Düşünce

Başarılı Olmanın Sırrı; Büyük Düşün, Küçük Yap!

Bu sefer konu tamamen hayat. Bazen THY uçağı misali yükselip bazen de vurulmuş kuş gibi yerlere düşüp sürüklenen hayat. Hepimizin yaşamasının bir gayesi var. Hepimiz aslında tek bir şeyi istiyoruz; “Daha iyiyi“. Okuldan daha iyi dereceler almak istiyoruz, işimizden daha çok kazanç elde etmek istiyoruz, arabamızın daha lüks olmasını istiyoruz, haftasonu çalışmamak istiyoruz. İstiyoruz da istiyoruz, peki bunları başarmak için ne yapıyoruz? Çoğu zaman hiçbir şey yapmıyoruz.

Eğer karakteriniz gereği kendinizi diğer insanlardan nicelik olarak bir kere farklı kabul ettiyseniz, bir gün bir şeyler yapacağınızdan da adınız kadar eminsinizdir. Bir gün mutlaka bir şey yapacak dünyayı değiştiremeyecek olsanız bile en azından kendi hayatınızı değiştireceksinizdir. Asıl sorun ise bu yapacağınız “Ne” ögesinin gerçekten de ne olduğu sorunudur.

Kendinizi bir kere diğer insanlardan farklı kabul ettinizmi, küçük şeylerle yetinmek size hiçbir zaman zevk vermeyecektir. Her zaman için daha önceden yapılmamışı yapmak, benzersiz olmak gibi mükemmeliyetçililik huyunuz ön plana çıkacak ve sonuç olarak hiçbir şeyi başaramayacaksınız.

Artık yavaş yavaş bir şeylerin farkına varmaya başlıyorsunuzdur umarım. Farklıyız evet, belki de diğer insanlara oranla daha zekiyiz ve çok düşünüyoruz. Sorun şu ki büyük düşünüp, hiçbir şey yapmıyoruz. Hiçbir şey yapmayınca da haliyle başarı elde edemiyor ve hayatımız bir yerde gerileme sürecine girmeye başlıyor.

Oysa hayat tıpkı bir milyoncudan alınan dandik bir Puzzle kadar olmalı. Önce küçükleri ve gerekiyorsa kalitesizleri tamamlamalısın ki gelişip büyüyebilme şansını kendine sunabilmelisin. Her zaman büyük düşünüp büyük yapmaya çalışan kişilerin sadece çok azı gayesini başarmıştır. Büyük düşünüp, küçük yapanlar ise bir gün büyük şeyler başarmıştır.

Başarılı Olmak için Amaçları Büyük Hedefleri Küçük Tutmak

kumar

Artık daha net anlıyorum ki, büyük düşünmek sahip olduğum en büyük özelliklerden biri ancak büyük düşünüp hiçbir şey yapmamak istemek en büyük lanet. Kendinizi küçük şeylere yakıştıramıyorsunuz, daha iyisini hak ettiğinizi biliyorsunuz fakat amacınız gibi hedefleriniz de büyük olunca hiçbir yere varamıyorsunuz. Oysa bir amaçta başarıyı yakalamak için amacı büyük hedefleri küçük tutmak gerekiyormuş.

2 Yorum “Başarılı Olmanın Sırrı; Büyük Düşün, Küçük Yap!

  1. Mahir Yanıtla

    Çok güzel bir tespit yapmışsınız, tam olarak aynı sorun bende de var. Bununla birlikte aklın yolu bir, kaizen hakkındaki şu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Bu yazınızdan hareketle bunu da çok beğeneceğinizi düşünüyorum: eksisozluk.com/entry/37058897

    Umarım daha önceden okumamışsınızdır. 🙂

    1. Burak Göç Yazar Yanıtla

      Daha önceden okumamıştım ve görmemiştim fakat sayenizde bu olayın bilimsel yönü hakkında da tatmin oldum. Öneriniz için çok teşekkür ederim. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!