Garaj

Anahtarsız Araba Kapısı Nasıl Açılır?

Anahtarsız araba kapısı nasıl açılır? Hiç düşünmüş müydünüz? Hepimizin en büyük kabusu ve bazen kurtarıcısı anahtarlar… Bu hınzırlar bazen bir anda cebinizden düşüyor ya da arabanın içerisinde unutuluveriyor. Böyle durumlarda genellikle bizler kapının arasına bir 100 TL sıkıştığını düşünüyoruz. Oysa amatör yöntemleri kullanarak da bir arabanın kapısını açabilmenin farklı yolları var. Geçtiğimiz gün arkadaşımla yaşadığım kısa soluklu maceradan sonra anahtarsız araba kapısı nasıl açılır konu başlığının benim gibi başı yananlar için gerçekten iyi bir konu olabileceğini düşündüm.

Bu konu hakkında biraz araştırma yaptığımda, kapıyı açmak için birilerinin eline ₺100 sıkıştırmaktan daha kolay yöntemler olduğunu fark ettim. Özellikle araba kapısını bağcıklarla açma numarası beni kendimden geçirdi diyebilirim. Benim hikayem nasıl mı sonuçlandı? Bu kadar bol vaktimiz olmadığı ve ev yakın olduğu için biz sorunu yedek anahtarla hallettik 😀 Bu seferlik şanslıydık kim bilir belki bir gün siz şanslı olamayan tarafta olabilirsiniz. O yüzden bu fırsatları değerlendirseniz iyi edersiniz 😉

1- Ayakkabı Bağcığı ile Araba Kapısı Açma Yöntemi

En favori ve hiçbir şeye zarar vermeden kilitli araba kapısı açma yöntemi olarak bu yöntem tutar hacı! Videoda anlattığına göre arkadaş geçenlerde parkın orta yerinde anahtarları arabada olacak şekilde kalmış. Sonra da basit bir yöntem ile ışığa giden yolu bulmuş. Bu yöntem için ihtiyacınız olan tek şey bir ayakkabı bağcığı. Tabii, kundura giyiyorsanız veya arabanızın kilit tuşu kol kısmında yer alıyorsa (Bkz; Albea) o zaman işe yaramayabilir.

2- Tel Yardımıyla Kilitli Araba Kapısını Açma Yöntemi

Bu yöntem için size gerekli olanlar bir ayakkabı bağcığından biraz daha fazlası olacak. Videodaki arkadaş kilitli araba kapısını açmak için özel bir kapı açma kiti kullanıyor fakat aynı mantıktan yola çıkarak yine etrafınızda ve yolda bulacağınız materyallerle de arabanızın kapısını açabilirsiniz. Özellikle kapıya destek için koyacağınız jelatine dikkat edin ki arabanızın caanım kapısı mahvolmasın. Üstelik bu yöntem ile son modeller araçların dahi kilitli kapılarını kolayca açabilirsiniz.

3. Tornavida ve Tel ile Kilitli Araba Kapısı Açma Yöntemi (Bu biraz hunharca olabilir)

Bak şimdi, gelmişsin buraya yazdıklarımı okuyorsun. Senin kötülüğünü istemem ama elinin ayarı yoksa bence bu yöntemi baştan es geçmen en iyisi olabilir. Yöntemin işe yaraması için arabanızın kapılarının düğme ile kilitlenip açılabiliyor olması lazım. Tıpkı Hyundai’nin Milenyum kasa araçlar gibi…  Hatta eğer camlarınız kontak açık olmadan da açılıp kapanbiliyorsa (eski model araçların bir çoğunda olur) camı açarak da kapınızı kolaylıkla açabilirsiniz.

4- Kanca ile Kilitli Araba Kapısı Açmak

Bak mesela ben bunu beceremeyebilirim. Çünkü bu yöntem için ciddi bir el becerisi lazım. “El becerisi benden sorulur aga!” diyenlerdenseniz, kanca yardımıyla kapınızı açmayı deneyebilirsiniz. Yalnız bu yöntem sadece eski model araçlarda işe yarayacaktır. Yeni modellerde denemeyi aklınızdan bile geçirmeyin nokta com.

5- Camı Hafif Açık Arabanın Kapısını Açma Yöntemi (Sadece Sabır Gerekli)

Bu yöntem benim ikinci favori yöntemim oldu. Aletmiş edavatmış hiçbir şey lazım değil. Yeterki aracınızın sileceklerini söküp takacak beceriniz olsun. Eleman önce aracın yağmur sileceğini yerinden çıkartıyor. Sonra açık olan camdan işleme başlıyor. Eğer arabanın cam tuşuna ulaşabilecek el maharetine sahipseniz bu yöntemle kilitli araba kapısı açmak çocuk oyuncağı. Cam hafif açık bırakıldığında kapının bu kadar kolay açıldığını görünce de insan ister istemez kıllanıyor. Mesela ben bundan sonra camı kesinlikle hafif açık falan bırakmayacağım.

5 yönteme baktınız ve hiç biri elinizden gelmiyorsa geriye iki seçeneğiniz kaldı demektir. Ya gidip arabanızın yedek anahtarını alacaksınız, ya da kapının arasına en az ₺100 sıkıştığını kabul edip en yakınınızdaki anahtarcının yolunu tutacaksınız 🙂 Umarım bu yöntemlerle ufakta olsa yardımcı olmayı başarabilmişimdir.

Bu içerik ilk defa 2 Eylül 2015 tarihinde oluşturulmuş ve 21 Haziran 2017 tarihinde güncellenmiştir.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

6 Yorum “Anahtarsız Araba Kapısı Nasıl Açılır?

  1. Canlıtvtürk Yanıtla

    hocam güzel tama ama o kapının gönuesi yamuldu daha nasıl kapanacak? yağmur kar o kapıdan sızar yani en iyisi 4 yada 5 tane yedek anahtar yaptrmak 🙂 kolay gelsin başarılar.. seni wm aracından buldum birözgn yorum yazıyım dedim yardımcı oluyum ok

    1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

      Bazen öyle yerlerde kalıyor ki insan, tek derdi kapının nasıl açılacağı oluyor. Sonra nasıl kapanacak düşünmüyor bile 😀 Çok teşekkür ettim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.