Dutluk AltıListeGibiListe

Her Kitap Kurdunun Bayılacağı 20 Yaratıcı Kitaplık Tasarımı

Yıllardır yeminle şu tür listelere içim bayıla bayıla bakıyorum. Yalnız icraat yok işte. Gönül ister ki, aşağıdaki 25 yaratıcı kitaplık tasarımından birine de ben odamda yer vereyim. Kitaplarım böyle durduğu yerde gönül gözüme dokunsun. Sonra tüm gün elinde kırmızı bezle odadan odaya koşturan temizlik psikopatı annemin tüm o rafları Loc’lu suyla her gün elden geçireceğini düşününce, bir an bu fikrin hiçte realist olmadığını kendime hatırlatıyorum. 

Ben ki, sırf “Evde fazlalık yapıyor hem toz tutuyor bunlar, sanki bi daha mı okuycan?!” dedi diye tüm kitaplarını bağışlamak zorunda kalan bir temizlik gazisiyim. Yalnız değilim, koca bir güruhun parçasıyım. Ben yapamadıysam da siz yapın. Eğer imkanınız varsa mutlaka evinize bir tane bunlardan koyup, okuduğunuz kitapları da havalı havalı sergileyin. Merak etmeyin, insanların orada burada atıp tuttuğu gibi bu ayıp bir şey değil. Cehaletin gün ışığında övüldüğü bir ülkede, kitapları sergilemek elbette gösteriş olarak kabul edilecektir.

#1: Geyik Kafası Kitaplık

Geyik kafası kitaplık; boynuzlarına Kevin D. Mitnick’in “Aldatma Sanatı” isimli bilişim kitabını koyup, sınır dışı edilmeme neden olacak iğrenç espri anlayışımın dışa vurumudur. Bundan bir tane istiyorum aga! Hem belki adam akıllı bir ülkeye sınır dışı edilirim.

#2: Köllen Kitaplık

#3: Tipografik Kitaplık Tasarımı

Kafasında sürekli binbir tilki dolananlar için —benim gibi— tasarlanmış bu kitaplık, sadece kitaplık olmakla yetinmeyip, bir de “Abii bak şu kitabı okuyacaktın.” diye size hangi kitapları okuyacağınızı hatırlatıyor.  Kitaplığın baş tarafıysa ters bakıldığında I harfini H’ye dönüştürerek “Has Been Read” yani okunan kitapları ayırma şansı sunuyor.

#4: Ağaç Kitaplık Tasarımı

23 Yaşında eşek gibi adamların duvarından ziyade, bu kitaplığın çocuklar ve ruhu genç kadınlar tarafından benimsenmesini bekliyorum. Tasarımcısının söylediğine göre bu ağaç kitaplık tam performansla kullanılırsa 100 kitabı içinde barındırabiliyormuş.

#5: Görünmeyen Kitaplık Tasarım

Her gördüğümde ayılıp ayılıp bayılmama neden olan Miron Lior’un tasarımı, benim gibi minimalist tasarım hastaları için tasarlanmış. Kitaplık monte edildiği duvarda görünmüyor ve kitaplarınızın hava boşluğunda asılı duruyormuşçasına hoj görünmesine yardımcı oluyor. Unutmadan kendisi birçok popüler kitaplık tasarımı yarışmasında da ödülleri kucaklamış bir kitaplıktır.

#6: Masaüstü Kitaplık Tasarımı

Duvarına delik delememe sendromu altında baskılanan kiracılar için tasarlanan bu kitaplıkların olayı masaüstünde durması. Bizim rahleler gibi durduğuna bakmayın, doğru yere doğru konumda yerleştirilirse kendisi efsane bir görüntü oluşturabilir.

#7: Borulardan (Steampunk) Oluşan Kitaplık Tasarımı

Ecnebilerin “Steampunk” olarak adlandırdığı bu kitaplıklar maalesef bizim kültürümüzde pek yaygın değil. Zaten odalarımız fındık kadar olduğu için, odanın büyük bölümünü kitaplıkla kaplamanın bizde kültür haline gelmemesine şaşırmamalıyız. Tabii bir de okumuyoruz o var. Borulardan oluşan bu kitaplıkta gerçekten tesisatlar için kullanılan metal borular ve tahtalar kullanılıyor. Sizce de baya kendine has bir havası yok mu?

#8: Kıvrımlı Kitaplık Tasarımı

Eğer Salvador Dali bu kitaplığı görseydi, mutlaka bir tane satın almak isteyebilirdi. Tam bir sanat harikası olan ve yeşili sev temalı bu kitaplık tasarımı; kitapların insanları yaşken eğitip şekil verilebileceğini betimliyor. Üstelik kıvrımlı tasarımı da hiç fena durmuyor.

#9: Naviglio Cam Kitaplık Tasarımı

Ecnebilerin “Naviglio” adını verdiği bu kitaplık, metal ve camın birleşiminden meydana geliyor. Tıpkı daha önceki örneklerde olduğu gibi Naviglio’da minimalist tasarıma gönül verenler için biçilmiş kaftan.

#10: Piramit Kitaplık Tasarımı

Her an düşüp olduğu yere tüm kitapları saçacakmış gibi görünen bu Piramit kitaplığın olayı da bu; düşmüyor… Küçük odalardan ziyade modern tasarıma sahip salonları süslemesi için tasarlanan bu kitaplık uzaktan bakıldığındaysa bir piramiti andırıyormuş.

#11: Equilibrium Kitaplık Tasarımı

Denge, doğanın ruhudur. Bu kitaplık tasarımı da o ruhu evinize taşımak istiyor. Denge dizaynıyla harika görünen bu kitaplığın, evinize gelen misafirleri oldukça şaşırtacağı kesin. Ufak bir görüntü hilesinden meydana gelen bu kitaplık, aslında dengene durmuyor ve geçme bağlantılar sayesinde ayakta kalmayı başarıyor.

#12: Geometrik Kitaplık Tasarımı

Şahsen benim pek ilgimi çekmeyi başarmamış olsa da eminim beğenen arkadaşlar olacaktır. No comment diyorum.

#13: Koyun Figürü Kitaplık Tasarımı

Ben koyunu sadece kavurma olduğunda severim ama kitaplık olarak da iyi bir seçenek olabilirmiş. Eğlenceli ve hoş görüntüsüyle dikkat çeken koyun kitaplığın dekoratif çılgınlarının aklını çeleceği kesin.

#14: Merdiven Kitaplık

“Odam kireç tutmuyor, yerim dar bana yetmiyor!” diyen arkadaşlarımız için tasarlanan bu kitaplık merdiven biçiminde duruyor. Üstü kitaplık olarak değerlendirilen merdiven kitaplığın altı ıvır zıvırlar için gizli bahçe olma görevini üstleniyor.

#15: Ulu Ağaç Kitaplık Tasarımı

Ulu ağaç adı verilen bu kitaplık tasarımı, güzel olduğu kadar işlevsel olmasıyla da dikkat çekiyor. Bakınız; adam şarabı marabı ne varsa doldurmuş içine.

#16: Askı Şeklinde Kitaplık

Biraz el maharetiyle kendi imkanlarınızla yapabileceğiniz bu kitaplık, çamaşır gibi kitaplarınızı asarak saklayabileceğiniz ve sergileyebileceğiniz yaratıcı bir kitaplık tasarımı. Üstelik okuyacağınız kitabı yan tarafa ayırarak diğerlerinden de ayrıştırabilirsiniz.

#17: Metre Şeklinde Kitaplık

Sadece şekil olsun diye düşünülmemiş. Bu kitaplık tasarımı; okuduğunuz kitapların boyunu ölçmeniz için de düşünülmüş. Ayrıca eve gelen arkadaşlarınızın boyunu ölçme konusunda da faydalı olacağı kesin.

#18: Kesselhaus Kitaplık Tasarımı

Tam olarak aynısı olmasa da, bunun bir benzerini kadın arkadaşımda görmüştüm. Kitaplığın yanı sıra ruj, hatta topuklu ayakkabı vitrini gibi farklı pratik kullanım alanlarının da olduğuna kefilim arkadaşlar.

#19: Uyku Kitaplığı Tasarımı

Uyumadan önce kitap okuma gibi muhteşem bir alışkanlığınız varsa, bu kitaplığa aşık olabilirsiniz. Çok fonksiyonlu bu kitaplık modelinin destek bölümü sadece duvarın rengine uyması için beyaz değil. Orası aynı zamanda bir okuma lambası! Sol üst köşe kitaplarınızı saklamaya yardımcı olurken kitaplığın sağ tarafı da ayraç kullanmanıza gerek kalmadan nerede kaldığınızı anlamanıza yardımcı oluyor. Benden tam 10 puan!

#20: Ters Duran Kitaplık Tasarımı

Sıradan olanla yetinmemeyi düşünüyorsanız becen bu ters duran kitaplık tasarımı tam sizlik. Elbette kitaplar yer çekimine meydan okumuyor, her şey basit bir hileden ibaret.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.