Bak Bu Tutar!Tatil ve Seyahat

Avustralya Dil Okulları

Dünya çapında en yaygın konuşulan ve öğrenilmesi gereken dillerin başında tartışmasız İngilizce geliyor. Akademik kariyerim açısından İngilizce’nin çok büyük bir önemi vardı. Bunun için de yurtdışında İngilizce eğitimi almaya ve ülke olarak da Avustralya’ya karar verdim.

Bu maceramı sizlerle paylaştığım bu yazıda, Avustralya’daki dil okullarını neden tercih etmeniz gerektiği konusunda da bazı gözlemlerimi bulabilirsiniz.

Neden Avustralya’daki Dil Okullarını Seçtim?

İngilizce dilini, bu dilin doğduğu topraklarda öğrenmenin her ne kadar mantıklı olduğunu düşünüyor olsanız da, küçük bir bütçeye sahip olanların İngiltere’de dil eğitimine para harcamasına gerek olmadığının altını çizmeliyim. Çünkü Avustralya’nın hayati ihtiyaçlar konusunda düşük bir bütçeyle çok daha kolay bir geçim imkânı sunduğu bir gerçektir.

Deneyimlerime dayanarak, Avustralya’daki dil okullarının İngiltere veya Amerika’dan daha vasat bir eğitim vermediğini rahatlıkla söyleyebilirim. Açıkçası dil eğitimi programı seçiminden önce araştırdığım kadarıyla, dünya çapında tanınmış birçok Avustralya dil okulu olduğunu gördüm. Bu da İngilizce eğitimim için Avustralya’yı tercih etmemin diğer temel sebeplerinden birisiydi.

İngiltere’de dil eğitimi süresince çalışma izni almanız mümkün olmuyor. Benim akademik açıdan dil bilgimi desteklemek için çıktığım bu macera, insanlarla kaynaşmanın yanı sıra maddi yönden bir desteğimin de olmasını gerektiriyordu.

Öğrencilik dönemlerinin ne kadar zor geçtiğini bilen birçok kişinin de bana katılacağı gibi, part-time işlerde çalışmak ve aileden minimum destek almak bu dönemlerde oldukça önemli bir hale geliyor. Hem çalışma izni alabileceğim, hem de iyi bir dil eğitimi alabileceğim bir ülke olarak Avustralya’nın oldukça avantajlı olduğunu gördüm.

Siz de benim gibi ekonomik ve kaliteli bir eğitim arayışındaysanız, Avustralya dil okullarında İngilizce eğitim almayı tercih edebilirsiniz.

Avustralya’ya Varış

Avustralya’nın en büyük ve kozmopolit şehri olan Sydney’de eğitim almayı tercih ettim. Güney yarım küreyle mevsimleri ters yaşadığımız için Türkiye’de yazı bitirdikten sonra Avustralya’ya gitmek benim için oldukça avantajlı oldu. İlkbahar ve yaz döneminde Avustralya’da olmak oldukça keyifli, üstelik part-time iş olanaklarının da en fazla olduğu dönem bu.

Avustralya’ya varışım ve yerleşmem, tercih ettiğim danışmanlık firmasının tüm destekleri sayesinde sorunsuz bir şekilde gerçekleşti. Konaklama için paylaşımlı öğrenci evinde kalmayı tercih ettim, çünkü en ekonomik seçeneklerden birisiydi. Farklı konaklama imkânlarını tercih etmek sizin seçiminize kalmış bir şeydir.

Yerleşmemin ardından, ilk günümü hava ve saat farkı koşullarına alışmak için harcamak zorunda kaldım. Sydney’in yerel saati Türkiye’den 8 saat ileride olduğu için, ilk günlerde uyku düzeninizi ayarlama konusunda benim gibi zorluk yaşayabilirsiniz.

Avustralya’da Dil Okulundaki İlk Günlerim

İlk günü biraz tembellik yaparak ve kaldığım evin etrafını tanımakla geçirdikten sonra, ertesi gün dil eğitimi kursuna katılmam gerekiyordu. Bu yüzden sabahın erken saatlerinde yollara koyulduk.

Dil okulu evime yakın bir konumda bulunduğu için, kısa sürede varmıştım. İlk aşamada İngilizce dil bilgimin yeterliliğini sınamak adına kısa bir seviye sınavına alındım. Esasında bu tip bir belirleme, size eğitimi nasıl ve hangi seviyeden başlayarak vermeleri gerektiğini anlamaları konusunda oldukça yararlı. Dil seviyemin belirlenmesinin ardından, akademik eğitim amaçlı olan EAP programı sınıfıma katılabildim.

Bu programdaki temel derslerimiz arasında sözlü sunumlar, çalışma grupları oluşturma ve akademik makaleler okuma ya da yazma eğitimleri bulunuyordu. Bu açıdan İngilizce seviyemin istediğim yönde bir hayli geliştiğini söyleyebilirim. Sınıfımızdaki öğrenci sayısının da genel olarak az olması sayesinde, öğretmenimiz bizimle birebir ilgilenebilme imkânı bulabiliyordu. Eğitimde en önemli kriterlerden birisi de bana göre öğretmenin öğrencileriyle birebir olarak ilgilenebilmesidir.

https://www.realegitim.com/avustralya-dilokullari-fiyatlari/ bu sayfadan fiyatlar ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Avustralya Gezim

Avustralya’da İngilizce eğitimim hızlı bir tempo ile devam ederken, derslerden arta kalan zamanlarda Avustralya’yı gezme olanağımız oluyordu. Yani tüm bir gün sabahtan akşama kadar sınıfta ders görmek gibi bir durum söz konusu değil. Dilediğinizce gezebilir veya benim gibi bazı günlerde part-time çalışabilirsiniz.

Sydney gerçekten göz alıcı manzaralara ve üstün bir yaşam standardına sahip bir şehir. Özellikle şehrin genelinde benimsenen modern mimariye hayran kaldığımı belirtmeliyim. İlk ziyaret ettiğim yerlerden birisi, şehrin oldukça ilgi çekici bir mimariye sahip olan Opera Binası’ydı. 1973 senesinde açılmış olan bu binanın tasarımında Jørn Utzon’un imzası bulunuyormuş. Rehberli tura katıldık ve görkemli binanın farklı performans salonlarını yakından görebildik.

Avustralya’yı dil eğitiminde seçmeniz konusunda ısrar etmemin belki de en büyük nedeni, mükemmel denizlere ve kumsallara sahip olması. Dünyaca ünlü Bondi Plajı’nda keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Kentin fotoğraflarını çekmek için en iyi noktalardan birisi Sydney Kulesi.

Bu kulenin gözlem terasına çıkarak şehrin kuşbakışı görüntüsünü seyrettim ve enfes manzaraların onlarca fotoğrafını çektim.

Avustralya’da Çalışma Şartları

Part-time çalışma koşulları Avustralya’da oldukça iyi. Çalıştığım kafenin sahibi ve diğer çalışanları bana oldukça samimi davrandılar. Ayrıca müşteriler de her zaman güler yüzlüydüler. Bu açıdan hem aldığınız ücretin, hem de Avustralya’daki insanların gösterdiği nezaketin oldukça tatmin edici olduğunun altını çizmemde yarar var.

Avustralya Dil Okulu Maceramın Sonu

Avustralya’daki dil okulu maceram dil okulu eğitimleri, gezi ve part-time çalışma rutinimle göz açıp kapayana kadar bitti. Dolu dolu geçen bu eğitimimde aynı zamanda farklı bir kültüre ait olan insanların yaşam tarzlarını ve çalışma şartlarını da yakından tanımış oldum. Bu eğitim maceramda vize, çalışma izni, konaklama ve okul tercihi yapma gibi aşamalarda benden desteklerini esirgemeyen Real Eğitim’e teşekkür ediyorum.

TEŞEKKÜR: Bu deneyimimi blogu vasıtasıyla paylaşma isteğimi geri çevirmeyerek, size ulaşmasın sağlayan sevgili dostum Burak’a çok teşekkürler. Umarım, deneyimleriyle yol gösterdiği yazılarının yanında, bu yazı da sizler için faydalı olacaktır.

Yusuf ÇELİK

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.