SEO

Backlink Nasıl Sorgulanır?

Backlink çalışmaları, SEO’da önemli yer tutan çalışmalar arasındadır. Backlinkler, bir sitenin arama motoru sonuç sayfalarında elde ettiği sıralama üzerinde direkt olarak etki sahibidir.

İyi bir SEO çalışması için, sitenize yönlendirme yapan linkleri de kontrol etmeniz ve faydalı olanlar ile zararlı olanları ayrıştırıp, zararlı olanları sitenizden uzaklaştırmanız gerekir. Bunu doğru şekilde yapmak için de backlink sorgulama araçlarından yararlanmak gerekir.

Peki, hangi araçlardan yardım alarak backlink sorgulaması yapabilirsiniz? Öyleyse Can Cankıran‘ın önerdiği şu araçlara dikkat:

Ücretli Araçlar

Bu araçları tam sürüm kullanmak için belli bir ödeme yapmanız gerekir. Fakat eğer kullandığınız backlink sorgulama aracı iyi sonuç veren ve güvenilir bir araçsa, verdiğiniz ücret uzun vadede karşılığını verecektir. Zararlı backlinkleri tespit etmeniz sitenizin arama motorlarında gösterdiği performansa iyi etki edecek bu da daha çok ziyaretçi, müşteri ve kazanç anlamına gelecektir.

01. Ahrefs

Ahrefs, SEO analizi için en çok kullanılan araçlardan biri. Sunduğu backlink sorgulama hizmeti de oldukça başarılı. Ahrefs’in en önemli özelliği, Google’dan sonraki en büyük web tarayıcısına sahip olmasıdır. Bu da sektördeki tüm rakiplerinin daha önünde bir backlink veri tabanına sahip olmak anlamına gelir.

Eğer backlinklerinizin sitenize zararlı mı, yoksa faydalı mı olduğunu sorgulamak istiyorsanız, Ahrefs’ten yararlanabilirsiniz. Ahrefs backlink sorgulama aracını kullanarak ulaşabileceğiniz değerler arasında siteye yöneltilen backlinklerin sayısı, alan sıralaması ve Ahrefs sıralaması da yer alıyor. Sitenize yönlendirme yapan backlinklerin gücünü görmeniz de mümkün. Backlinkerin sağladığı etkileşim de, yine Ahrefs üzerinden görüntülenebiliyor.

Ahrefs’in filtreleme özelliklerinden faydalanarak ayrıntılı backlink raporları oluşturabilir, hedefinize yönlendirme yapan her türlü siteyi görebilirsiniz. Size backlink yönlendirmesi yapan sitenin popülerlik seviyesini görebilir ve sitenize bu link üzerinden kaç ziyaretçinin geldiği bilgisine ulaşabilirsiniz. Organik trafik tahmininde bulunan tek backlink sorgulama aracı olduğunu belirtmekte de fayda var.

Ahrefs ile, takip edilen veya edilmeyen backlinkleri de görebilirsiniz. Takip edilen backlink sayınız ne kadar fazlaysa siteniz de Google’da o kadar dikkate değer olacaktır. Ahrefs ile takip edilen ve edilmeyen bağlantıların tümünü görebilirsiniz.

  • Ahrefs rakip analizine olanak sağlar. Rakiplerinizin çapa metinlerinin analizini yapar. Böylece, olası negatif SEO saldırılarının önüne geçebilirsiniz.
  • En önemlisiyse, fark ettiğiniz backlinkleri, başka bir program kullanmaya ihtiyaç duymadan spam olarak işaretleyerek reddedebilirsiniz. Hazır olan dosyayı direkt olarak Google Disavow Tool’a yollayabilirsiniz.

02. Majestic

Majestic SEO da aynı Ahrefs gibi bir backlink sorgulama aracı. Tüm özelliklerinden yararlanmak için ücretli sürümünü kullanmak gerekiyor. Majestic’in öne çıkan özelliği geriye doğru analiz yapmaya imkân sağlamasıdır.

Bu sayede, zaman içinde aldığınız backlink sayısındaki değişimleri görebilir, geçmişte aldığınız backlinklerin sayısı ile güncel backlink sayınız arasında bir karşılaştırma yapabilirsiniz. Böylece, backlink stratejinizi değiştirmeniz veya güncellemeniz gerektiğini kolayca anlayabilirsiniz.

Majestic, güncelliğe önem veren ve algoritma değişimlerini takip eden bir backlink sorgulama aracıdır. Hem geçmişe yönelik veri toplama imkânı sunması hem de günceli iyi takip etmesiyle, oldukça kullanışlı bir araç. Eğer bir siteye yönelik yapılan SEO çalışmasında ani düşüş ve yükselişler gözlemleniyorsa, Majestic sayesinde derinlemesine analizler yapılabilir ve backlink sayısındaki düşüşler ya da yükselişler ortaya çıkartılır.

Ücretsiz Backlink Sorgulama Araçları

Backlink sorgulama işlemini ücretsiz olarak yapmak isteyenler için de tercih edilebilecek onlar backlink sorgulama aracı var. Ücretsiz backlink sorgulama araçları daha sınırlı sonuçlar verebilir ya da sonuçlara ulaşmak için daha fazla zaman harcamanız gerekebilir. Fakat adı üstünde: Ücretsiz. Bu yüzden bazı eksikliklerine göz yumabiliriz. Ücretsiz backlink sorgulama araçlarından bazılarının işini gerçekten hakkını vererek yaptığını da kabul etmek gerek.

03. Neilpatel Backlink Checker

Neil Patel’in backlink sorgulama aracı, piyasadaki en yeni araçlardan biri. Ücretsiz olduğu göz önüne alındığında hakikaten muhteşem özellikleri var. Bir backlink sorgulama aracından beklenen temel işlev olan; sitenize hangi sitelerin link verdiğini başarılı şekilde gösterir. Bununla birlikte, rakiplerinizin sitelerine hangi sitelerin backlink verdiğini görmenize de imkân sağlar. Bu aracı kullanmak için, ana sayfayı ziyaret etmeniz ve sizin sitenizin ya da rakibinizin sitesinin URL’ini girmeniz yeterli. Enter tuşuna basmanızla birlikte backlinkler kısa süre içinde önünüzde olacaktır.

Backlinklerin sayısı, takip edilen veya edilmeyen linkler, başlık, çapa metin gibi backlink detayları, otorite gibi bilgileri de görebilirsiniz. Kısacası, ücretsiz araçlar içinde önerdiğim araçların başında geliyor.

04. Ranksignals

Ranksignals da işini hakkıyla yapan ücretsiz backlink sorgulama araçlarından biri. Ranksignals sayesinde, sitenize backlink veren siteleri görebilirsiniz. Bu işlevinde aynı Neil Patel’s backlink checker aracında olduğu gibi bir eksiklik görmediğimi söyleyebilirim.

Bununla birlikte, linklerin sosyal paylaşım sitelerinde ne kadar paylaşıldığı, backlink veren sitelerin popülerliği gibi bilgiler de sunulur. Oldukça basit ve kullanışlıdır. Kullanmak için sadece üye olmak gerekir fakat üyelik ücretsizdir. Üye olmadan yapabileceğiniz sorgulamalar sınırlı sonuçlar vermektedir. Eğer ücretsiz bir backlink sorgulama aracı istiyorsanız Ranksignals veya Neil Patel Backlink araçlarını tercih edebilirsiniz.

Kaynak: https://www.cancankiran.com/en-iyi-backlink-sorgulama-araclari/

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

Bir Yorum Yapılmış “Backlink Nasıl Sorgulanır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.