Ölmeden Önce Mutlaka İzlemeniz Gereken 6 Yabanci Dizi - Burak Göç


DiziDutluk Altı

Ölmeden Önce Mutlaka İzlemeniz Gereken 6 Yabanci Dizi

Tıpkı İtörnıl sanşayn of dı spotlıs maynt filminde olduğu gibi hafıza silen bi’ makine yaptıklarını düşün. İçeriye girip çıkıyorsun, pufff. Aklındaki her şey uçup gitmiş. Ne zihninde taşımak istemediğin insanları hatırlıyorsun artık ne geçmişte sana acı veren olayları.

Eğer böyle bir makine yapılmış olsaydı, bence her 10 insandan 8’i yukarıda yazdığım şeyleri isterdi… Ben mi? Yoo hayır ben bunu istemiyorum. Ben daha farklı bir şey istiyorum. Makineye girdiğimde hafızamın dibini kazımak ve izlemekten zevk aldığım dizileri daha sonradan tekrar izlemek isterdim.

Tamam biraz sayko bir düşünce olduğunu gibi görünüyor ama ne yapayım. Allah da beni böyle yaratmış işte. Sevdiğim ama yıllar önce bitirdiğim dizileri ve filmleri tekrardan, izlemekten bahsediyorum burada sana. Hepsini yine ve yeniden ama ilk günkü gibi. İlk aldığın lezzet ve aynı heyecanla izlediğini bir düşün… Sence de harika olmaz mıydı?

Oldu da başıma böyle bir iş gelseydi ilk iş hangi dizileri izlemek mi isterdim? Naham onlar da aşağıda sizi bekliyor olacak. Eğer zaten bu dizileri izlemediysen bence en az o makineye girmiş kadar şanslın. Yok olay makinelik değil diyorsan, ne zaman öleceğimizi bilmiyoruz. Sen iş pamuğa gelmeden bunlara bir el at derim 😀

#1-Being Human

Bazı yapımlar var ki, onları hayatının belli bir döneminde izlemen gerekiyor. Mesela Being Human gibi! Şimdi bana oturup Being Human’ı izle desen, o zamanlar izlediğim gibi izleyemem veya aynı tadı alamam. Yine de belki sen bunu yapabilirsin 😉 Vakti zamanında hiç Being Human için bir şey yazmamışım ama o hep gönlümün efendisiydi. Soundtrack’leri konusunda da bir efsane olduğunu söyleyeyim.

Being Human Dizisinin Konusu: Özetle dizimiz bir vampir, kurt adam ve hayaletin aynı evde yaşamasını konu alıyor. (Evde bir Temel eksik değil mi ama?). Being Human, birbirinden farklı olmasına rağmen ırklar arasındaki uyum, kendileriyle verdikleri savaş ve harika bir dostluğun hikayesi.

İlgili Link: Being Human Dizisi

#2- Sherlock

Eski İngiltere’nin Sherlock’unun modern zamanlara uyarlandığı Sherlock’a dizi demeye utanıyorum. Zira, Sherlock diziden ziyade her bölümü ayrı bir film olarak hazırlanan başyapıt. Her bölümü beyin yakan, insan zihninin sınırlarını zorlayan ve bir o kadar da sürükleyici bir dizi.

Sherlock Dizisinin Konusu: Sherlock Holmes modern zamanlarda olsaydı ne olurdu yiaa? sorunun akabinde projelendirilen, her bölümüyle izleyenlere ayrı bir cinayet filmi & komedi ikilisi yaşatan bir başyapıt. Sherlock’u sana daha detaylı anlatmak isterim ama o anlatılmaz. Olsa olsa yaşanır diye düşünüyorum.

İlgili Link: Sherlock Dizisi

#2-Silicon Valley (Silikon Vadisi)

Her sene nisan ayını iple çekiyorsam, bunun tek nedeni Silicon Valley’dir. Belki kendi yaşam tarzıma benzettiğim için bu kadar sevmiş olabilirim. Bilemiyorum Altan, bilemiyorum… Sadece bu diziyi her sene izlediğimde hayatımın bambaşka bir yerde oluşu ve her seferinde verdiği farklı lezzeti sevdiğimi biliyorum.

Silicon Valley’in konusu: Richard adında bir elemanın başarılı bir uygulama / algoritma geliştirmesi ve işi şirketleştirerek pazara atılmasını konu ediniyor. Karakterlerin her biri ayrı bir komedi ve ayrı bir geyik. Teknolojiyle alakası olmayan biri de pekala Silicon Valley’i gerilmeden izleyebilir.

İlgili Link: Silicon Valley Dizisi

#3-Breaking Bad

Tıpkı Being Human gibi Breaking Bad’de hayatımın en ilginç dönemlerinden birinde çıkıp kapımı çalmıştı. O zamanki melankolik, sinirli, bıkkınlık ruh hallerimi savuşturma konusunda kesinlikle başarılıydı. Şimdi olsa da yine izlesek diyorum, o kadar!

Breaking Bad’in Konusu: Lisede Kimya öğretmenliği yapan bi adam, aniden hem baba olacağını hem de kanser olduğunu öğreniyor. Ne yapsam ne etsem de aileme ben ölünce yetecek parayı bıraksam diye düşünürken, has oğlanımız öğrencisi vasıtasıyla meth (bir çeşit uyuşturucu) yapma işine girişiyor. Dizi güzel hoşta yaptığı kahpeliklerle her seferinde sinirlerimi yerinden zoplatan or or or or*spu Skyler’ı halen unutmuş değilim.

İlgili Link: Breaking Bad Dizisi

#4- Narcos

Narcos, şans eseri çalışma arkadaşlarımın yönlendirmesiyle bir bölümünü izlediğim, daha sonradan oturup bütün sezonunu bitirdiğim en şahane dizilerden biriydi. Gerçi dizi 3. Sezonuyla devam edecek ancak dizinin has adamı öldüğü için artık aynı tadı tuzu vereceğini düşünmüyorum. Şimdiye kadar izlediğim kesinlikle en sıkmayan, en baymayan, en yormayan diziydi Narcos.

Narcos’un Konusu: Yeraltı dünyasının en karanlık ismi Pablo Escobar’ı konu alan dizi, polislerin gözünden Pablo Escobar’ın kovalamacasını konu ediniyor.

İlgili Link: Narcos Dizisi

#5-Better Call Saul

Breaking Bad’i bitirdikten sonra haberdar olduğum Better Call Saul, Breaking Bad’in en sayko karakterlerinden biri olan Saul Goodman’ın konu edinildiği tek atımlık bir dizi. Kendisi hala devam ediyor. Ailecek, severek izliyor Saul’cuğum…

Better Call Saul Konusu: İlk defa Breaking Bad’de yan karakterlerden biri olarak gördüğümüz haylaz ve kesinlikle karizmatik olmayan avukat Saul Goodman’ın konu edinildiği mıııhdeşem bir dizi.

İlgili Link: Better Call Saul Dizisi

#6- Da Vinci’s Demons (Da Vinci’nin Şeytanları)

Da Vinci’s Demons, her bölümüne arka arkaya geçmek istediğiniz dizilerden. Yarın işiniz gücünüz var, erkenden yatmanız lazım. Şu da bitsin yatayım derken adamlar diziyi öyle bir yerde bitiriyorlar ki, imkanı yok bir sonraki bölümü izlemeden duramıyorsunuz.

Da Vinci’s Demons’a dair tek kötü detay; bir sonraki sezonuna onay verilmediği için yapılan s*kten g*tten finaldi. Bu kadar mükemmel bir diziye ancak bu kadar b*ktan bir final yapılabilirdi diyor ve çenemi kapatıyorum.

Da Vinci’s Demons Dizisinin Konusu: Meşhur bilim adam Da Vinci üzerine tasarlanan bir kısmı hayali bir kısmı gerçeklerden oluşan bir tarihi dizi. Tarihi dizi dediysem sakın gerilme. Gayet rahat, Game of The Thrones tadında bir dizi olarak düşün.

İlgili Link: Da Vinci’s Demons

5 Yorum “Ölmeden Önce Mutlaka İzlemeniz Gereken 6 Yabanci Dizi

    1. Burak Göç Yazar Yanıtla

      Sırrı bozdun İsmail 😀 Oldu mu şimdi? cıks cıks cıks. Evet, “Being” nicki “Being Human” dizisinden geliyor. “BeinG” “Burak Göç” ile de uyumlu görünmüştü zamanında gözüme.

  1. Ersan Okur Yanıtla

    Better Call Saul’u izlemedim diğelerinde de Da Vinci hariç sana katılıyorum. Da vinci ilk sezon çok iyi ve sürükleyici olsa da sonraki sezonlarda aynı tadı alamadım.

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;