Ahmet Batman Kimdir? Fotoğrafı ve Biyografisi - Burak Göç
Ahmet Batman Kitapları
Okuduklarım

Popüler Edebiyat Gotham’ının Ahmet BATMAN’ı Kimdir? Necidir?

Ahmet Batman, Türkiye’nin Gotham’a dönük popüler kültür edebiyatının yarasa adamı. Çok fonksiyonel bir yazar. Biraz aşk, biraz da mantık adamı. Ha bir de en iyi öpüşen adam madalyası var. Peki gerçekte popüler edebiyat kültürünün yarasa adamı Ahmet Batman kimdir?

Ahmet ağabeyin benim blogumda inceden payı olduğunu itiraf etmem lazım. Blogumun emekleme döneminde (2013 yılı) Ahmet Batman’ın Sabah Uykum ve Soğuk Kahve kitaplarını okumuş, bu kitapların yüzü suyu hürmetine onlarca ziyaretçiyi blogumla tanıştırma şansına sahip olmuştum. Blogumun “Ben kimim ki?” sayfasındaki şiir fikrini de Ahmet ağabeyden etkilenerek tasarlamıştım. Gerçi o şiir çok eskidi yakında yenisiyle güncelliyorum haberiniz olsun.

Ahmet Batman Kimdir?

Ahmet Batman, Soğuk Kahve isimli kitabıyla 2013 yılında hızlı bir çıkış yakalamış kitap yazarıdır. 2013’te Destek Yayıncılıkları’ndan çıkış yapan Soğuk Kahve kitabı hem Ahmet Batman hem de bizlerin hayatını değiştiren güzel bir parça oldu. Rivayet o ki, 2013 yılında Ahmet Batman çalıştığı şirketin küçülmeye gitmesi nedeniyle kapının önüne koyuldu. Krizi fırsata çeviren Batman, bu boşluğunu sürekli karaladığı notlarından oluşan bir kitap oluşturmak için kullandı ve kitabının baskı macerasına atıldı. Aynı yıl içinde kitabı yayınlanan Ahmet Batman ciddi satış oranını yakalayınca kısa süre sonra ikinci kitabı olan Sabah Uykum’u çıkardı.

Farkın yoktu ben farklı baktım

Ortalama satış istatistiklerine göre Ahmet Batman’ın iki kitabı 2014 yılı itibariyle 700 bin adetin üzerinde satıldı ve kitabın hasılatından kendisine 780 bin TL kaldı. 2015 yılında “Bana İkimizi Anlat” isimli kitabıyla başarısını taçlandıran yazar son olarak 2016 yılında “Gökyünüze Not” kitabını çıkararak Türkiye’nin en popüler yazarlarından biri olmaya hak kazandı.

Ahmet Batman’ın fotoğrafı veya kişisel bilgileri hakkında ne yazık ki pek bir şey yok. Kendisine kimliğini neden bu kadar gizli tuttuğu soruna Ahmet Batman: “Ya Ahmet olabilirdim, ya da Ahmet Batman. Ben Ahmet olmayı seçtim.” cevabını vererek topu ağlara sallıyor ve karizma yıkılıyor. Kitaptan yaptığım çıkarımlarıma göre kendisi 32 yaşına merdiven dayamış, sigara ve alkole yaklaşmayan standart insanlardan. Anlattıklarının standart olmadığını kabul etmek gerekiyor. Kitaplarındaki hikayelerin dağılımını göz önünde aldığımızda, kitaplarının uzun yıllardır yaptığı karalamalar sonucunda oluştuğu aşikar.

Geleneksel yazarların aksine Ahmet Batman’ın imza günleri de yapılmıyor. Popüler yazar okurlarıyla iletişimini dumanla ve sosyal medya hesapları üzerinden sağlıyor. AveB takma adıyla Instagram, Facebook ve Twitter’da yer alan yazara kişisel hesapları üzerinden yazıp, çizebilir ve çalışmalarını takip edebilirsiniz.

İnternet üzerinden biyografisine baktım çok az yerde rastladım beni şaşırttı. Bence Türkiye’de yazar diye geçinen çok fazla yazardan daha yazar bir adam. Kitaptan anladığım kadarıyla kendisi 27 yaşında, sigara ve alkole yaklaşmayan standart insanlardan. Anlattıklarının ise standart olmadığını kabul etmek gerekiyor. Kitap içerisindeki hikayelerin dağılımını göz önünde bulundurduğumuzda da sanırım uzun aralıklar sonucunda oluşturduğu notlar sonucunda kitap meydana gelmiş.

Merhaba Ben Burak! Türkiye'nin İstanbul eyaletinde yarı zamanlı Süpermen olarak çalışıyorum. Arta kalan zamanlarımda beyaz klavyeli şövalye olarak bloglar ve internet siteleriyle savaşıyorum. Ha, bir de kız vermeleri için üniversite mezunu olma çabam var. Daha fazlası için hakkımda sayfasına bakabilirsiniz.

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;