Baya PopülerGaraj

Amerikan Park Nedir? Amerikan Park Modülü ve Montajı

Arabamın ilk aşamada gerekli olan bakım ve eksiklerini tamamladım. Haliyle şimdi sıra biraz aracı kişiselleştirmeye geldi. Genelde araç kişiselleştirmeye başladığımızda her şey bir anda olsun istiyoruz. Ben motosikletimde de bir kereye mahsus öyle bir hata yaptım. Her şeyi bir anda yapmaya çalıştım ve birkaç gün sonra cebimde beş kuruşun kalmadığını fark ettim 😀 Araba işinin bakım masraflarının da yüksek olduğunu düşünürsek acele yok! En ufaklardan başlayacağız aşama aşama aylarca bir şeyler ekleyip istediğimiz kıvama getireceğiz. ilk olarak ise işe Amerikan parklardan başlamak lazım.

Amerikan Park Nedir?

Amerikan Park

Amerikan Park, aracın sinyal lambalarının sinyal vermediğimiz zamanlarda da sürekli yanmasıdır. Adının “Amerikan park” olmasının nedeniyse bu tür sinyalizasyonun Amerika’da yasal bir gereklilik olmasıdır. Hatta Amerika’da birçok araç fabrikadan çıkarken bile bu özelliğe sahip olarak çıkıyor. İzleyeceğiniz filmlerden de dikkat ederseniz Amerika’da birçok aracın orijinalden sinyalizasyon ışıklarının normal zamanda da yandığını fark etmeniz çok zor olmayacaktır.

Tabii, bu sadece bir görünüş değil. Amerikan park sayesinde önünüzde yer alan araçlar özellikle aydınlatması çok düşük olan yollarda sizi daha rahat fark edebiliyor. Bunun yanı sıra araca çok daha havalı ve estetik bir görünüm kazandırdığı da kesin.

Amerikan Park Modülü

Yeni nesil birçok araba artık zaten Amerikan park sistemiyle birlikte geliyor fakat eski araçlara ve Türkiye’deki araçların çoğuna Amerikan park yapmak istediğiniz bir modül yani elektronik devrenin kullanılması gerekiyor. Bu elektronik devre sinyal lambalarınızı park lambalarınızla birlikte sürekli yakıyor ve sinyal vermek istediğinizde sinyal lambanızdan düzenli akımı keserek sinyal lambalarınızın fark edilir bir biçimde çalışmasına yardımcı oluyor.

Hangi Amerikan Park Modülünü Almalıyım?

Ben Gittigidiyor üzerinde yer alan şu ürünü satın aldım 12,50 TL böyle bir modül için gayet uygun bir rakam. Ücretsiz kargosu da yanında cabası. Eğer aşırı amerikan park hastası değilseniz böyle bir modül fazlasıyla işinizi görecektir. Yine de piyasada yer alan 30-60 TL arasında kumandalı modülleri de es geçmeyin. Bu modüller sayesinde sinyal lambalarının ne kadar kuvvetli çalışabileceğini belirleyebiliyorsunuz. Ben basit bir modifikasyona bu kadar para vermek istemediğim için orta kalite ve basit bir ürün satın almayı tercih ettim.

Amerikan Park Modülü Montajı

Montaj işlemi çok zor bir olay değil. Yine de bir yakınımın bana sürekli söylediği gibi “Kaportada yamuk varsa al eline çekici gir korkma ama elektrikte bir şey varsa ustasına götür.” Satın aldığınız park modülünün içerisinde mutlaka bağlantıların nasıl yapılmasının gerektiğine dair bir montaj şeması çıkıyor. Benim aldığım park modülünün şeması aracımdakiyle bir türlü eşleşmiyordu, kendim denediğimde de bağlantı hatası yapmışım bu nedenle çok sönük yandılar. Oto Elektrikçisine götürdüğümde 30 saniye kadar bir süre içerisinde montajını hemencecik yapıverdi. Yani uğraşmayın, en fazla 5 TL verirsiniz elinizi kirlediğinize değmez.

 

2 Yorum “Amerikan Park Nedir? Amerikan Park Modülü ve Montajı

  1. IBRA Yanıtla

    Ya konuyu baltalamak istemiyorum ama “Amerikan Park” deyince havalı bi’şey sanmıştım :/
    Bizde yasal bi’ gerekliliği yok galiba, hiç duymadım şimdiye kadar.

    1. Burak Göç Yazar Yanıtla

      Vur baltayı kardeşim ayıpsın 😀 Aslında biraz etrafınıza dikkat ederseniz çok fazla araçta amerikan park uygulamasının olduğunu göreceksinizdir. (Bilhassa gençlerin araçlarına bakınız) Evet, bizde yasal bi’ gerekliliği yokta bizde yasa var mı ki?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!