Kitap Yorumları

Okudum: 100 Dolarlık Başlangıç – Chris Guillebeau

İhtiyacımız olan tek şey 100 dolarlık bir başlangıç. Başlamak istiyoruz ve hepimizin bir amacı var. Zengin olup köşeyi dönmek istiyoruz. Bazılarımız hatrı sayılır bir servet istiyor. Hayatını dertsiz tasasız sürdürmesine yetecek kadarında gözü olanalar da var… Mısır’daki dedemizden miras kalması ihtimalini eler ve zengin koca realitesini sktir edersek, elimizde kalan tek ortak noktamız başlamak. Başlamak istiyoruz ama başlayamıyoruz. Çünkü büyük balıkları görüp küçük balık olmayı kabullenmek istemiyoruz. Bu arada 100 dolar ile hiçbir halt yapamayacağımızı adımız gibi biliyoruz. Oysa başlangıçta tüm dev balıkların birer hamsi, birer sardalyadan fazlası olmadığını gözden kaçırıyoruz.

Chris Guillebeau’nun kaleminden çıkan 100$’lık Başlangıç Kitabı size hiçbir zaman elinizde tutamayacağınız milyonları vaat etmiyor. Fakat bu kitabı iyi kılan şey başlangıç noktası ve her şeyin bir başlangıç hakkında olması. İş dünyasıyla aranız kelekse “mikro iş” kavramına uzak olabilirsiniz. Mikro iş; bir işin dev olmadan önceki hali ve çoğu zaman minimum efor sarfederek yapılabilen küçük işleri isimlendirmek için kullanılan süslü bir kelimedir. Chris Guillebeau, bu kitabında hayallerinin peşinden giden veya gitmeyip mikro iş fırsatlarını değerlendiren 100 mikro girişimcinin öyküsüne değiniyor. Öykü dediysem adam 250 sayfa boyunca löm löm “Bak o öyle yaptı. Bu böyle yaptı. Tamam şimdi milyonları kazanmaya hazır yürü koçum benim” deyip sizi gazlayarak muhabbeti kıraathane gırgırına çevirmiyor.

100 Dolarlık Başlangıç Kitap Kapağı

Başarılı 100 mikro girişimciyle röportajlar, onlarca mail yazışması ve saatlerce süren telefon görüşmeleri sonrasında, koca bir mikro iş dünyasını minnacık 250 sayfaya sığdırıyor. Onların başlangıç noktası ve işlerini karlı birer fırsata dönüştürmelerinin hikayesini size kendine has üslubuyla anlatıyor. Bunu yaparken bir yandan da işinizi nasıl kurabileceğiniz, kurulu bir işiniz varsa nasıl geliştirebileceğinizden bahsediyor. Genelde bu tarz kitapların bktan fikirler sunmasına alışkınım ancak 100$’lık başlangıç hakkaten adam akıllı havada kapmalık bilgiler, taktikler ve stratejiler veriyor. İş fikirleri, bulduğunuz iş fikirlerinden emin olmak, küçük bir başlangıç yapmak, masrafları kısmak ve daha bir sürü şey 100 Dolarlık Başlangıç kitabının ana temasını oluşturuyor.

Genelde okuduğum kitapların %65’i iş ve bilgi temalı kitaplardan oluşuyor ve şimdiye kadar iş dünyasındaki gelişimime en çok katkıda bulunan kitap Düşün ve Zengin Ol kitabıydı. Chris Guillebeau’nun 100$’lık Başlangıç kitabı ise kesinlikle Düşün ve Zengin Ol’dan sonra okuduğum en fikir dolu, en deneyim dolu, en bir solukta bitirmek isteyip ancak 1 haftada bitirmeyi başarabildiğim kitaptı.

Kendi işini kurmak isteyenler,

Bir iş fikrini takip etmek isteyenler,

Evden çalışmak isteyenler,

Bir ömür boyu patron olmayıp, patronun da olmamasını istemeyenler,

Zengin olmayı isteyenler,

Sadece yetecek kadar kazanmayı isteyenler,

Hali hazırda kurulu mikro işini bir ileri boyuta taşımak isteyenler

Her kim olursa olsun. Eğer küçük bir başlangıcın hayatınızı nasıl değiştirebileceğini bilmek istiyorsanız, kesinlikle 100 Dolarlık Başlangıç’a bir şans vermelisiniz.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

4 Yorum “Okudum: 100 Dolarlık Başlangıç – Chris Guillebeau

    1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

      Selamlar Ali, sonuna kadar okuduğunda adım gibi eminim ki bu kitabı kütüphanenin en güzel yerine koymak isteyeceksindir 🙂 İmkanın varsa mutlaka önlere bir yerlere al, mutlaka oku 😄

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.