik Belkin’in docklarında acayip bi’ çirkin üvey evlat havası var. Şahsen tüm gün boyunca gözümün önünde duracak cihazın bu kadar çirkin olmasını kaldıramazdım. Göz zevki diye bişiii var!

Tüm bu alternatifleri aradan çıkarınca daha çok fiyat/performans aletlerine yönelmek gerekti ki, o sırada Baseus markası tarafından üretilen bu şarj dock’unu görmüş oldum. Satın almadan önce markayı ve dock’u internette tırım tırım aradım ama elle tutulur incelemelerini maalesef bulamadım.

Haliyle bu incelemenin aleti satın almak isteyen arkadaşlar için önemli bir referans olacağını düşünüyorum.

Baseus’un Tasarımı

Baseus’u satın almadan önce tasarımına bakıp bakıp, “Bu nasıl bir şey aga?” diye düşünmüştüm. Kardeşi ürünlerle kıyaslarsanız bu aletin bambaşka ve farklı bir havası var. (Bunun nedenine kullanışlılık bölümünde değineceğim.)

Baseus şarj dock’unun 3 farklı renk seçeneği var. Benim setup’ım gri ve siyah ağırlıklı olduğu için gri olanını tercih ettim. Baseus’u satın almadan önce kafamda fink atan en önemli soru iPhone 5s ile bu aletin masanın üzerinde nasıl görüntü oluşturacağıydı. Zira ürünün orijinal görsellerinde hep büyük ekranlı iPhone modellerinin görsellerine yer vermişler.

Bu fotoğrafı kardeşimin tost makinesiyle çektim. Zaten belli oluyordur.

Allahtan ki benim emektar 5s’im bol dondan sarkan çük gibi durmadı. Gayet efendi, mütevazi ve hallice duruyor. Tasarım ilk başlarda biraz traş gibi görünse de zamanla kerataya kanınız ısınıyor. Ben daha önceden farklı bir dock kullandığım için benim alışmam biraz daha uzun sürdü.

Aletin altında kaydırmaz zemini var. Bu sayede dock masanın üstünde buz pistindeki amcalar gibi bir sağa bir sola yalpalamıyor. 18 yaşında delikanlı gibi nereye koyarsanız orada duruyor. Şekil şukul yapmıyor.

Baseus’un Kullanışlılığı

Daha önceden orijinal şarj dock’u kullanmış biri olarak yorum yaptığımı sakın unutmayın. Baseus, orijinal Apple şarj dock’undan tasarım olarak geri kalabilir ama kullanışlılık açısından fersahlarca önde! İlk başlarda cihazı dock’a otururken biraz zorlanıyorsunuz. Alışınca ne kadar pratik takıp çıkardığınıza kendiniz bile şaşırırsınız.

Baseus’un telefona yaptığı gömme plastik bölümünün iki amacı var. İlki, cihazın en kolay çizilen kenar bölgesini korumak. İkincisi ise ses akustiğini sağlayarak cihazın sesini dock’da en mükemmel şekilde kullanıcıya yansıtmak. Cihazın ön tarafına yerleştirilen iki ses kanalı sayesinde dock’da dursa bile cihazınızı kusursuz şekilde kullanabiliyorsunuz. Mac’iniz yoksa ve çalışırken telefonu elinizde tutmak yerine hoparlörden kullanmayı pratik buluyorsanız, bu özelliği baya işinize yarayacaktır.

Aletin kalın gövdenin masanın üstünde 9 aylık hamile kadın imajı yaratmasına, ha doğurdu ha doğuracak görüntüsüne çok takılmayın. Cihazı çok sağlam tutuyor ve düşmesini neredeyse olanaksız hale getiriyor. Baseus’cuğum paket içeriğiyle birlikte bize bir de Lightning kablosu gönderiyor ama ben siyah kabloya gözüm takıldığı için kendi beyaz kablomu kullanmayı tercih ediyorum.

Baseus Hangi Cihazlarla Kullanılabiliyor?

Başta iPhone 5s olmak üzere büyük ve küçük ekranlı tüm iPhone modelleriyle kullanılabiliyor. Yalnız iPhone 5 öncesi cihazlar çok küçük olduğu için alet dock’un üstüne çıktığında nasıl bir şekil şemal ortaya çıkar bilemiyorum. Muhtemelen pek hoş olmayacaktır. Daha büyük modellerde ise dock’un çok daha albenili duracağına eminim.

Benim cihaz dock’da hafif küçük gibi duruyor. Büyük bir cihaz, aletin arkasındaki fazlalık görüntüyü de kapatacak masanın çiçhek gibi görünmesini sağlayacaktır. Çok para aga yoksa ben de alacağım en büyüğünden bir tane ama çok para. Habire ipıl’a mı çalışacağız?

Aletin Fiyatı Ne Alemde?

70 liradan başlayan Baseus’un fiyatı 90 liraya kadar çıkıyor. Esasen hepsi aynı ürün ancak hangi satıcıdan aldığınız fiyatı etkiliyor. Benim aldığım satıcının fiyatı 74 küsür lira gibi bir şeydi. Kargosu tabii ücretsizdi. (Bayılıyorum lan bu beleş kargo olayın 😀 )

Az önce söylediğim gibi zaten pek fazla alternatifiniz yok. Ya Apple’ın kendi dock’u, ya Belkin’in üvey evlat tipli dock’u ya da buna gebe durumdayız. Apple’ın fiyatı damarlı, Belkin’in hem fiyatı damarlı hem görüntüsü çirkin. Çakma çökme ürünleri hiç saymıyorum, o tür ürünleri en fazla 1 ay kullanırsınız. Yapmayın, almayın. Alacaksanız mutlaka bu 3 alternatiften birini tercih edin.

Sonuç;

1 ayı aşkın süredir kullandığım Baseus Şarj İstasyonu, Apple’ın orijinal Dock’una kıyasla yüzümü güldürdü. Tamamen sorunsuz kullanımını göz önüne alacak olursak, uzun süre boyunca masanın üstünde benim için iPhone 5s’imi şarj edecek gibi duruyor.

6 ay boyunca sorunsuz kullandığım Basues şarj dockum patlak verdi. Bu patlak veren ikinci şarj dock’um olduğu için artık bu sevdadan da vazgeçtim. Kullanmaya bağlı olarak giriş soketinde oluşan boşluk cihazın şarj olmasını engelliyor. Şarj etmek için aleti baya zorlamanız gerekiyor. Zaten o kadar zorlayınca da alet pratikliğini yitiriyor. Ürünün garantisi var fakat Türkiye’de ürünün servis ağı yok. Kısacası Baseus şarj dock’u satın almayı düşünüyorsanız, çok da uzun vadeli bir cihaz olamayacağını aklınızdan çıkarmayın.

Baseus Şarj Dock’u hakkında belirtmediğim ve sormak istediğiniz bir şey mi var? Hemen yorum köşesinden sorularınızı fıydırtabilirsiniz.

Baseus Şarj Docku İncelemesi

Uzak uzak doğu diyarlarından ayağımıza kadar gelen Baseus markasının şarj istasyonu puanları

  • Tasarım
  • Kullanışlılık
  • Uyumluluk
  • Fiyat
Ziyaretçilerin Oyu: 3.9 ( 4 Oylar )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!