Acil serviste verilen serum
Sağlık

Deveye Hendek Atlatmak vs Acilden Rapor Almak

Modern tıbba güvenim sonsuz ama siz yine de beni 6 yıl okuduğu için tripten tribe giren Türk doktorlarına emanet etmeyin. Tıp çok ilerledi, artık her şeyin çaresi var. Ama iş rapor almaya geldiğinde modern tıbbın faidelerinin hala biçare olduğunu görüyorum. Hayır arkadaşlar, 2018’in metropol kenti kocaaağ Güngören’inde (nasıl bi’ metropolse artık asdfasg) hala acilden rapor alamıyoruz. “E sokarlar böyle metropolün metro durağına…” diyesi geliyor insanın ama ayıp olur diye demiyorum.

Acilden Rapor Alınır mı? (2018)

Olayı kısaca anlatayım. Kardeşim (16), geçtiğimiz haftanın başında ateşler içinde yanınca apar topar acile gittik. Doktor hanımefendinin 41 derece ateşi olan kardeşimi muayene ettikten sonra (muayeneden kastım, aç bakayım ağzını… hmm… tamam…) rapor veremediğini ifade etti. Hazır o ara fırsatını bulmuşken acilden rapor alınıyor mu yaa? diye mevzuya girince kendisi “Sadece salgın hastalıklarda ve çok ekstrem durumlarda rapor verebiliyoruz. Onun haricinde artık acil servisler rapor yazmıyor. Bir de OHAL çıktı, rapor işleri tümden dara düştü,” açıklamasının üstüne, doktorun benden dertli olduğunu öğrendim.

Zaten verdiği ilaçları kullanırsa hasta bir güne ayaklanır, turp gibi olurmuş. Hemen acilden rapor alma düşüncesini kafamdan silip eve doğru yola koyuldum. Kardeşim ilaçlarını hemen kullanmaya başaladı ama durumunda pek bir fark olmadı. Birkaç saat sonra tekrar ateşi yükselince akşam olmadan soluğu tekrar acil servisin kapısında aldık. Bu kez muayene ritüeline ekstradan steteskop karıştı. Yapılan süper kapsamlı muayenenin ardından (aç bakayım ağzını… hmm… tamam… dön sırtını…. öksür … tıksır…. hmm…) Doktor bey serum yazdı ve aynı ilaçların kullanılması gerektiğini ifade etti. Bu seferki doktor gözüme daha ılımlı bi’ abi gibi göründüğünden “Pardon, ya sen çok ılımlı bi’ abiye benziyorsun. Bi’ rapor yazmasan mı acaba artık bize?” duygusalıyla mevzuya girdim ama o da pek işe yaramadı.

Sonuç ve olayı bağlama çabası

Özetle, artık gönül rahatlığıyla acil serviste deveye hendek atlatmanın rapor almaktan daha kolay olacağına bahse girebilirim. Yalnız evi arabayı bu bahse yatırmam onu da söyleyeyim. Sonradan öğrendiğime göre eğer acilden rapor almanız gerekiyorsa gerçekten ekstrem bir durumunuzun olması (çocuğun 41 derece ateşi var, daha ne kadar ekstrem olsun? İçten yanmalı motor mu olm bu? Sanki çocuk gündelik yaşatında hibrit motor olarak çalışıyor da, elektriğin yetmediği yerde içten içten yanıyor. Hasta işte daha n’apalım? ) veya tanıdık teeasirli bi’ arkadaşın (bkz: dayı) olması gerekiyormuş. OHAL’den önce doktorlar bir nebze duygu sömrüsüne açıkmışlar ama OHAL’den sonra herkes güç kalkanlarını devreye sokmuş.

Uzun lafın kısası 2018 modern tıbbının yetersiz kaldığı tek konu bence rapor alamıyor oluşumuz. Artık birileri çıkıp ya izin prosedürünü Sağlık Bakanlığı’ndan kurtarsın, ya da şu gariban lisesilere birkaç gün daha devamsızlık hakkı versin. 10 gün devamsızlık hakkı nedir yeea?


2 Yorum “Deveye Hendek Atlatmak vs Acilden Rapor Almak

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;

Kardeşim Yanlış Anlama, Dilenci Değilim Ama...

2 dakikadan uzun süredir buradasın, öyleyse süper renkli bir takibi hakettim 👏👇