AppleBilgisayariPhonemacOSMobil uygulamalar

AirDrop Nedir? Mac, iPhone veya iPad’de Nasıl Kullanılır?

Söz konusu dosya transferi olduğunda farklı farklı teknolojiler gördük, geçirdik. 90’lı yılların çocukları olarak önce telefonları birbirine ovalayarak Kızılötesi teknolojisini kullandık. Sonra bluetooth teknolojisi yardımıyla birimiz direğin yanıda birimiz bakkalın yanında dururken, bluetooth ile dosyaları ne kadar uzağa transfer edebileceğimizi ölçtük. Şimdi karşımızda bambaşka ve artık benim de kullanmaya alıştığım bir transfer şekli var; AirDrop.

AirDrop Nedir?

AirDrop, Bluetooth ve Wi-Fi teknolojilerini kullanarak yakınınızdaki Apple cihazlarına güvenli şekilde dosya transferi yapabileceğiniz bir transfer biçimidir. AirDrop dosya paylaşımı yaparken Bluetooth ve Wi-Fi teknolojisini bir arada kullanarak maksimum hız ve güvenli şekilde dosyaları göndermenize yardımcı olur.

AirDrop ile dosya transferi yapmak için ihtiyacınız olan tek şey cilalı taş devrinden kalmamış iOS cihazları kullanıyor olmanız. AirDrop ile yakınızdaki cihazlarla dosya paylaşımı yapabilmeniz için en az iOS 7 işletim sistemi sürümüne sahip bir iPhone ya da iPad kullanıyor olmanız gerekir. Yani;

 • iPhone 5 veya sonrası,
 • iPad (4. nesil veya sonrası)
 • iPad mini
 • iPod touch (5. nesil)

Ve daha sonra çıkış yapmış olan tüm cihazlarda (MacBook ve Mac dahil) AirDrop’u kullanabilirsiniz.

AirDrop ile dosya transferi yapabilmeniz için;

 • Cihazınızda Bluetooth ve Wi-Fi’ın açık olması gerekir.
 • Cihazlarınızın birbirine fiziksel olarak yakın olması gerekir.
 • AirDrop özelliğinin aktifleştirilmiş olması gerekir.

AirDrop’dan maksimum performansı elde etmeniz için ayrıca iOS ve Mac sürümlerinizin en güncel sürüme sahip olması öneriliyor.

iPhone veya iPad’de AirDrop Nasıl Kullanılır?

 1. Öncelikle cihazınızın kontrol merkezine girin (ekranı aşağıdan yukarıya doğru kaydırın) ve ardından, Bluetooth ile Wi-Fi’ı açın.
 2. Şimdi Wi-Fi işaretinin üzerinde parmağınızı birkaç saniye bekletin. Açılan mini menüden “AirDrop” seçeneğini aktif hale getirin.
 3. AirDrop üzerinden kimden dosya alacağınıza göre seçim yapın. Eğer rehberinizde bulunmayan birinden dosya alacaksanız “Herkes” seçeneğine dokunabilirsiniz.

Cihazınız şu an AirDrop üzerinden gönderilen verileri almak için hazır. Peki iPhone veya iPad’de AirDrop üzerinden dosya nasıl göndereceksiniz?

 1. Göndermek istediğiniz dosya, fotoğraf, doküman vb. dosyayı önizleme modunda açtıktan sonra sol alt köşedeki “Paylaş” simgesine dokunun.
 2. AirDrop bölümünde dosya transferi yapabileceğiniz cihazlar görünecektir. Transfer yapmak istediğiniz cihaza dokunduğunuzda, göndermek istediğiniz dosya AirDrop ile transfer edilmeye başlanacaktır.

Mac Üzerinden AirDrop Nasıl Kullanılır?

Bir MacBook sahibi olmanın en kıyak tarafı dosya transferi için kendinizi yırtmanıza gerek kalmıyor olmanızdır. Hangi dosyayı transfer etmek istersem isteyeyim AirDrop sayesinde yalnızca birkaç adımla dosya transferi yapabiliyorum. Açıkçası bir editör ve metin yazarı olarak internet içerikleri hazırlarken AirDrop işimi fazlasıyla kolaylaştırıyor. Peki Mac üzerinden AirDrop’u nasıl kullanabiliriz?

Tıpkı iOS cihazlarda olduğu gibi Mac üzerinde AirDrop’u kullanabilmeniz için Wi-Fi ve Bluetooth’un aktif olması gerekiyor.

Mac’de AirDrop üzerinden dosya almak için yapmanız gereken Finder’ı açtıktan sonra sol köşedeki bardan AirDrop’u seçmek ve gönderilecek dosyayı beklemek. AirDrop ile aldığınız dosyalar Mac’inizdeki “İndirilenler” klasörüne yerleştirilecektir.

Dosya göndermek için ise AirDrop penceresindeyken, görünen cihazınızın simgesinin üzerine tut ve sürükle mantığıyla göndermek istediğiniz dosyayı sallayabilirsiniz.

Hepsi bu kadardı. AirDrop’u günlük yaşantımda ve iş için sıklıkla kullanıyorum. Aynı şekilde umuyorum ki siz de AirDrop özelliğiyle arkadaşlarınız ve ailenizdeki iOS cihazlar ve Mac’lere daha hızlı şekilde dosya gönderebilirsiniz.

AirDrop’u kullanırken bir sıkıntı yaşıyorsanız veya olmadık bir şey olduysa, sorularınızı hemen aşağıdan yorum olarak bana fıydırtabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!