Yandex Metrica vs Google Analytics Karşılaştırması - Burak Göç


Google Analytics
Bak Bu Tutar!İnternet

Yandex Metrica Neden Google Analytics’i Döver?

İnternet dünyasına dün katılmadım. Bilakis yıllardır internet siteleri ve çeşitli servisler arasında at koşturuyorum. Başta kişisel blogum olmak üzere yıllarca sayısız blogumda ve internet sitemde Google Analytics’i kullandım. Geçtiğimiz hafta Yandex Metrica’ya bir şans verdikten sonra Yandex Metrica’nın Analytics’in her halükarda ağzını burununu kıracağından emin oldum.

Eğer sen de Google’ın Analytics sayacını sadece elin mahkum olduğu için kulanıyorsan, belki bu yazıda bahsedeceklerim seni Google tekelinden kurtarıp, Yandex’in Metrica’sına bir şans vermeye itebilir, ne dersin?

Ne demişti Sitivi Caps? Sadelik, Gösterişli Olmanın Doruğudur

Google Analytics’i yıllardır kullanıyorum. Bu sayacın (aslında kendisi bir sayaç değil, koskoca istatistik servisidir) beni en zorlayan kısmı ismiyle birlikte başlıyor. Yıllardır her seferinde Google Analiytics şeklinde yazar, sonra siler Google Analytics yaparım. Demem o ki; isminde bile meymenet olmayan bu servisle ilgili takıntım ismiyle birlikte başlıyor!

Google Analytics Paneli

Tamam ismi adam akıllı yazdık ve Google Analytics’e girdik. Şimdi bizi karşımızda yarı uzay kokpitini andıran gelişmiş bir analiz servisi bekliyor. Okey, eğer her gün sitenize milyonlarca insan giriyorsa buradaki metrikler fazlasıyla işinize yarayabilir. Lakin, tek kitleniz günde 5 – 10 bin kullanıcıysa bu kadar karmaşa neden bro, neden *mk nedeeeen?!

Yandex metrica paneli

Her geçen yıl ulan acaba Google Analytics’i artık daha sade yapma fikri üzerine yoğunlaşırlar mı diye düşünüyorum ve her geçen yıl Google Analytics hiç olmadığı kadar komplike bir hale geliyor. Sizi bilmiyorum ama Google Analytics artık bana tahammül edilemeyecek kadar komplike geliyor. Katlanabiliyorsanız bile Yandex Metrica’nın Dashboard’una bi göz atın isterim. Bildiğiniz süt dökmüş kedi gibi melül melül oturup insan anlayacağı dilde metriklerle size bakıyor. Yerim lan seni!

Mobilde Yaşadığımız Bunalım, Bunalımlar, Bunalımlarımız…

Karşımda 24 inç monitör adam akıllı klavye ve fare varken bile Google Analytics’i çözmek ihtiyacım olan metriklere ulaşmak külfet geliyor. Bir de iPhone 5s’in fındık kadarlık ekranından Google Analytics için çıldırmak durumu hepten içler acısı bir hale getiriyor. Ne aradığımı bulabiliyorum ne de bulduğuma bakabiliyorum. Baktığımı da zaten ne kadar anladığım tartışılır.

Oysa Yandex Metrica’da durumlar böyle değil. Dışarıda nerede olursam olayım hatta trafikte bile olsam sadece 3 kere aşağı kaydırma hareketiyle bir internet sitesinin gün içerisindeki verilerinden haberdar olabiliyorum. Bakınız bu bir rahattır, bu bir lükstür, bu bir adamlıktır.

Ama Bunda Webvisor Var Olm!

Yandex metrica webvisor

Yandex Metrica’nın en sevdiğim ve hatta bayıldığım özelliği; Webvisor isimli ultrasonik zımbırtısı. Bu zımbırtı öyle bir şey ki, internet sitenizde bir ziyaret başlatan kullanıcının;

 • Hangi fare hareketlerini yaptığını
 • Nerelere tıklama yaptığını
 • Hangi tuşlara bastığını
 • Hangi kısayolları kullandığını
 • Nerelerde duraklama yaptığını

Sizin için kayıt altına alıp, bunu daha sonradan size dedikoducu Melahat gibi yetiştirebiliyor. İşte asıl bence bu büyük bir nimettir. Webvisor ile yapacağınız analizleriniz sonucunda içeriklerinizin uzunluğu, içeriklerinizin yeterliliği ve reklam yerleşimi gibi daha birçok çıkarıma varıp performansı arttırabilirsiniz. Yandex Metrica’da Webvisor var, Google Analytics’de var mı olm ha var mı?

E Bunda Isı Haritası da Var Olm!

Isı Haritası (Heatmap), sitenize giren ziyaretçilerin sıklıkla hangi bölgede tıklama yaptıklarını gösteren bir haritadır. Bu haritadan yola çıkarak, reklam yerleşiminizi iyileştirebilir ve sitenizin ne gibi optimizasyona ihtiyaç duyduğuna karar verebilirsiniz. Google Analytics’in böyle veya buna benzer bir servisi benim bildiğim kadarıyla yok.

Heatmap Isı Haritası

Sitenizdeki ziyaretçilere dair ısı haritasına sahip olmak istiyorsanız ya, Yandex Metrica kullanacaksınız ya da gözünü kapatıp “Ziyaretçiler zaten en çok bu alanlara tıklayordur yauuu” diyerek şansınızı deneyeceksiniz. Hatta bu şansı denemeden önce bir iki sure okuyup yalvarış yakarışı işin içerisine katarsanız şansınızın da aynı oranda artacağını düşünüyorum.

Sayaç Eklemek Kaldırmak & Düzenlemek Metrica’da Dert Değil

Yeni bir sitem veya blogum için ne zaman bir sayaç servisine ihtiyaç duysam, Google Analytics’e giderken ellerim geri geri gidiyor. Google Analytics’in sadece kendi iç düzeni değil mülk mantığı da karmaşık. Adamlar bunu biz daha rahat edelim diye yapmışlar ama ben rahatlamak şurada dursun, her yeni kod almak istediğimde 5. sezonluk gerilim dizisi izlemiş gibi oluyorum.

Yandex Metrica bu dertlerden uzakta sakin bir liman. Giriyorsun hemen kodunu oluşturup şırrakt diye ekliyorsun. Sonra gelsin veriler gitsin veriler. Google Analytics’deki gibi gerilmiyorum, mülk neydi kimlik neydi bunalımını her seferinde yaşamıyorum. Bence bu paha biçilemez bir duygu.

Yandex Metrica Gelmişimi Geçmişimi… Ortaya Koyuyor

Metrica’nın en sevdiğim yanlarından biri de Dashboard’u ziyaret eder etmez, sitenin durumu ahvali hakkında bana hemen kısa kısa ipuçları vermesi oluyor. Bak abi, dün ile kıyasladığımızda siten şu kadar daha az trafik aldı, insanlar sayfanı bu kadar daha az gezdi diye bana özet sunması hoşuma gidiyor.

Ya da tam şöyle düşünün. Sürekli üzerine eğildiğiniz bir internet sitesinin artan trafiğini Metrica’nın yeşil yüzde içerikleriyle daha en baştan görünce içinizi tarifsiz bir sevinç bir huzur kaplıyor.

Sonuç

Google Analytics’e lafım yok büyük işletmeler ve trafik hacmi çok yüksek internet siteleriyle işiniz olduğunda belki sizi kurtarabilir. Eğer daha butik internet siteleri hazırlıyorsanız, yemişim kohort analizini bana neyin ne olduğunu söyle lan! diye isyan ediyorsanız Metrica ile daha mutlu bir birlikteliğiniz olacağını düşünüyorum.

Hem Metrica’nın yukarda saydığım birçok artısını düşünecek olursak, bu servisi kenarda köşede free olarak sunulan sayaç siteleriyle karşılaştırmamanız gerektiği de aşikar. 2017 için durumlar bundan ibaret. Şimdilik tüm internet sitelerimi Yandex Metrica’ya geçirdim ve Google Analytics’e el salladım. Bakalım Metrica beni Analytics’in edemediği kadar mutlu etmeye devam edebilecek mi?

11 Yorum “Yandex Metrica Neden Google Analytics’i Döver?

 1. Mahir Yanıtla

  Metrica’nın ısı haritasını ben de çok seviyorum, gerçi bir ara hem Analytics hem de Metrica kullanıyordum da sonra amaaan dedim. 😀 Isı haritası moral bozucu da olabiliyor. 😀 Gerçi Analytics de yazdığınız gibi sadece bir sayaç değil ama öyle karışık ve acayip ki bildiğiniz şeyi bile unutup yeniden öğrenmek durumunda kalıyorsunuz. Eğer yeterli veriyi üretebilecek bir siteniz de yoksa o da pek bir işe yaramıyor.

  Sonuç olarak iki servis de donumuza (pardon sitenin donuna) kadar bilgi almayı çok güzel başarıyor, hakkını yememek lazım. 🙂

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Hiç bir fikrim yok. Sahip olduğum sitelerin genelinin trafiği öyle derde tasaya karacak kadar büyük değiller. O yüzden hiç araştırmadan bodoslama geçtim gitti Metrica’ya. 🙂

  2. İsmail Yanıtla

   Gerçekten benim de böyle bir şeye ihtiyacım var. Yılları geçmiş sitelerin eski analizlerini çöpe atamam. Umarım böyle bir şey vardır.

 2. Deniz Görgülü Yanıtla

  Genelde analytics kullananlar yandex metricayi deneyimlememis oluyor bu kisilerin icinde ben de varim. Ama metrica anladigim kadari ile her iki araci kullanmis olanlarin tartismasiz ilk tercihi oluyor. Site hizini olumsuz etkilezmse metricayi kullanmayi dusunuyorum, sonucta analytic kullandik diye google kiyak gecmiyor 🙁

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Tespitlerin kesinlikle doğru Deniz. Özellikle biz millet olarak karmaşık şeyleri sevmediğimiz içim Yandex Metrica, Google Analytics’i bizce her türlü döver. 😀

 3. Berker Yanıtla

  Ben Yandex Metrica’nın sade, basit ya da özellik bakımından eksik değil; daha anlaşılabilir olduğunu düşünüyorum. Bununla birlikte Google Analytics Intelligence raporları herkese yarar sağlar. Siteniz çok yavaş değilse ikisini de kullanabilirsiniz bence.

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;