Garaj

Amerikan Park Nedir? Amerikan Park Modülü ve Montajı

Arabanızı kişiselleştirmeye karar verdiniz. Bi’ heyecan, aksesuar keşfine çıktınız ve hoop Amerikan Park ile burun burunasınız!

Çıttır bi’ modifikasyon olması, cebi üzmemesi ve sahibini yormadığından olsa gerek; Amerikan Park bizim memlekette çok tuttu. Artık caddede sokakta amerikan park modifikasyonlu araç görmeye alışkınız.

Peki, bu işe girişirken bilmemiz gerekenler neler?

Dahası; bu modifikasyona tamamen uzak olduğunuzu varsayarsak hiç bilmeyen biri için Amerikan Park nedir?

Amerikan Park Nedir?

Amerikan Park: Turuncu sinyal lambalarının, park veya gündüz farı gibi sürekli yanması ve sadece sinyal verildiğinde yanıp sönmesidir. Neden mi Amerikan? Sinyal lambalarının sürekli yanması Amerika’da yasal bir zorunluluk. Araçların tümü, fabrikadan Amerikan Park ile çıkıyor.

Amerikan park modifikasyonu uygulanmış bir BMW

İzlediğiniz Amerikan filmlerinden hatırlarsanız, birçok aracın orijinal sinyal ışıklarının, sinyal verilmediğinde de yandığını anımsayacaksınızdır. Mesela, Hızlı ve Öfkeli’de Brian’ın kullandığı Mitsubishi Eclipse’in Amerikan parklarını hatırladınız mı?

Hızlı ve Öfkeli filminden amerikan park uygulaması örneği

Tabii, zaten tüm araçlarda olduğundan Amerikalıların bizdeki gibi Amerikan parka sempati beslediğini söyleyemeyiz. Yalnız şu bir gerçek: Amerikan park modifikasyonu araca havalı, sportif bir görünüm kazandırıyor. Ayrıca dikkat çeken sinyal lambaları sayesinde araçların sinyallerini belirgin kılıyor.

Amerikan Park Modülü Nedir?

Aracınıza Amerikan park modifiyesi yapmak istediğinizde bir modül, yani elektronik devrenin kullanılması gerekiyor. Amerikan park modülü adı verilen bu elektronik devre, sinyal lambalarınızı park lambalarınızla birlikte sürekli yanmasını ve sinyal verdiğinizde, sinyal lambanızdan düzenli akımını keserek sinyalinizin fark edilir biçimde çalışmasını sağlıyor.

Peki, hangi modül?

Amerikan park modülleri

Modifiye severlerin kafası tam da burada karışmaya başlıyor. Taş direnç modüller, şiddet ayarlı modüller, turuncu ampüller ve kapalı özellikler derken alternatiflerin çokluğu kafanızı çorbaya çeviriyor.

Bir de TÜVTÜRK’ün bu modifiyeye karşı tavrını merak etmiyor olamazsınız… O zaman hadi, tüm seçeneklere detaylarıyla birlikte bi’ bakalım!


Taş direnç Amerikan Park modülleri

Taş direnç modüller, piyasadan çerez fiyatına alabileceğiniz, montajı basit elektronik devreler. Yalnız, bu modüllerin ömürleri epey kısa.

Taş direnç ayarsız amerikan park modülü

Devre ne kadar kaliteli olursa olsun, taş dirençlerde bir süre sonra sinyal lambalarınızın parlaklığının azaldığını görüyorsunuz. Arıza veriyor ve yeni bir modül daha satın almak zorunda kalıyorsunuz.

Montaj: Kolay

Fiyat: Ucuz

Kalite: Düşük

Muayeneden: Geçmiyor

Bu dirençler muayeneden geçmiyor ve yeni nesil araçlarda arıza ışığı yakıyor. Elektronikten uzak bir aracınız varsa ve uzun süreli düşünmüyorsanız tercih edebilirsiniz.


Şiddet ayarlı Amerikan Park modülleri

Piyasadan envai çeşidini bulabileceğiniz şiddet ayarlı / kumandalı amerikan park modülleriyle sinyallerin ışık şiddetini keyfinize göre belirleyebiliyorsunuz.

Şiddet ayarlı amerikan park modülü

Şiddet ayarının yanı sıra bu devrelerde Amerikan parkı tamamen devre dışı bırakma şansınız var. Böylece değişiklik istediğinizde kontrol daima elinizde. Ayrıca; şiddet ayarlı modüllerde, Amerikan Parklarınız kapalıyken muayeneye girebilirsiniz.

Montaj: Orta

Fiyat: Orta

Kalite: Yüksek

Muayeneden: Geçiyor

Bu devreler muayeneden geçiyor ancak kalitesiz modüller, yeni nesil araçlarda arıza ışığı yakıyor. Uzun süre Amerikan park kullanacaksanız ve montaj zahmetine katlanabilecekseniz tercih edebilirsiniz.


Gizli özelliklerle Amerikan park uygulaması

Yeni nesil ve kodlamaya açık olan araçlarda (VAG gibi) ekstradan bir modüle ihtiyaç duymaksızın amerikan parkları aktif edebiliyorsunuz. Tabii önce, bunun için aracınızdaki gizli özelliklerinizi aktif ettirmeniz gerekiyor.

BMW Amerikan Park gizli özellik modül

Birçok otomobil kullanıcısı, yazılım ile amerikan parklarınızı açtığınızda TÜVTÜRK muayenesinde sorun yaşanmadığını belirtiyor. Fakat bu tip bir deneyimim olmadığından yorum yapamıyorum.

Montaj: Yok

Fiyat: Araca göre değişiyor

Kalite: Yüksek

Muayeneden:

Amerikan park modifiyesi yapmak istiyorsanız ama modüller vb. ekstralarla aracınızın elektrik tesisatında değişiklik yapmak istemiyorsanız tercih edebilirsiniz.


Turuncu ampuller ile Amerikan Park uygulaması

Amerikan park uygulamasını modül veya gizli özelliklerle aktif etmek istemiyorsanız, turuncu lamba / ampül uygulamasını değerlendirebilirsiniz. Turuncu ampüllerle amerikan park uygulaması iki şekilde yapılabiliyor. Ya aracınızın sinyal duyunu çift duya çevirmeniz ya da park ampüllerinizi turuncu ampüllerle değiştirmeniz gerekiyor.

BMW Amerikan park duyu

Sinyallerdeki duyu çift duya çevirdiğinizde, bir ampülü turuncu ampüllerden takıyorsunuz ve bu ampülün sürekli yanmasını sağlıyorsunuz. Bu sayede ekstradan bir modül kullanmanız gerek kalmıyor.

Amerikan park ampulü

Aracı çalıştırdığınız anda park ampulleri yanan ve kapatmanıza izin vermeyen VW Golf MK6 gibi araçlarda ise park ampüllerinizi turuncu ampullerle değiştirdiğinizde, yine harici bir işlem yapmanıza gerek kalmadan amerikan park uygulamasını aracınıza geçirmiş oluyorsunuz.

Montaj: Basit

Fiyat: Ucuz

Kalite: Orta

Muayeneden: Geçmiyor

Amerikan Park Modülü Montajı Nasıl Yapılır?

Taş direnç veya ayarlı Amerikan Park aldığınızda ürünün yanında gönderilen Amerikan Park modülü şemasını takip etmeniz gerekiyor. Taş dirençlerde montaj işlemi basit. Yan keski ve elektrik bandıyla montajı kolayca tamamlayabiliyorsunuz.

Ayarlı modüller ise biraz uğraştırabiliyor. Eğer aracınızın elektronik sistemi hakkında teknik bilgi ve deneyiminiz yoksa mutlaka işi bilen birinden yardım almak gerekiyor. Gizli özellik, duy veya Amerikan Park ampulüyle yapılan modifikasyonlardaysa izlemeniz gereken yol haritası aracınıza ve kullandığınız ekipmana göre değişiyor.


Amerikan park uygulaması hakkında bilmeniz gereken her şeyi artık biliyorsunuz.

Sorularınızı benimle ve yüzlerce otomobil tutkunu ziyaretçimle paylaşmak için aşağıdaki yorum kutusunu kullanmayı unutmayın. 😊👇

Bu içerik ilk defa 17 Ekim 2015‘te yayınlanmış ve 3 Kasım 2019’da güncellenmiştir.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

4 Yorum “Amerikan Park Nedir? Amerikan Park Modülü ve Montajı

  1. IBRA Yanıtla

    Ya konuyu baltalamak istemiyorum ama “Amerikan Park” deyince havalı bi’şey sanmıştım :/
    Bizde yasal bi’ gerekliliği yok galiba, hiç duymadım şimdiye kadar.

    1. Burak Göç Yazar Yanıtla

      Vur baltayı kardeşim ayıpsın 😀 Aslında biraz etrafınıza dikkat ederseniz çok fazla araçta amerikan park uygulamasının olduğunu göreceksinizdir. (Bilhassa gençlerin araçlarına bakınız) Evet, bizde yasal bi’ gerekliliği yokta bizde yasa var mı ki?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.