Kitap Yorumları

Baba – Mario Puzo (Godfather)

Baba veya orijinal adıyla The Godfather, minibüslerimize havalı korna olmayı başarmış bizden bir ses, bizden bir soluk: “Daradidada ditta dida darida”…

Godfather’a olan hissi muhabbetim galiba Baba’yı hayatımın “en baba” dönemlerinden birinde izlememden kaynaklanıyor. Hiç utanmadan, sıkılmadan, e tabi yüzüm de kızarmadan, 6 defa izlediğim başka bir film yok. Üstelik her filmini ayrı sevdiğim için Baba’yı tek başına 6 defa değil, üçleme olarak 6 defa izlemiş, toplumun foseptik çukuru zevkli bireylerinden biriyim. Beni bu filmde kendine çeken ne var bilmiyorum, ama her izlediğimde farklı bir tad alıyor, farklı mutlu oluyorum.

Hatta kendisini ilk izlediğimde The Godfather film serisi için bir blog yazmış, sonra Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken Oha’lık Çüş’lük Filmler serimde yer vermiştim. Baba’dan yana gazımı alamayınca da bu kez Al Pacino külliyatının tüm filmlerini izlemiş ve meraklıları için Al Pacino Külliyatının En İyi 15 Filmi yazısını kaleme almıştım. Şimdi ise sıra Godfather kitabında!

The Godfather Kitabı Üzerine

Kitap olayına filmden yakın olmama rağmen Godfather’ın kitabını alıp ağzımın suyunu akıta akıta okutmaya bir türlü karar vermemiştim. Bunun en önemli nedeni The Godfather’ı film olarak izlemiş olmam ve hakkında yapılan yorumlardı. Godfather kitap yorumu yayınlayan arkadaşların “kitabın filmin aynısı olduğunu” iddia etmeleri beni kitaptan uzak tutmaya yetmişti. Sonuçta 6 kere izlediğim bir film üçlemesinin kitabını okumak bana pek bi’ mantıklı gelmemişti.

Sonraları Godfather kitap yorumu için Google amca’yı karıştırırken Kitaptan Filme blogunda okuduğum inceleme yazısı beni bi’ gazladı. İncelemeyi yazan arkadaş filmin dışında detaylıca ele alınan farklı konuların da olduğunu söyleyince yelkenleri suya indirdim. Böylece The Godfather kitabı kütüphanemin… ıhm şey, en azından annem sıkılıp “atsana olm bunları eve neden fazlalık yapıyorsun!” diyene kadar benim olan kütüphanemin, en güzel köşesine yerleştirdim.

Godfather (Baba) Kitap Yorumu, Elleşme ve Elleştirme

Godfather kitabında, Sicilya’nın bağrından trajik bir şekilde Amerika’ya göç eden Corleone ailesi ve aile üyelerinin başından geçenler anlatılıyor. İlk bakışta klişe bir köyden indim şehre ailesi imajı verse de, Corleone ailesinin bir suç örgütü (mafya) olduğunu öğrenince olayların tadı turuncuya kaçıyor.

Baba kitabı, filmdeki sahnesinden başlamıyor ve kitaba dair en dikkat çeken şey filmde sadece birkaç yerde hasbihal eylenen Johnny Fontane karakterinin bu kitapta dolu yer alması oluyor. Tıpkı Jonny gibi Santino da kitapta, filmde olduğundan daha detaylı karşımıza çıkıyor. Hatta Santino’nun düğünde tek bir kez düşüp kalktığını gördüğümüz July’e kitabın değişik değişik yerlerinde rastlamak şaşırtıcı oldu.

Hikaye açısından kitap filme oldukça paralel gidiyor ancak ufak tefek farklılıklar yok değil. Benim kitaptan yana en mutlu olduğum taraf ise filmde yakalayamadığım noktaları yakalamak oldu. Mesela Michael’ın yediği yumruğun morluğunun Sicilya’da bile geçmemiş olmasına mana verememiştim. Film bu konuda büyük bir boşluk bırakırken kitap tüm bu boşlukları dolduruyor. Micheal’ın ikinci evliliği de ancak kitabı okuduktan sonra mantıklı bir hal almaya başlıyor.

Kitabı okuyan okurların söylendiği gibi filmin kitapla aynı olduğu önermesine savunma olarak: at yalanı sikeyim inananı demek istiyorum. Kitap filmden ayrı olarak kesinlikle detaylarla dolu. Her Godfather severin, mutlaka bu kitaba bir şans vermesini gönül sıcaklığı ve kombi rahatlığıyla söyleyebilirim.

Unutmadan, E Yayınları tarafından ülkemizde satışa çıkan Baba kitabı, 542 sayfa olarak 8 kitabın birleştirilmesinden oluşuyor. Ki, Godfather’ın birden fazla kitap olarak ince ince çıktığı bilmediğim bir başka detaydı.

Son Söz

Godfather kitabı en az filmi kadar sürükleyici, filme paralel giden ama ağızda benze tat bırakan bir kitap. Godfather’ı izleyip beğenen birinin Godfather’ın kitabını okuyup aynı oranda etkilenmeyeceği inanmaksa güç. Kişisel olarak; filmi hiç izlememiş olanlardansanız, o halde kesinlikle önce kitabını okuyup sonradan filmini izlemenizi öneririm.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.