Bak Bu Tutar!İnceleme Atölyesi

ASUS DSL-N16 İncelemesi

Sinirlerime karşı Yunan askeri gibi taaruza kalkan TTNET, yıllar süren kanlı savaşı sonunda kazandı. Savaşı kaybettim diye boş duramazdım. Koltuktan kalktığım gibi kontratımı kapıp Türknet’in yakasına yapışarak TTNET’e kazanamayacağı bir savaş açtım. Adamlar yüksek hız, yüksek AKK ve taahhütsüz hizmet gibi kaymaklı özellikler sunuyordu. Tüm işlemler 2 gün sürdü ve sanal dünyaya açılan kaymaklı internetim kullanmaya hazır hale geldi. Şimdi kaymaklı internet ve zafere giden yolda geriye tek bir sorun kalıyordu; modem…

Türknet’in sunduğu o mıhdeşem interneti kullanabilmem için önce elimin altındaki eski püskü modemi röveşata ile çöp kutusuna doğru doksana atmam gerekiyordu. Zira kendileri sokaktaki overlokçular gibi sözleşmenin her adımında VDSL2 destekli modem almam gerektiğini belirtmişlerdi.

Bunu da okumak isteyebilirsiniz; Türknet İnternet’e Geçtim! Türknet Hakkında Deneyimlerim ve Yorumlarım

Biraz internetteki arkadaşların yorumu, biraz WM Aracı gibi forumlardan yorum hasatladıktan sonra cebimi sömürmeyen, internete sövdürmeyen en uygun cihazı satın aldım. Evet, insanlar ona ASUS DSL-N16 diyorlar ben ise “böbeğim” demeyi düşünüyorum. (Tamam o kadar da değil, bokunu çıkarmayalım.)

Teknoloji ile aram çocukluktan beri salonda oturan İsmet gibi olmuştur. O benim her derdime koşar, ben onun derdine yetişirim. Hatta gün gelir İsmet, hayatımı kazanmama yardımcı olan iş haline gelir. Gel gelelim, İsmet ile ne kadar futboldan anlıyorsak —ki hiç anlamıyorum— ben modemden o kadar anlıyorum.

Ha kalkıp bana ofsaytın, jübilenin ne olduğunu sormuşsun, ha hangi modemi, router’ı satın alayım demişsin. Benim için aynı. Belki ofsayt ve jübileyi açıklamak daha zahmetsiz bile olabilir. O yüzden ASUS DSL-N16 incelemesini oldukça yüzeysel tutacağım. Anladığım yerlerine girecek anlamadığım yerler için ise siz değerleri vatandaşları yakın akrabam Google Amca’ya yönlendireceğim.

ASUS DSL-N16 Tasarımı

Her üründe olduğu gibi işe can alıcı noktadan, yani kaseden başlayalım. Açıkçası ASUS DSL-N16 internetten tanıyıp güzel mi yoksa çirkin mi olduğuna karar veremediğiniz kızlara benziyor. Yani sanki çok güzel gibi ama aynı zamanda çirkin gibi… Öyle boktan bir şey.

Ben kaseyi elime alıp incelediğim için öz yorum yapacak olursam, parası kadar gideri olan tasarımı var. En kıl olduğum nokta ise modemin tasarımına bahşedilmiş kutsal güçler. Evet, evet modemin tasarımında bildiğiniz kutsal güçler yer alıyor.

Göz kırpıp kırpıp beni yoldan çıkarmaya çalışan ışıklara ben bi’ kıl oldum nedense. Akşam saatlerinde veya loş ortamda okey. Yalnız güneş varken nedense modemin üzerindeki o ışıklar bi’ anda görünmez oluyorlar. Şaşırıp kalıyor, modem size küstü de ışıklarını kapattı sanıyorsunuz. Bunun dışında her şey yerli yerinde ve fiyatı göz önüne alındığında olması gereken düzeyde.

Ha bir de arkasında bir sihirli mandal olduğu yönünde farklı rivayetler var. Onu çekince modem yatık durmak yerine dik duruyormuş. Ben hiç bakmadım. Modemi uzaya göndermeyi düşünmediğim için dik veya atışa hazır konumda durması benim için bir şey ifade etmiyor.

ASUS DSL-N16’nın İşlevselliği & Kullanışlılık

Hayvanın en güzel tarafı yukarda değinmiş olduğum VDSL2 desteğine sahip olması. Bunun dışında DSL2/2+, ADSL, fiber ve kablo hizmetlerini de destekliyormuş. Ben size modemden anlamam dedim ama biliyorsunuz aslında ASUS DSL-N16 tek başına bir modem değil Router.

Eğer Router’ın ne olduğunu bilmiyorsanız Google Amca’ma bir sorun derim.

Oldukça basit bir arayüzü olan modemin kurulumu, benim gibi üşengeç adamlar düşünülerek tasarlanmış. Hayvana cereyanı verdiğiniz gibi kablolu veya kablosuz olarak arayüzüne erişip internet erişim bilgilerinizi girdikten sonra kurulum işiniz bitiyor. Yine bu aşamada kablosuz ağ için isim ve şifre ataması da yapabiliyorsunuz.

Fiyatını göz önüne alırsak aslında hayvanda muhteşem fezatronik uzay teknolojileri falan var ama… kullanmadıktan sonra takdir edersiniz ki bir sikke yaramıyor. VDSL2 haricinde 300Mbps desteklemesi benim için yeterli. Ayrı konu zaten biz en fazla 100 Mbps kullanabildiğimiz için o bile bize çok.

Sıradan kullanıcı da olsanız, teknoloji diye gözünüzün feri kaçsa da aletin ilgi çeken yanları var. Mesela misafir ağı özelliği şahane! ASUS DSL-N16 bize 3 tane misafir ağı kurma izni veriyor. Bunlara ayrı bağlantı isimleri, şifreleri ve kota atması yapabiliyoruz. Elinde telefonuyla internetinize meraklı biri atağa mı kalktı? Verin baba bağlantıya 2 Mbps’i sürünsün pezevenk! Biz bu internetle iş yapıyoruz olm! Madem öyle al kendine bi internet paketi. Değil mi ama?

Bunların dışında ASUS DSL-N16’nın modem arayüzünün oldukça kullanışlı olduğuna değinmek lazım. Ağ trafiğini anlık olarak görüntüleme ve internet hızını takip etme gibi ilginç ilginç özellikleri var. Eğer o tür konulara takıntılıysanız ASUS DSL-N16 fazlasıyla gönlünüzü hoş tutabilir.

İşlevsellik açısından benim yaşadığım en büyük sıkıntı Wi-Fi’ın kapsamı alanı sorunu oldu. Evin her yerinde güldür güldür çeken kablosuz ağ, balkona çıktığım anda sırra kadem basıyor. Bu arada çalışma odam ve balkon arasında en fazla 3 metre ve iki duvar var. Bu ek notu buraya düşeyim de ona göre hesabınızı yapın.

ASUS DSL-N16’nın Artıları ve Eksileri

Artıları Neler?

 • 300 Mbps ve ülkemizde kullanılan yaygın bağlantı türlerini desteklemesi.
 • Evlere şenlik misafir ağı, VPN ve ağ optimizasyonu gibi gelişmiş özellikleri.
 • 30 saniyede kolay kurulum özelliği.
 • Eğer işinize yarıyorsa VPN.
 • Dört farklı kablosuz ağ oluşturma imkanı.
 • Elbette fiyatına oranla performansı.

Eksileri Neler?

 • Gün ışığı ortaya çıkınca Dracula gibi kaçıp saklanan modem ışıkları
 • Aşırı dandik dış malzeme (kabuk) yapısı
 • TTNET ile aldığımız tırıvırı modem ile neredeyse aynı kapasitede kablosuz ağ için yayın gücü. Pardon güçsüzlüğü.

ASUS DSL-N16 Kime Gider? Kime Gitmez?

Etliye sütlüye karışmak istemeyen, bir an önce kendini internetin uçsuz deryalarına balıklama atmak isteyen hemen herkese gider. Yukarda belirttiğim şahane özellikleri zaten cihazın fiyat – performans tipi bir ürün olduğu mesajını vermiştir. Ev, ofis ve hatta küçük işletmelerin işini rahatlıkla görecektir.

Çalışma ortamınız ve modeminizin arasında dağlar kadar fark olacaksa amman sakın bulaşmayın. Yan odadan ve alt daireden kullanıldığında sorun çıkartmıyor. Ne zamanki mutfağa balkona gidiyorum o zaman “Hadi abicim, sen aç internet paketinden kullan.” diyor. Ona göre bi’ düşünüp taşının derim.

Ben acelem olduğu için ASUS DSL-N16’yı Vatan’dan 219 TL’ye satın aldım. İnternette birkaç yerde daha uygun fiyatlara satıldığını gördüm ancak o kadar bekleme payım maalesef yoktu.

ASUS DSL-N16 hakkında sorularınız mı var? Hemen aşağıdaki yorum bölümünden bana fıydırtabilirsiniz!

ASUS DSL-N16 İncelemesi

ASUS'un parası kadar gideri olan tasarımıyla öne çıkan, cebinizi sömürmeyen, internete sövdürmeyen en uygun cihazı N16 modem incelemesi.

 • Tasarım
 • Kullanışlılık
 • Fiyat
Ziyaretçilerin Oyu: 4.1 ( 2 Oylar )
Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

14 Yorum “ASUS DSL-N16 İncelemesi

 1. Çağrı Mustafa Alkan Yanıtla

  Yüzüne karşı hayır diyemeyeceğim pezevenklere 2 mbit sürünme hızı vermek hoş olacak. Görüştüğümüz zaman unutmayalım da bunlarla ilgili de sorularım olacak. Kaçamayacaksın benden 🙂

 2. Ali Yanıtla

  Muhteşem bir inceleme olmuş 🙂 Cidden bir inceleme okurken bu kadar güldüğümü hatırlıyorum. Ayrıca söylemeden geçemeyeceğim zaten Asus’dan kötü ürün çıkmaz 😀

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   O halde inceleme başarılı olmuş demektir Ali 😀 Yorumun için çok teşekkürler. ASUS tarafında kullandığım ilk ürün bu modem oldu. Daha önce ASUS markasından hiçbir ürünü deneme şansım olmamıştı 🙂

 3. Ömer Yanıtla

  Hocam güzel inceleme emeğine sağlık bu modemi fiber ile nasil kullanıyoruz sitesinde fiber desteği yazmış ama bazı yorumlarda fiber için uygun giriş yok yazmislar ewan mi neydi o girişin ismi

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Valla Fiber internetin henüz sağından solundan geçme imkanım olmadı. Zaten yazıda belirttiğim gibi internet donanımları konusunda büyük bilgi açığım var ve kara cahilim. Bu soruyu cevaplamam o yüzden pek mümkün olmayacaktır 🙂

 4. Utku Yanıtla

  Ara ara işin maşşağına kaçan güzel ve öz bir inceleme olmuş evet bulaşık makinesini boşaltmayı bekler iken son 9 dakikamı da size ayırdım üstelik o sağa sola dönen döner tekerli eskiden kalma sandalyeme oturup değil bizzat amuda kalkar gibi ayakta durarak soluksuz ve nefessiz.. Eğer bundan sonraki yazılarınızada o efsanevi maşşaklarınızı katacaksanız siteyi sık kullanılanlara ekleyip sık sık kullanacağım ve rahat vermeyeceğim. Geçe aşırı kullanımdan siteniz felan kapanırsa eğer suçu gönül rahatlığıyla hosting firmanıza atabilirsiniz. Modemi dün sipariş verdim bakalım gelecek göreceğiz bundan önceki Airties Air5650 yi de çöpe atmayacağım tabiki dursun ama Asus’u kullandığım müddet boyunca dışlanmış davranacağım kendisine, mazot kaçakçısı,at hırsızı gözüyle bakacağım bana çektirdikleri fazlasıyla yeter de artar daha fazla acı çektirmesine izin vermeyeceğim. İyi bayramlar diler, huzur dolu bol hızlı, kopma yaşatmayan klavye mouse kırdırmayan güzelim iss ve hizmetleriyle görüşmek üzere diliyorum hoşçakalın.

  (Yazarın verdiği enerjiye kapılarak yazdım bunu, baktım en az yazar kadar başarılıyım üstün kültürel lugatım ile)

  Saygılar..

 5. Emrah Yanıtla

  Ben 75 mbit internete geçeceğim nasip olursa. Altyapı destekliyormuş. Bu modemi alsam kesin 75 mbit hız alır mıyım ? Yani kopma yavaşlama falan olmaz dimi ? Bazı arkadaşlar vdsl konusunda olmusuz yorum yapmışlar. Ondan tereddütte kaldım. Siz hız testi falan yaptınız mı bununla ?

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Router açısından bir sıkıntı yaşamazsınız ama Türkiye’de hız konusunda “garanti”den bahsetmek imkansız. Size X alacaksınız deseler bile birçok etken söz konusu oluyor. Örneğin evinizdeki tesisat eski veya yetersizse daha düşük hız alabilirsiniz. Her halükarda yaşayacağınız bağlantı hızı sorunlarının hizmet sağlayıcı taraflı olacağı ve Router taraflı olmayacağını söyleyebiliriz.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Şu an piyasa şartlarında fiyatına göre en seçilesi ürünlerden biri bu. Yaşadığının sorunun ortam şartlarıyla alakalı olabileceğini unutmamalasın 🤔 Malum, duvarlar Wi-Fi gibi ağların en büyük düşmanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.