"Aşık olduğunuz ve onu kaybettiğiniz için talihsiz olduğunuza inanıyorsanız bu düşünceyi yok edin. Gerçekten seven biri asla tamamen kaybedemez."

Napoleon Hill

Aşk Acısı
Aşk- MeşkBak Bu Tutar!

Montaigne Tadında; Napoleon Hill’den Aşk Acısı Tanımı

Varlığına ne kadar inanıyorsun bilemem. Yalnız bu dünyada aşk denilen übersonik bir şey var. Belki dinlere inanmadığın için aşkı soyut buluyor, inanmıyor olabilirsin. Olsun, sanırım bu seni “aşktaist” yapmaz 😀 Bence aşk dediğimiz kavramı  en etkileyici şekilde yorumlayan kişi Montaigne‘dir. O aşkı hem çıplaklıkla ele alır hem de aşkın içinde aranmaması tembih edilen mantığı arar. Montaigne’in düşünceleri aşkın içinde mantığın olabileceğinin en yalın ispatıdır . Ne var ki, başucu kitabı olarak tekrar tekrar okuduğum Montaigne aşk acısı ve dermanı konusunu tamamen soyut bırakmıştır.

Montaigne’in bu tavrını “Boş ver olm, sana kız mı yok lan!” ara gazı veren kanka cümlelerine benzetiyorum. Be adam, o kadar aşkın derinine iniyorsun bizi de alıp yanında götürüyorsun. Yap bi’ babalık da bu cehennemden nasıl çıkacağımızı anlat bize, değil mi ama? Hali hazırda okumakta olduğum “Düşün ve Zengin Ol” kitabının yazarı Napoleon Hill‘in kitabından dün karşıma tuhaf bir paragraf çıktı. Bu paragraf beni baya derinden etkiledi;

Bir şeyin geçtiğinden falan değil ama;

Aşık olduğunuz ve onu kaybettiğiniz için talihsiz olduğunuza inanıyorsanız bu düşünceyi yok edin. Gerçekten seven biri asla tamamen kaybedemez.”

sözü beni benden aldı, başka diyarlara götürdü. İşte o an kaybettiğimden ziyade farklı şeylere üzülmeye başladım.

Aşkı kaybetmiştim, talihsiz olduğuma inanıyordum ama içimdeki asla tamamen kaybolmamıştı! Peki, ya aşkın diğer ferdine ne demeli? O aşkı kaybettiği için talihsiz olduğunu hiç düşünmüş müydü dersin? Ya içindekilere ne oldu? Sahi gerçekten seven biri tamamen kaybedilir miydi içindekileri?

Napoleon Hill, Montaigne’den farklı bir şey yapıyor! Olayın devamında bunu da açıklıyor, “Gittiği zaman ardından endişe ederek beklemeyin, zaman kaybetmeyin. Endişe onu geri getirmeyecek.”

Kızgın kumsallardaki alevli kum tanelerine benzeyen umutlarımın üzerine az da olsa su serpmeyi başardığın için teşekkürler Napoleon Hill!

Umarım bu tarif bitişin başlangıcı olma konusunda bana ve bu yazıyı okuyanlara yardımcı olacaktır.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.