Kitap YorumlarıÜretkenlik

80 / 20 Kuralı – Richard Koch

80 / 20 Kuralı nedir biliyor musun? Birkaç hafta önce Richard Koch’un 80 / 20 Kuralı kitabını okuyuncaya dek, böyle bir kuralın varlığından bile haberdar değildim. Rastgele elime geçen bu kitabın, daha planlı ve birkaç yıl önce (özellikle eski kız arkadaşımla tanışmadan önce 😄) elime geçmesini dilerdim.

Aslında önemli olan kitap değil. Önemli olan, kural ve bu kuralın başarmama yardımcı oldukları… Mesela, bu kuralı iş hayatıma geçirmemle birlikte; günlük çalışma süremi 3 saat azalttım ve artık Cumartesi günleri çalışmıyorum. Buna rağmen gelirimi %20 oranında arttırmayı başardım. Kişisel hayatıma geçirdiğimde ise zaten küçük bir topluluktan ibaret olan arkadaşlarıma daha fazla vakit ayırma şansım oldu. Artık her ay en az fazladan 2 kitap okuyup, her hafta 2 film izleyebilecek olmamı da bu kuralın pratik avantajlarına dahil edebilirim.

İşin tuhaf yanı bunları yapmıyor olmama rağmen gelirim, bu kitabı okumadan öncekiyle karşılaştırdığımda %20 artış yakaladı. Diğer bir deyişle daha az çalışmaya ve daha çok kazanmaya başladım. İyi de hayatımın her alanındaki bu radikal farklılıklar nasıl oldu? Nasıl daha az çalışırken daha çok kazanmaya ve kendime vakit bulmaya başladım? İşte bu sorunun ve diğer birçok şeyin cevabı Richard Koch’un kaleme aldığı 80 / 20 Kuralı kitabında saklı.

80 / 20 Kuralı, ilk defa temelleri 100 yıl önce atılan ve Richard Koch’un çabalarıyla tekrardan günışığına çıkmış ampirik bir yöntemden ibaret. Kuralın mucidi 1897 yılında İtalya’da yaşayan ekonomist Vilferdo Pareto’dur. Kuralın fikir babasının Pareto olması nedeniyle bazı kaynaklarda 80 / 20 Kuralı’nı ”Pareto Kuralı” veya “80 / 20 İlkesi” adıyla da görebilirsiniz. Peki, bu prensibi 100 yıl önce İtalyan Pareto nasıl bulmuştu?

80 / 20 Kuralı Nedir?

Vilferdo Pareto, 19. YY İngiltere’sindeki servet ve gelir kalıplarını inceliyordu. Araştırmasında uzun bir yol katettikten sonra, gelir ve zenginliğin büyük bir bölümünün insanlığın çok küçük bir kısmına gittiğini farketti. Ortada manyak bir servet vardı ve bundan yalnızca minnak bir insan topluluğu faydalanıyordu. Bunda şaşırtıcı bir şey yok. Herkesin zengin olması ekonominin işine gelmezdi öyle değil mi?

Son derece şaşırtıcı olan diğer bulguyu keşfettiğinde ise saçma ancak tutarlı bir orantının varlığını farketti. Bu keşfine göre, ülkedeki toplam insan nüfusunun %20’si aynı zamanda tüm varlığın %80’ine sahipti. Daha sonra bunu diğer ülkelerle karşılaştırdığında 80 / 20’lik orantının aynı şekilde benzerlik gösterdiğini gördü. Örneğin: Türkiye’deki tüm servetin %80’ine ülke nüfusunun yalnızca %20’sinin sahip olması gibi…

Ömrü izin vermeyen Pareto’nun, ne yazık ki bu ilginç keşfini açıklamak ve geniş kitlelere duyurmak için yeterince zamanı olmadı. İlerleyen yıllarda farklı kitleler bu çalışmayı ilgi çekici bulsalar da birçoğu üstüne düşmedi. II. Cihan Harbi’nden sonra 80 / 20 kuralı tamamen sessizliğe gömüldü. Ta ki Richard Koch’un 80 / 20 Kuralı’nı tekrar gün yüzüne çıkardığı güne kadar.

80 / Kuralı nedir, daha kısa ve kafa karıştırıcı olmayan bir şekilde açıklamam gerekirse; herhangi bir şeyde girdilerin yalnızca %20’sinin sonucun %80’ini oluşturmasıdır. Eğer bu %20’lik azınlığı belirler ve bu azınlığın miktarını arttırabilirseniz, dolayısıyla pratik bir başarı elde etmiş olursunuz. Üstelik bunu sadece iş dünyasında değil, birçok alanda uygulayabilirsiniz.

Hadi, birkaç 80 / 20 örneğine bakalım:

  • Bir işletmenin sattığı ürünlerin %20’si toplam kârının %80’ini oluşturur.
    (Eğer bu işletme %20’lik bölümü saptar ve bunu %10 arttırırsa toplam karını %30 oranında arttırmış olur. Aynı şekilde diğer %80’lik bölüm büyük bir israf demektir.)
  • Hayatımınızın %20’sinde ömrümüzün %80’ine değer katan olayları yaşarız.
    (Bize değer katan %20’yi bulup, ona daha çok zaman ayırırsak daha mutlu olmayı başarabiliriz.)
  • Hayatımızın sadece %20’sinde elde ettiğimiz başarılarımız, diğer %80’lik bölümü oluşturur.
  • Spor yaptığımızda çabamızın %20’si elde ettiğimiz sonucun %80’ini verir.

Yani, hayatımızdaki birçok pratik alanda (hepsi için geçerli değildir) gözden kaçırdığımız bir dengesizlik var. Bu dengesizlik kişisel blogumda bile söz konusu.

Düşünsene! Tüm ziyaretçi kitlemi oluşturan içeriklerimin yalnızca %20’sinden ibaret. Sence bu ilginç değil mi? Richard bize aslında hayattaki dengesizliğin rakamların basit bir oyunundan ibaret olduğunu gösterip, illüzyon yansımasını bozmayı amaçlıyor.

Bir şeye 10 çaba sarf ettiğimizde sonuç 10 olur. Ama sonuçta ortaya çıkan 10’u çabamızın sadece 2’si meydana getirir. Ya, bu 2’yi saptayıp 8’i tamamen kapı dışarı etmeyi başarsaydık ne olurdu? İşte 2 haftadır bunun harika örneklerini yaşıyorum ve senin de 80 / 20 Kuralı kitabıyla bunu yaşayacağına eminim.

80 / 20 Kuralı Kitabı Yorum ve Eleştirisi

Richard Koch’un yaptığı işi ayakta alkışlamamak için kafanızdaki tahtalardan birinin eksik olması gerekiyor. Yaptığı işi ayakta alkışlamak için ise kafanızdaki tahtalardan bir değil, birkaçının eksik olması gerekiyor. Ufacık tefecik bir formülden ibaret olmasına rağmen bu bağlantının güçlü ve pratik bir bilgi olduğunu kavraman lazım.

80 / 20 Kuralı’nı tam manasıyla öğrendikten ve Richard’ın kitabını bitirdikten sonra eğer istersen hayatında neleri değiştirebileceğini kendi gözlerinle görebilirsin. Hayatımda hala eksik gördüğüm ve değiştirmem gereken şeyler var. Bunların da hepsini 80 / 20 Kuralı’na göre tekrardan düzenlemeye çalışıyorum. Zaman zaman kendimi bir ekonomi sınıfında, ekonomi profesöründen ders alırmış gibi hissetsem de (terimlerden dolayı biraz mala bağladığım doğrudur) 80 / 20 hiç şüphesiz hayatımı değiştirmeye yardımcı oldu. Üstelik bunu çok kısa bir zaman diliminde başardı.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

3 Yorum “80 / 20 Kuralı – Richard Koch

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.