Üretkenlik

Başımın Yeni Belası; 10 Parmak Klavye Kullanmak & Touch Typing

Çok gıymatlı ve muhterem Romalı okurlar, asilzadeler ve veliaht arkadaşlar. Hiç üşenmeden bu bloga bu güne kadar 500’ün üzerinde yazı yazdım. Yazdığım yazıların hiç biri beni şu an okumakta olduğun yazı kadar zorlamadı 😀 Çünkü 10 parmakla klavye kullanmaya başladım ve şuan dedemden hallice klavyeye hakim olmaya çalışıyorum.

Bilgisayarla ilk tanışmam sanırım 7 veya 8 yaşıma dayanıyor. Birçok bilgisayar kullanıcısı gibi ben de bilgisayar kullanma işini eğitimsiz ve kara düzen olarak öğrendim. ( Hayır, Sefaköy’de Hartvırt vardı da biz mi gitmeyiz dedik aminyum???)

Son zamanlarda artan çalışma tempoma parelel olarak şiddetli bilek ağrısı sorunları yaşamaya başladım. Sonra bu işin nedeni üzerine araştırma yaptım. Bir kaç dakikalık neden sonuç ilişkisi kurmam, bilek ağrısı sorunun nedenini anlamam için yeterli oldu.

Çok hızlı yazıyordum ve yazarken neredeyse tüm parmaklarımı kullanıyordum.

Yazarken kesinlikle klavyeye bakmıyordum, tuşların tümünün yerini ezbere biliyordum.

Yine de ortada büyük bir simitçi sorunu vardı.

Klavyeyle yazı yazarken sol bileğim pusuya yatmış bir zabıta gibi beklerken, sağ bileğim zabıtadan kaçan bir simitçi gibi hareket ediyordu. Yani yeterince hızlıydım ve parmaklarımın çoğunu kullanıyordum ama harcadığım güç konusunda bir dağılım olmadığı için gereğinden fazla efor sarfediyordum.

Bunun üzerine 10 parmak klavye yazmak veya ecnebilerin değimiyle Touch Typing denen teknik üzerine araştırma yapmaya başladım.

10 parmak klavye işinin prensibi tüm parmakların kullanılması ve belli parmakların sadece belli tuşları kontrol etmesi prensibine dayanıyor. Yani bu düzende yazı yazarken ellerinin simitçi ve zabıta örneğinde olduğu gibi bir oraya bir buraya koşturmaması gerekiyor.

Ayrı konu klavye başındayken kendimi bazen düğünde org çalan abiler gibi hissediyordum. Sadece parmaklarım değil benim bildiğin baştan sona kolum da klavyeye eşlik ediyor gibiydi.

Bu teknik üzerine araştırma yaparken global ve profesyonel anlamda bilişim dünyasının içinde yer alan hemen herkesin bu tekniği kullanarak klavyeyi kullandığı acı gerçeğiyle yüzleştim. Sonra, 10 parmak ile yazma tekniğinin bana ne kazandırabileceği üzerine araştırmalar yapmaya devam ettim.

10 Parmak Klavye & Touch Typing ile Yazmanın Avantajları Neler?

10 parmak klavye konforu

Konfor

Benim bu tekniğe yönelmemdeki kuşkusuz en önemli faktör konfordu. Standart ve alıştığım şekilde klavyeye girişirken konfor tamamen ortadan kayboluyor, sahalara düğünlerin aranan çalgıcısı Burak çıkıveriyordu. Özellikle günlük 2 bin kelimeyi yazdıktan sonra kollarımdaki gücün yavaş yavaş tükenmeye başladığını hissediyorum.

Sol bileğim sabit şekilde dururken, sağ bileğim ve hatta kolum sürekli hareket ediyor. Bu da kısa süre sonra yorgunluk ve akşam saatlerinde yerini bilek ağrılarına bırakıyordu. Henüz sadece 5 gündür bu teknikle klavye kullanıyor olmama rağmen ciddi bir konfor artışından bahsedebilirim.

Daha Hızlı Yazmak

Önceden de gayet hızlı yazıyordum fakat bu tekniği kullanarak yazan arkadaşların yazma hızlarının çok daha yüksek olduğunu görünce, kullandığım yöntemin o kadar da sağlıklı olmadığına kanaat getirdim. E tabi, bizim eller sürekli zabıtadan kaçan simitçi gibi hareket ederken bu yöntemle yazan arkadaşlar sadece parmaklarını biraz daha verimli oynatmakla yetiniyordu.

5 günlük sıkı çalışmam henüz tam anlamıyla meyvesini vermiş değil ancak burada 17 senedir süregelen bir alışkanlığı silip yerine yenisini koymaktan bahsediyoruz. Yine de yaklaşık bir hafta kadar süren alıştırma süreci sonunda eski klavye hızıma oldukça yaklaşacağımı düşünüyorum.

Zaten bir aylık sürecin sonunda bu yöntemi kullanarak eski klavye hızımı aşacağıma inancım tam.

Verimli Çalışma Faktörü

Hızlı yazı yazmak demek sadece yazdığınız şeylerin hızının artması anlamına gelmiyor. Yazı yazarken çok daha hızlı düşünüyoruz. Yazma hızımızın artması muhakkak verimliliği de arttıracak ve parlak düşüncelerin içerik oluşturma aşamasında daha hızlı çıkmasına yardımcı olaca.

Bu bir anda işten elde edeceğim verimin kat kat artması anlamına geliyordu ki, bence bu tekniğe sırf bu ihtimalden dolayı bile bir şans vermem gerekiyordu.

İş Dünyasında Sunduğu Avantajlar

Yıllar boyunca süregelen bir alışkanlığı terketmek istememin en kebap avantajı da bu olacaktı. Eski yazma tarzımla hızlıydım ama daha hızlı olmak pek az şey kaybettirecek, çokça şey kazandıracaktı.

İşiniz bilgisayarın başında oturmaktan ibaretse ve daha çok şey yapmak istiyorsanız bu tekniğin size düşündüğünden daha fazlasını katacağı kesin.

Ben pek matematikten anlamam ama yaptığım çok basit hesaplar bile bu yöntem ile yazmaya başladığımda her ay bir güne yakın zaman tasarrufu yapacağımı gösteriyor. Ki bunu en minimum tahmin verileriyle elde ettiğimi unutmayın. Tam olarak istediğim hıza eriştiğimde ve eski hız rekorumu aştığımda değmeyin keyfime aga!

10 Parmak Klavye Kullanma Eğitimine Nasıl Başlayabilirsiniz?

10 parmak klavye eğitimi

İlk uyarı; bu iş sandığından çok daha zor ve sancılı bir süreç. Çünkü daha önce de söylediğim gibi bir alışkanlığı silecek ve yerine yenisini koyacaksınız. Elin sürekli eski kullanım şekline göre klavyede gidip gelmek isteyecek ve buna hem fiziksel hem de zihinsel olarak engel olman gerekecek.

Bu süreç kesinlikle sandığın kadar kolay olmayacak ve büyük bir rahatsızlık verecek. Lay lay lom eski alışkanlığının yerini yenisine bırakacağını düşünüyorsan yanılıyorsun adamım.

#1- Bir Eğitim Yazılımı Kullanın

Ben MacOS kullandığım için beğendiğim tüm yazılımlar ne yazık ki ücretliydi. (Tamam Mac kullanıyoruz da abi neden hep bu geliştiricilerin bi geçirme çabası!1birbirbir!) Ücretli yazılımları satın almaktan zevk alırım ama bu tür basit yazılımlara tek seferde ₺70 vermek açıkçası kanıma dokunur.

Ben hem ücretsiz olması hemde işin tekniği açısından beğendiğim için; Typing.com isimli internet sitesini kullandım. Eğitimler aşama aşama ve derece derece veriliyor. Bu da işi baya kolaylaştırıyor. Acemi ve uzman seviyeleri olduğu için ileri seviye eğitimleri de bu kaynak aracılığıyla kolayca halledebilirsin diye düşünüyorum.

Ha, benim kullandığım araca bağlı kalmak zorunda değilsin. Farklı metodları kullanarak da eğitim veren onlarca yazılım mevcut. Hatta işi baya baya görsele döken, oyun oynarken size 10 parmak ile yazmayı garanti edenler bile var.

Dahası imkanının ve elbette paran varsa klavye eğitimi almayı bile düşünebilirsin. Bence bu geleceğe yapacağın en iyi yatırımlardan biri olabilir ve karşılığını kısa süre sonra almaya başlayabilirsin.

#2- Ara Vererek Bolca Pratik Yap Aga

Klavyeyi 10 parmakla kullanmak tıpkı gitar çalmaya benziyor. Daha önce kullanmadığın kaslarını fonksiyonel olarak kullanman gerekecek. İşin bu boyutunda kas hafızamızı sıfırlamamız ve kaslarımıza yeni refleksleri kazandırmamız gerekecek. Bu adımda bolca pratik yapmak kadar bolca ara vererek çalışmak da önem kazanıyor.

10 parmak klavye pratik

Zira klavyenin başına geçip 10 parmağınızı kontrol etmek demek; sadece parmaklarınızı kullanmayı öğrenmek değil, zihnini de buna hazır hale getirmeyi gerektiriyor çekirge. Bir günde 10 farklı kursu bitirmeye çalışmaktansa günde maksimum 5 harf çalışarak gitmek çok daha sağlıklı sonuçlar verebilir.

#3- İşin Altın Kuralı Pes Etmemekten Geçiyormuş

İlk iki gün yaptığım pratiklerde zaman zaman “Lan ben parmaklarımı hayatta böyle kullanamam, zikkerler 10 parmak klavyesini” diyerek beyaz bayrağı neredeyse çekiyordum. Kararlı şekilde çalışmalarımı sürdürünce üçüncü gün klavye başındaki süratim, ilk iki güne kıyasla muhteşem seviyede artmıştı.

Yukarıda da söylediğim gibi gerçekten yeteri kadar çalışarsan nasıl başardığına kendin bile şaşırıp oha filan oluyorsun. 

#4- Aşağıya Bakma! Yoksa Düşersin

Kaç parmağını kullanıyor olursan ol. Klavye kullanırken yapacağın en büyük hata, yazarken sürekli klavyeye bakma ihtiyacı hissetmek olacaktır. Bu tekniğe başlamadan önce de klavyeye bakmadan yazıyordum. Bu kadar kısa zamanda hızlı ilerleme kaydetmiş olmamın en önemli nedenlerinden biri bence budur.

Zaten tuşların nerede olduğunu biliyordum. Sadece tuşlara doğru parmaklarımı kullanarak dokunmak gerekiyordu. Onu da zaten işin tekniğiyle birlikte öğrenmiş oldum.

Sonuç:

Bilgisayarlarla çalışmak hayatınızın kenarından köşesinden bir yere sahipse ve siz hala bu yöntemi kullanmadan klavyeye allah ne verdiyse girişiyorsanız, en kısa zamanda bu alışkanlığınıza bir son vermeli ve Touch Typing nam-ı diğer 10 parmakla klavye kullanma tekniğine el atın.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

2 Yorum “Başımın Yeni Belası; 10 Parmak Klavye Kullanmak & Touch Typing

  1. webteoneno Yanıtla

    Çok kısa bir süre önce başlayıp pes etmiştim yazınızı okuyunca bir ilham geldi geri başlıyorum 😀

    1. Burak Göç (Mekanın Sahibi) Yanıtla

      Durmak yok denemeye devam edin! Ben de hayatta ben böyle yazmamam diyordum ancak bu hafta daha çok hızlandım ve hatalı tuşlamalarım oldukça azaldı. Bu şekilde gelişmeye devam edersem bir ay sonra eski yazım stilimi sonsuza kadar uğurlayacağım demektir 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.