Okuduklarım

Popüler Edebiyat Gotham’ının Ahmet BATMAN’ı Kimdir? Necidir?

Ahmet Batman, Türkiye’nin Gotham’a dönük popüler edebiyatının yarasa adamı… Çok fonksiyonel bir yazar; biraz aşk, biraz da mantık adamı.

Ha bir de en iyi öpüşen adam madalyası var.

Peki, gerçekte popüler edebiyatın yarasa adamı Ahmet Batman kimdir?

Ahmet ağabeyin blogumda inceden payı olduğunu itiraf etmeliyim. Blogumun emekleme döneminde (2013 yılı) Ahmet Batman’ın Sabah Uykum ve Soğuk Kahve kitaplarını okumuştum. Kitaplar için hazırladığım yorum içeriklerinin yüzü suyu hürmetine, binlerce ziyaretçiyi blogumla tanışmıştı. Blogumun “Ben kimim ki?” sayfasındaki şiir fikrini de Ahmet Batman’dan etkilenerek araklamıştım.

Ahmet Batman Kimdir?

Ahmet Batman, Soğuk Kahve isimli kitabıyla 2013 yılında hızlı bir çıkış yakalamış kitap yazarıdır. 2013’te Destek Yayıncılıkları’ndan çıkış yapan Soğuk Kahve kitabı, hem Ahmet Batman hem de bizlerin hayatını değiştiren güzel bir parça oldu.

Rivayet o ki, 2013 yılında Ahmet Batman, çalıştığı şirketin küçülmeye gitmesi nedeniyle kapının önüne koyuldu. Krizi fırsata çeviren Batman, bu boşluğunu sürekli karaladığı notlarından oluşan bir kitap yazmak için kullandı. Kitabı biter bitmez baskı macerasına atıldı ve aynı yıl içinde kitabı raflardaki yerini aldı.

İlk kitabıyla Ahmet Batman ciddi satış rekorlarını yakalayınca, kısa sürede ikinci kitabı olan Sabah Uykum’da bizler kütüphanelerini süsledi.

Farkın yoktu ben farklı baktım

Ortalama satış istatistiklerine göre; Ahmet Batman’ın iki kitabı 2014 yılı itibariyle 700 bin adetin üzerinde satıldı. Kitabın hasılatından kazancının ise 780 bin TL olduğu tahmin ediliyor. 2015 yılında, “Bana İkimizi Anlat” isimli kitabıyla başarısını taçlandıran yazar, son olarak 2016 yılında “Gökyünüze Not” kitabını çıkardı. Ve böylece Türkiye’nin en popüler yazarlarından biri olmayı da başardı.


Ahmet Batman’ın fotoğrafı veya kişisel bilgileri hakkında ne yazık ki pek bir şey yok. Kendisine kimliğini neden bu kadar gizli tuttuğu sorusuna Ahmet Batman:

“Ya Ahmet olabilirdim, ya da Ahmet Batman. Ben Ahmet olmayı seçtim.”

Cevabını vererek, topu ağlara sallıyor ve karizmadan yıkılıyor.

Kitaptan yaptığım çıkarımlarıma göre kendisi 32 yaşına merdiven dayamış, sigara ve alkole yaklaşmayan standart insanlardan. Kendisi standart ama anlattıklarının standart olmadığını kabul etmek gerekiyor.

Kitaplarındaki hikayelerin dağılımını göz önünde aldığımızda, kitaplarının yıllar boyunca yaptığı karalamalardan sonra ortaya çıktığı da aşikar.

Geleneksel yazarların aksine Ahmet Batman’ın imza günleri de yapılmıyor. Popüler yazar, okurlarıyla iletişimini dumanla ve sosyal medya hesapları üzerinden sağlıyor. AveB takma adıyla Instagram, Facebook ve Twitter’da yer alan yazara, kişisel hesapları üzerinden yazıp, çizebilir ve çalışmalarını takip edebilirsiniz.

15 Yorum “Popüler Edebiyat Gotham’ının Ahmet BATMAN’ı Kimdir? Necidir?

 1. Öznur Yanıtla

  ”Anlattıklarının ise standart olmadığını kabul etmek gerekiyor.” Kitap tam olarak bir klişe. Neye dayanarak standart olmadığına karar verdiniz acaba? Bence Türkiye’de yazar diye geçinen yazarların en başında kendisi. Şu kitabını okumak için harcadığım zamana içim acıdı. Keşke siz de bu işi bırakıp farklı konular üzerine yazılar yazsanız. Tamamen zaman kaybı.

  1. Semanur Sipar Yanıtla

   Herkesin farklı kitap zevkleri vardır demek ki senin de kitap zevkin farklı üstelik bir yazar hakkında da böyle konuşman hiç hoş değil adam bu kadar kitap yazaraktan bir şeyler yasayaraktan acılarını ve içini kitaplarına dökmüş ve bir kelime dahi yazaraktan çok büyük bir emek harcamış emeğe saygı ver lütfen üstelik çok güzel şeyler yazıyor ben bu adama bayılıyorum ya o kadar güzel ki yazdıkları işte seninde burdan kitaplardan
   Anlamayan bir insan olduğun belli işte

  2. sabahattin alaş Yanıtla

   zaman kaybıysa burda ne işin var. Git o zaman
   zaman kaybı olmayan kitaplar oku allah allah madem adamın yazdığı kitapları beğenmiyosun adamın kim olduğunu neden merak ediyon .(gereksiz insanlar arasına bir kişi daha eklendi. Seni tebrik ediyorum)

  3. Simay Yanıtla

   Seni tutan yok madem bu kadar konuşuyorsun sende yaz da görelim kitabını…
   Kitap özneldir hoşuna gitmeye bilir ama uslup tarzın hiç de hoş değil, kaldı ki kimse seni Ahmet Batman’ı sev kitaplarını al diye zorlanmadı zorlayamaz da ama saygı duymak zorundasın…
   Şahsen benim en favori yazarımdır Ahmet Batman dünyaya farklı bir bakışla bakmamı sağladı demem gibi kitap özneldir her kesin kitabı kendisinin bakış açısıdır çok çok okumaz okuduysan da kendince yorumunu katarsın ama hadisizliğe gerek yok…

 2. Sude Yanıtla

  Bence guzel bi adam tam bir Soğuk kahve hayranıyım kitabı ezberledim diyebilirim hakkında biseyler öğrenmek istiyordum birazda olsa aydınlandım sayenizde 🙂 teşekkür ederim😊

   1. Demet Yanıtla

    Bana ikimizi anlat … Kurgu ve olay akışını tahmin etmekte hiç zorlanmadım. Bunu bir yerde izlemiştim hissi uyandırdı . Yolun başında olduğu aşikar . Yazmaya devam etmeli . Yazdıkça gelişeceğine inanıyorum.

    1. Sabahattin Yanıtla

     Bence Ahmet Batman ın bütün kitapları güzel bunu sadece bir kitabını okuyarak yargılayamazsın. Ahmet Batman ın bütün kitapları bende var ve severek okuyorum ondan biraz ön yargılı gibisin öbür kitaplarını da okumalısın

 3. İsra Yanıtla

  Gökyüzüne not kitabıni okudum dili sade kurgusu okadar sade ve insanin icine gereksiz bir tebessüm dolduruyorki her bölüm icin yazdıgi notlari tekrar tekrar okudum ayrıca sizede teşekkür ederim Burak GÖÇ AveB çok sevdim

 4. Semanur Sipar Yanıtla

  (Herkesin farklı kitap zevkleri vardır, demekki seninde kitap zevkin farklı, üstelik bir yazar hakkında böyle konuşman hiç de hoş değil adam bu kadar kitap yazaraktan bir şeyler yaşayaraktan, acılarını ve içini kitaplarına dökmüş ayrıca bir kelime dahi yazaraktan büyük bir emek harcamış emeğe saygı ver lütfen,üstelik bence çok güzel şeyler yazıyor, ben bu adama bayılıyorum ya o kadar güzelki yazdıkları, işte seninde buradan kitaplardan anlamayan bir okur olduğun belli işte.) Şimdi oldumu Sevgili Yazar. Eğer yine bir yanlış yaptıysam kusura bakma elimden gelen bu yani bildiğim kadarıyla bu 🙂🙂

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Semanur çok özür dilerim. Benim dalgınlığıma gelmiş, bana giydirme yapmışsın sandım 😂 Meğer diğer yorum yapan arkadaşa atıfta bulunmuşsun. Bugün, sağlam kafayla okuyunca hatamı fark ettim. Lütfen kusura bakma. Çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.

Neredeyse 2 dakikadır buradasın 👏

Okudukların ilgini çekti mi?

E-posta bültenime katıl, ilgini çekecek daha çok içeriği seninle paylaşayım!