Genel

Almanya Siber Saldırılarla Mücadele Ediyor!

Siber saldırılar tüm dünyanın gündeminde! Bir yandan önlem amaçlı olarak hazırlanan yazılımlara ivme kazandırılırken diğer yandan yeni kötü amaçlı yazılımlar hazırlanarak internet ortamına sürülüyor. Siber saldırılar artık istisnasız herkesin korkulu rüyası haline geldi. Ancak bu saldırılarla en çok mücadele eden ve siber saldırılar nedeniyle en büyük zararı yaşayan ülkelerin başında Almanya var.

Almanya’da siber saldırıların önü kesilemiyor. İmalat sektöründen 503 üst düzey yöneticiyle bir görüşme yapıldı ve bu görüşmede siber saldırıların boyutu çok daha net bir şekilde anlaşıldı. Üst düzey yöneticilerin kaydettiği rakamlar ise adeta dudak uçuklattı! Çünkü bu görüşmeler neticesinde yapılan hesaplamada, siber saldırıların Almanya’ya 50.5 milyar dolarlık bir zarara sebebiyet verdiği anlaşıldı. Bu rakamlar aslında ülkedeki zararın çok daha azını yansıtıyor. Çünkü sadece 503 üst düzey yöneticiden edinilen verilerle hazırlandı. Aslında saldırıların boyutu çok daha ciddi düzeyde. 

Hackerların Hedefinde Almanya Var

Almanya’da çeşitli çalışmalarda bulunan Bitkom adlı sivil toplum kuruluşu özellikle bilişim teknolojilerine odaklanıyor. Bitkom’un gündeminde bu defa ülkede gerçekleştirilen siber saldırılar vardı. Siber saldırıların ülkenin ekonomisinde ne gibi zararlara yol açtığını mercek altına alan sivil toplum kuruluşu çarpıcı sonuçlar elde etti. Oldukça geniş kapsamlı bir çalışmaya imza atan Bitkom’un ulaştığı bilgiler aslında siber saldırıların ülkelerin ekonomisine de ciddi zararlar verebileceği yönünde oldu. 

Bitkom imalat sektöründe ön plana çıkan 503 firmanın üst düzey yetkilileri ile bir görüşme yapma kararı aldı. Bu görüşmelerden edinilen bilgiler ise Avrupa kıtasının en büyük ekonomisine sahip olan Almanya’nın aslında siber saldırıların da odak noktasına haline geldiği anlaşıldı. Çünkü elde edilen rakamlar ve toplanan bilgiler Avrupa’daki diğer ülkelerde ortaya çıkan rakamların çok üzerinde! 

Siber Saldırıların Hedefi Üretim Tekniklerini Çalmak

İmalar sektöründe faaliyet gösteren her 3 şirketten 2’si son iki yıl içerisinde siber saldırıya uğramış. Bu sektörde meydana gelen siber saldırıların ülke ekonomisine verdiği zarar ise 50.5 milyar dolar gibi devasa bir rakama tekabül ediyor. Ancak ülkede bu tabloya karşın dikkat çeken bazı gerçekler de tespit edildi. Örneğin orta ve küçük ölçekli şirketlerin bu tür saldırılara karşı hiçbir önlem almadığı anlaşıldı. Dolayısıyla siber saldırıların hedefi genellikle büyük firmalar olsa da çok yakında küçük ve orta ölçekli firmalar da hedef haline gelebilir.

Bitkom Başkanı AchimBerg yapılan bu araştırmaların ardından bir açıklama yaparak kamuoyunu bilgilendirdi. Berg siber saldırılar konusuna ülkede daha fazla önem verilmesi hatta bu alanda mutlaka yatırımlar yapılması gerektiğini vurguları. Almanya’nın hedef olmasını ise Alman üreticilerin Pazar lideri olmasına bağladı. Siber saldırıların çok büyük bir bölümünün üretim tekniklerini çalmak için yapıldığı bilgisi de ortaya çıktı. Dev rekabette Alman üreticilerin devre dışı kalması farklı ülkelerin daha fazla ön plana çıkması anlamına gelecek. İşte bu noktada devreye siber saldırıların girdiği ve üretim tekniklerinin çalınması ile imalat Alman üreticilere darbe vurulması gibi hedeflerin olduğu anlaşıldı. Araştırma sonucunda üretim sistemlerinin dijital anlamda sabote edilmesi, iletişim ağlarının kesilmesi gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Bu arada araştırmada son derece ilginç ayrıntılar da var. Örneğin çalışmaya katılanların % 63’ü bu saldırıların eski çalışanları tarafından yapıldığını düşünüyor. Bu detay ise Bitkom tarafından yapılan çalışmada en çok ön plana çıkan ve şaşırtan detay oldu. İnternet üzerinden güvenli siteler üzerinden popüler bahisler tercih edilmeli. Özellikle firmaların kullandığı ağlar üzerinden bağlanmak için bu tür sitelerde sadece güvenilir olanların tercih edilmesi gerekiyor. 

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.