İşletim Sistemleri

Gayri Lüzumsuz 0xc004c020 Windows Hata Kodu

Windows’u biliyorsunuz. Bi’ şey yapmaya kalkıp, kalktığınızla kaldığınızda, eliniz boşta kalmasın diye size gayri lüzumsuz bir hata kodu verir.

Bu hata kodunu internette arayarak, derdinize dermanı bizzat kendinizin bulması, sorunu teşhis etmesi ve zahmet olmazsa tedavi etmeniz istenir.

Bugün, ofisteki arkadaşımın bilgisayarındaki Windows 10’u aktive etmek isterken ekrana laps diye gelen Windows 0xc004c020 hata koduyla karşılaştım. Soluğu hemen Google’ın yanında aldım fakat Türkçe sayfalarda elle tutulur bir şey bulamadım.

İngilizce sayfalardan kodun tam çözümüne eriştikten sonra, yarın ertesi gün yolu buralara düşecek sizler için bu minnak blog girdisini yazmak istedim.

0xc004c020 Windows Hata Kodu Nedir?

0xc004c020 hata koduyla bir Windows’u etkinleştirmek istediğinizde karşılaşıyorsunuz.

Hata kodu, birden fazla bilgisayarı aktive etmek için kullanılan çoklu lisans anahtarlarında ortaya peyda oluyor.

0xc004c020, bize tam olarak:

“Bu lisans anahtarıyla maksimum kapasitede aktivasyon yapıldı. Mümkünse yeni bir lisans anahtarı edinmeli veya satın almalısınız.”

Demek istiyor.

Biz de zaten şirketteki bilgisayara çoklu lisans anahtarı üzerinden kurulum yapacağımızdan, bu ürün anahtarının ömrünü birden fazla bilgisayarda kullanılarak tükettiğini anlamış olduk.

Eğer lisans anahtarınızın taş gibi sağlam olduğundan eminseniz ve Microsoft’dan yana kıllanıyorsanız, etkinleştirme sorunları için Microsoft Etkinleştirme Hattına 0800 211 39 39 telefon numarasından ulaşmayı da deneyebileceğinizi unutmayın.

Eğer yarın ertesi gün size de lazım olursa, işte bu da böyle gayri lüzumsuz bir Windows koduyla yaşadığım, epey lüzumsuz bir anımdı.

Burak Göç

Ben Burak! Mekanın sahibi ve pek az özelliği olan biriyim. M.S 2013’ten beri üşenmeden başımdan geçenleri paylaşıyorum. Boş konuşmayla sayıklama arasında ben yazıyorum, sen okuyorsun; öyleyse varım!Ama, olmayabilirim de…Şaka şaka, varım.Hayır, yokum.

2 Yorum “Gayri Lüzumsuz 0xc004c020 Windows Hata Kodu

  1. Win 10 Kuramayan Servisci Yanıtla

    Aynı arızayı tam 0 lar yada 2 lerde emin olmamakla birlikte sanırım benimde başıma geldi ve aynı yollar ile Googlede sorunu çözmeye çalıştım ve yine aynı şekilde türkçe kaynak pek bulamadım ve neticede her defasında aynı sorun ile karşılaşınca bende 10 kurmayı bırakıp Win 7 kurdum ve yoluma devam ettim 🙂 Demekki soun buymuş gerçi haklı olunabilir ben bu 10’u netten indirmiştim yani benden önce çok kişi kullandı demekki birde yazmışlardı Haplı diye 🙂 Demekki o hap kullanılalı çok oldu. 🙂

  2. Yusuf Sami Doğru Yanıtla

    Gayr-i Lüzumsuz gibi anlamsız bir terkip oluşturduğunuz için cümle alem size selam söyledi.
    Kalan yazılarınız güzel herhalde, bilmiyorum, belki de değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni yorumları ve yorumuma verilen cevapları e-postayla bana bildir.