Tamamen Kişisel

Araba Kaloriferi Neden Isıtmaz?

Üşüyorum sevgilim, ama sanma ki mevzu bu sefer yokluğun. Yalnızca üşüyorum, her kar tanesi üzerime düştüğünde biraz daha titriyor zayıf bedenim. Üşüyorum ey sevgili! Her üşümeyen insanları gördüğümde bir parça daha ürperiyor içim. Üşüyorum sevgili ama mevzu bu kez sen değilsin. Üşüyorum sevgili, mevzu bu kez yokluğun değil kalorifer bozuk.

Bu şiiri arabasının kaloriferi ısıtmayan, karlı günlerde benim gibi arabasında kıçı donan tüm insanlara ithaf ediyorum. 

Geçtiğimiz gün yoğun kar yağışı altında İstanbul’a gittiğimde aracımın çok az ısıtan kaloriferi komple gümledi. Sıcacık bir yolculuk yapmayı, romantik romatik kar damlalarının ön cama çarpışını izlemeyi hayal ederken bir anda kendimi adeta Sibirya’nın merkez bölgesinde buldum. Hatta ben ki, o kadar kışın yağmurda çamurda motorla güreşmiş adam bir arabanın içinde herhalde ancak bu kadar üşüyebilirdim.

Ölümüne soğukla ve karla savaştığım bu 350 km süren yolculuğun sonunda arabanın kaloriferini düzeltmek için bir şeyler yapmam gerektiğini fark ettim. Babam, söz konusu arabalar olduğunda her zaman için ilk başucu kaynağım olmuştu. Ben de yine ona danıştım ve arabanın kaloriflerinin ısıtmamasının başlıca nedenlerinden birinin arabanın termostatı olabileceğini öğrendim. Aslında kalorifer ısıtıyordu fakat ancak 2. ve 3. viteste seyir halinde ısıtıyordu. Tahmin edersiniz ki tüm yolu 2 veya 3. vitesle gidebilmek pek olanklı sayılmaz.

Yalnız şunu da söylemeden geçmeyeyim ki kalorifer ısıtma sorunu genellikle termostat, fan müşürü veya petekten kaynaklı sorunlardan dolayı meydana gelebiliyormuş. Ben yeni kışlık termostat ve fan müşürü alarak değiştirdim. Üzerine bir de arabama koymadığım için bin bir eziyet çektiğim Anti-Freeze’i eklettim. Şimdi arabanın içi uzun yolculuklarda o kadar sıcak oluyor ki içeride neredeyse don atlet oturacağım. Tabii, kaloriferi kapatmak veya ayarını düşürmekte farklı bir alternatif olabilir.

Tüm bunlara alternatif olarak; Bir kamyoncu tekniğinden daha bahsedeyim. Arabanın radyatörünün önüne koyulacak ince bir karton motor ısısının içeride kalmasına ve kaloriferin daha sıcak çalışmasına neden oluyormuş. Kamyoncu ve minibüçü abilerin kullandığı bu tekniği kullanmayı daha önceden akıl etseydim 350 km gibi kısa yolculuklarda çok iyi bir performans alabilirmişim. Eğer aracınızla çok sık trafiğe girmiyorsanız ve müşürdü termostattı uğraşamam diyorsanız bu alternatifi de düşünün. Ne kadar sağlıklı olduğu tartışılır fakat kesinlikle sonuç veren bir yöntem.

Ek olarak; şiir de tutar belki.

üşüyorum sevgili

Bir Yorum Yapılmış “Araba Kaloriferi Neden Isıtmaz?

  1. Befeka Yanıtla

    Şiir orjinal olmuş 😀 Arabaların önlerindeki kartonlar yaratıcılığımızın göstergesi bence. Her arabada bir karton artık 😀

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!