Çok İlginç YaSağlık

Adem Elması (Boğazdaki Çıkıntı) Nedir?

Çok tuhaf bir şey var. Hemen boynumda, çenemin altında ve boynumun tam ortasında. İşin garibi, bu tuhaf şey orada bir günde belirmedi. Bundan yıllar önce ergenliğe attığım ilk adımla birlikte oraya oturdu, öylece kaldı. Biz de o kadar tuhaf insanlarız ki, etrafımızdaki her şeyi merak edip, (Aysel’in kimle evleneceği dahil) kendi vücudumuzda ve her gün aynada gördüğümüz bir şeyi merak etmiyoruz. Bugün o günlerden biri değil ve bence bu sabah dikkatimi çeken gırtlak çıkıntısının fonksiyonunu öğrenme zamanı geldi.

Adem Elması (Adam’s Apple) Nedir?

Adem Elması, boğazımız üzerinde yer alan ve belediyenin arabaları yavaşlatmak için kurduğu tümseğini andıran bir çıkıntı. Aslında adının hep Adem Elması olduğunu ve inanç yönüyle anlatılan hikayesini babaannem sayesinde biliyordum. Vücudumuzdaki fonksiyonunun ise bu sabah araştırıncaya dek farkında değildim.

Adem Elması’nın vücudumuzdaki asıl fonksiyonu sesimizin derinliğini sağlaması ve korumasıymış. Sese derinlik etkisi kazandıran bu çıkıntı erkek veya kız fark etmeksizin herkeste olsa da özellikle erkeklerde belirgin olarak görülebiliyormuş. Adem Elması, bizlere farklı ses tonlarıyla konuşma, gülme ve şarkı söyleme fırsatı sunuyormuş.

Eğer benimki kadar Adem Elma’nız belirgin değilse, konuşurken boğazınıza işaret parmağınızın ucuyla dokunduğunuzda oluşan vibrasyonu (titreşim) takip ederek, Adem Elmanı’zın tam olarak nerede olduğunu da saptayabilirsiniz.

Adem Elması Kaç Yaşında Çıkıyor?

Tıpkı ergenlik gibi Adem Elması’na da sahip olabileceğiniz dönemsel bir aralık var. Bulduğum bilimsel kaynaklara göre genelde ergenlik dönemi içerisinde ve 14 ile 17 yaş arasında Adem Elması belirgin hale gelmeye başlıyor.

Adem elmasını bizim kültürde çok haz etmeyip, “O ne lan öyle horoz gibi ahkihkahkakasldf” desek de birçok kültürde bu çıkıntıya erkekliğin sembolü gibi değişik anlamlar yüklemişler. Hatta Adem Elması nasıl büyütülür diye hop aşağı hop yukarı zıplayanlar, bunun için bıçak altına yatıp ameliyat olanlar varmış.

Gerçi haksız da sayılmazlar. Kadınların çok azında belirgin olarak ortaya çıkan bu çıkıntı, erkeklerin çoğunda minik de olsa kendi göstermeyi başarıyor. Yeri gelmişken uffak bir ipucunu da vereyim; eğer bir kadını görüp erkek mi kadın mı olduğunu anlayamıyorsanız Adem Elması sizin yol haritanız olabilir. Yine de bunun referans bir yardımcı olacağını unutmayın. Çünkü Adem Elması’nı küçültmek için birçok estetik merkezi ameliyat şansı sunuyor.

Adem elması kadın

Üniversiteye ilk başladığım yıl 65 kiloykeni Adem Elması’nın zayıf boyunda daha belirgindi ve o aralar hindi gibi ortalarda gezindiğim doğrudur. Ne zaman ki, çıtam olan 85 kiloya eriştim Adem Elması da yerini daha usturuplu daha çekici bir çıkıntı olmaya bıraktı. Elbette bunda sakalın etkisi büyük.

Adem Elması’nın Hikayesi (Story of The Adam Apple’s )

Adem ve Havva Yasak Elma

Vücuttaki bu bölümün Adem Elması adını almasıyla ilgili hikayeyi / inancı, ilk defa babaannem ile geçen bir sohbetimizde öğrenmiştim. Daha sonradan yaptığım araştırma da babannemin hikayesinin doğruluyor. Gırtlak çıkıntısının, Adem Elması adını neden aldığını açıkçası kimse bilmiyor lakin Adem’in “Yasak Meyve” inancından yola çıkılarak bu adı aldığı düşünülüyor.

Kuran-ı Kerim ve İncil’de anlatılan inanca göre Adem, Havva tarafından getirilen yasak meyveyi yediğinde yutkunamıyor ve yediği yasak meyvenin bir bölümü Adem’in boğazında kalıyor. İşin bilimsel boyutuna göreyse, sese derinlik vermesi ve koruması haricinde Adem Elması’nın bir fonksiyonu bulunmuyor. (Rahat olabilirimiz, boğazımızda sürekli takılı kalmış bir elma yok)

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.