Kitap Yorumları

Aptallar Erken Ölür – Mario Puzo

Kaybedecek bir şeyi yoktu. Tek gecede yarım milyon dolar kazandı. Tüm servetini onu aldatan eski eşine bıraktı. Yatağının üzerine uzandı, herkesten sakladığı silahıyla hayatına son verdi.

Bunu neden yapmıştı? İnsan kendine neden bunu yapardı?

Belki aptallar erken ölmeliydi.

“Mutlaka kötü birine gerek yoktur,” diyor Mario Puzo, “asıl düşman zamandır”.

The Godfather gözleri kamaştırınca hak ettiği değeri asla göremeyen bir kitap için hileli bir alıntı…


Tüm İş Hayatta Kalmak… Çünkü Aptallar Erken Ölür.

Aptallar Erken Ölür ile Puzo, bizi 1959’un Las Vegas’ında, 3 dejenere kumarbazla aynı masaya oturtuyor. Taze kan kumarbaz Cully, hassas yazar Merlyn ve yarım milyon dolar kazandığı gece, çarşafını beyniyle süsleyen Jordan.

Kitap, kutudan boğucu atmosferiyle çıkıyor. Jordan intihar edinceye kadar, onu esas oğlanımız sanıyoruz. İlk bölüm bittiğinde ise hikayenin Bronx’da yaşayan; evli ve iki çocuk babası bir yazarın kadrajına geçtiğini görüyoruz: Merlyn.

Merlyn bir kumarbaz ve Ordu Kuvvetleri’nde memurluk yapıyor. En büyük tutkusu yazmak. Jordan’ın manasız ölümü, Merlyn’i Las Vegas’ı bırakıp evine dönmeye ikna ediyor.

Merlyn eve dönerse onu standart bir iş, eş ve hayatın beklediğini biliyor. Her şeye rağmen bu kez eve dönemeye kararlı.

Çünkü bu kez, eski Merlyn olmayacak. Hiç yapmadığı şeyleri yapmaya ve boyundan büyük risklere girmeye hazır. Onu sıkıcı hayatından kurtaracak romanına güveni de tam.

Yazar Merlyn’i tanımak, tanıtmak ve onu anlamak hiç kolay değil. Bunu siz de erken ölmez ve bu kitabı okursanız anlayacaksınız…

Sahi, aptallar hep erken mi ölür?


Aptallar Erken Ölür – Kitap Yorumu

Bize 60’lar ve 70’lerin Vegas ruhunu veren Puzo bir sihirbaz. Okuru sürüklemeyi, meraklandırmayı ve şaşırtmayı ustalıkla başarıyor.

Puzo, Aptallar Erken Ölür’de, en az Godfather kadar karmaşık; dolu dolu, hırslı, dahiyane ve bağımlılık yapan bir iş ortaya koyuyor. Sanat, seks, para, aşk, ihanet, sadakat ve bir okurun beklediği her şey, sihirle mühürlenmiş 500 sayfada okurunu bekliyor.

Bu arada, Aptallar Erken Ölür’ü kuru kurgudan ibaret değil. Kitap, Puzo için yarım vites otobiyografi sayılır. Yani, Merlyn’i tanırken aynı anda Puzo’yu da tanıma şansı yakalıyoruz.

Aptallar Erken Ölür, bir cinayet romanı değil. Aşk ve bir dram hiç değil. Bu bir yaşam öyküsü. Öykünün bir sihirbazı ve tek hilesi var; hayatta kalmak.

Daha Fazlasını İster misin?

Okuduğum ve en beğendiğim kitapları seninle paylaşarak, okuma listene renk katmana yardımcı olabilirim. Hadi! E-posta bültenine abone ol, sana en favori kitapların hızlı incelemelerini göndereyim!

Aptallar Erken Ölür - Mario Puzo
9.3

Bize 60’lar ve 70’lerin Vegas ruhunu veren Puzo bir sihirbaz. Okuru sürüklemeyi, meraklandırmayı ve şaşırtmayı ustalıkla başarıyor.Puzo, Aptallar Erken Ölür’de, en az Godfather kadar karmaşık; dolu dolu, hırslı, dahiyane ve bağımlılık yapan bir iş ortaya koyuyor. Sanat, seks, para, aşk, ihanet, sadakat ve bir okurun beklediği her şey, sihirle mühürlenmiş 500 sayfada okurunu bekliyor.

 • Kitabı bir arkadaşıma okuması için önerir miydim?9
 • Kitabı bir arkadaşıma satın alması için önerir miydim?10
 • Okuma süresi9
 • Kitabın “Bence” puanı:9
Kullanıcı Puanlaması: 3 ( 12 Oylar )
Etiket
Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

8 Yorum “Aptallar Erken Ölür – Mario Puzo

 1. Hüseyin Özaltun Yanıtla

  Evet yine ben yazını taze taze okudum. Şu sıralar bir oğlum olmak üzere ve ekonomi ciddi sarsıntı içerisinde. Öyle ki bir kitap bile alamıyorum fakat cebimdeki deliği diktiğim vakit ilk iş bu kitabı alacağım epey bir tatlı anlatmışsın kardeşim. Güzel yazılarının devamını bekliyor olacağım bir aptallık yapıp erken ölmezsem.

  Bu arada bir redaksiyon yardımım dokunsun; “Okuduğum ve en beğendiğim kitapları seninle paylaşarak, okuma listeni renk katmana yardımcı olabilirim.” cümlesindeki “listeni” kelimesini listene olarak değiştirirsen anlatım bozukluğu ortadan kalkacak.

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Çook teşekkür ederim Hüseyin hocam. Yazılarımı hazırlarken en az 3, ortalam 5 defa baştan düzenleyerek tekrar yazıyorum. Bazı eklemeleri anlık yaptığımdan, önünü veya sonunu değiştirmeyi unutuyorum. Oradaki aksaklıkta ondan olmuş. Çocuğunuzun sağlıkla dünyaya gelmesini ve evinize bolluk getirmesini diliyorum 🙂

 2. Nizamettin Gümüş Yanıtla

  Sevgili Burak merhaba. Seçim münasebeti nedeniyle biraz geç okudum yazılarını.

  Okuduğun kitapları nicedir bizimle paylaşırsın. Belki bu kitap paylaşımlarının arasında en baba olanıdır.

  Ülkemizde iddaa ve piyongo ile süregelen fakirin kumarbaza dönüşümünü Gregor Samsa’nın dönüşümü kadar güzel anlatmış Puzo.

  Daha önce okumuştum. Okuduğunu görmek sevindirdi. Ne çok ortak noktamız varmış 😀

  1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

   Değil mi Nizamettin Hocam! Kusura bakmayın sizin tarafa pek uğrayamıyorum (iş ve dışarıdan yürüttüğüm projelerimden dolayı çok doluyum). En yakın fırsatta blogunuza yatıya geleceğim 🙂

   1. Nizamettin Gümüş Yanıtla

    Bizim taraf bu aralar pek durgun Burak kardeşim. Boş arazi üzerine temel attık öyle bekliyor.

    Sen böyle güzel bir avm yapmışsın ki biz buradan çıkıp kendi tarafımıza bakamıyoruz.

    Latife bir tarafa benim oraları ziyaret et diye değil yazılarını okumak zevk veriyor diye buradayım. Aklına öyle şeyleri takma.

    Sen yaz, biz okuyup yorum yapalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.