Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken Oha’lık Çüş’lük Filmler - Burak Göç


Dutluk Altıİzlediklerim

Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken Oha’lık Çüş’lük Filmler

Şimdi bazı filmler var. Biliyorsunuz, bunlar hem ölmeden önce izlemeniz gereken filmler hem de oha’lık çüş’lük yapımlar. Bunlar öyle filmler ki, sanatın dibine vuran Edebiyatçı Cemil veya mahallenin en kral çiğ köftecisi Mahmut Abi’nin beğenip, “Adamığlar ne filim yapıyorlar karideşim…” dediği filmler. Yani bunlar öyle böyle filmler değil. Fena filmler, çok fena…

Ben aslında popüler filmlere biraz kılım. Mesela Allah’tan Fight Club’ı ergenliğimin sonunda izlemişim. Zaten kısa dönem yapmama rağmen sarsıntılı sorunlu bir ergenlik geçirmişim, üzerine Fight Club filmi de binseydi, bitmezdi o ergenlik bitmezdi. Fight Club güzel, kült kütük bi film ama bunların dışında kalan kült kütük kategorisine girememiş bazı enfes filmler var.

Bazen insanlar bu filmlerin başını sıkıcı bulur izlemez, bazen ilgisini çekmez izlemez, bazen yorumuna aldanır izlemez, bazen afişini beğenmez izlemez hatta bazen izlememek için bahane bulamaz yine izlemez… İşte öyle filmler de var. Mesela şu aşağıda sıraladığım ölmeden önce mutlaka izlemeniz gerekenler gibi…

#1-The Godfather – Baba Serisi (IMDB; 9.2)

The Godfather

Bak şimdi, çok felsefik konuşacağım. The Godfather’ı herkes anlayamaz. Onu anlamanız için filmin başında 3 gün 3 gece süren düğünün bitmesini sabırla beklemeniz gerekir. Aynı hataya ben de düştüm ve Godfather filmini hiç sonuna kadar izlemedim.

Sonra bir gün inat edip, balkona çıktım. Kollarımı iki yana açıp “*mına kodum filmini izleyeceğim ulaaağaaan!” Diye bağırdım ve komşular çıkışınca içeri kaçtım. Sonunda bitmek bilmeyen düğüne rağmen ilk filmi sonuna kadar izledim ve bunca sene Godfather’ı geç kaldığım tren gibi kaçırdığım için şok oldum.

O andan sonra benim için Godfather artık sadece bir mafya filmi değildi; isteyene aşk, isteyene dram, isteyene korku, isteyene mutluluk filmiydi o. Uzun lafın kısası bir ömre bedeldi ve bence oturup tekrar tekrar izlemeye değerdi.

The Godfather Filminin Konusu için: The Godfather Serisi (1,2 ve 3. Film)

#2-Kein System ist Sicher – Who Am I – (IMDB; 7.6)

Orijinal ve Almanca adıyla Kein System ist Sicher, İngilizce adıyla Who Am I ve Türkçe… pardon Türkiye’de çıkmamıştı. Açık konuşayım, Hollywood sineması ve İngiliz filmleri dışında kalan tüm filmlere karşı ön yargılıyım. Ön yargım bugüne kadar hep en iyi filmleri onlardan izlediğimden olsa gerek. Sanki başka bir millet daha iyi film yapamayacak gibi hissediyordum.

Kein system ist sicher

Kein System ist Sicher önyargımı kırmama yardımcı olduğu gibi bilişim ve bilgisayar alanında izlediğim en iyi film olmayı başarmıştı. Hele akıllara mavi ekran hatası verdiren finali başka hiçbir filmde bulacağımı sanmıyorum (BULAMADI). Zaten bu filmin senaryosuna laf edecek adamın anlını karışlarım haberi olsun.

Kein System ist Sicher Filminin Konusu için: İzlediğim En İyi Film; Kein System ist Sicher

#3-Braveheart – Cesur Yürek (IMDB; 8.4)

Braveheart, Tom ve Jerry’den sonra çocukluğumda beni derinden etkilemeyi başaran en iddialı filmdi. Daha bacak kadar çocuğum, ne iş görmüşüm ne dert bilirim. Oturup bu filmi izledikten sonra dertli oldum. Efsane filmlerin arasında yer alan Braveheart filmini zaten izlediğini düşünüyorum. İzlemediysen de hem kendine hem de filme büyük bir ayıp yapıyorsun. Yapma.

braveheart

Detaylarını unutmak için yılların geçmesini bekledikten sonra üniversite yıllarımda Braveheart’ı tekrardan izleme şansına sahip olmuştum. Aynı tadı alamadım ama lezzeti çocukluğumdakine epey yakındı. Daha ne diyebilirim ki ben sana?

Braveheart Filminin Konusu: İzledik; BraveHeart – Cesur Yürek (Nostalji)

#4-Butterfly Effect – Kelebek Etkisi (IMDB; 7.7)

Ashton Kutcher’ın oynadığı tüm filmleri seviyorum. Bu adam tıpkı Jason Statham gibi, hangi filmin içine dalsa film bir anda güzelleşiyor. Kelebek Etkisi’ni yanlış hatırlamıyorsam da Ashton bizzat kendisi yazmıştı.

kelebek etkisi

Eğer şu şöyle olsaydı bu böyle olmazdı tarzı takıntılarınıza kafanızda mesken tutmuşsa, bence Butterfly Effect tam sizin filminiz. Benim listemi geçin başka ölmeden önce izlemeniz gereken filmler listesinde de Butterfly Effect’i göreceğinize adım kadar eminim. Yok görmediyseniz o liste olmamış demektir.

Butterfly Effect Filminin Konusu için: İzledim; Kelebek Etkisi – Butterfly Effect

#5-Lock, Stock and Two Smoking Barrels – Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana (IMDB; 8.2)

Bu film hakkında yetersiz bulduğum tek bir şey varsa eğer o da filminin adının Türkçeye tercümesiyle ilgilidir. Böyle canım bir ismi kim neden “Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana” diye çevirmek ister ki abi? Yönetmen anana bacına küfür mü etti? Oyuncularına kıllığın mı var? Hayır yaptığın işi hiç mi sevmiyorsun ulan? Bu nasıl çevirmek?

Lock, Stock and Two Smoking Barrels safkan Bir İngiliz filmi. Jason Statham’ın da oyuncu kadrosunda yer aldığı film hikayesi konusu ve müzikleriyle bence ölmeden önce izlenmesi gereken en ohalı çüşlü filmlerden biri.

Lock, Stock and Two Smoking Barrels Konusu için: İzledim; Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998)

#6-The Wolf of Wall Street – Para Avcısı (IMDB; 8.2)

Bazı filmler vardır. Aslında o filmlerin hikayesi o kadar geniştir ki, uzatıp dallandıracak olsanız her sezonu 22 bölümden oluşan 4 sezonluk dizi olur. The Wolf of Wall Street’i eğer dizi yapsalardı çok rahat 8 sezonluk bir dizi çıkardı. Bir de aynı oyuncu kadrosu dizide yer almış olsaydı amman yarabbi!

The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street, size birkaç saatte iş dünyası, aşk ve para hakkında gerçekten yıllarca edinemeyeceğiniz deneyimleri sunuyor. Bir gün ölecek olsanız da ölmeyecek olsanız da mutlaka The Wolf of Wall Street’e bence bir şans tanımalısınız. Harley Quinn rolüyle herkesin hayran kaldığı Margot Robbie’de ilk defa bu filmde boy göstererek biz erkeklerin başını döndürmüştü.

The Wolf of Wall Street Filminin Konusu için: The Wolf of Wall Street / Para Avcısı

#7-Wild Hogs – Çılgın Motorcular (IMDB; 5.9)

Komedi desen komedi değil, dram desen o hiç değil. İşte öyle bir film; Wild Hogs… Bambaşka öyküsüyle dikkat çeken, birbirine motor parçası gibi uyan arkadaşların gençlik ateşlerini egzozdan attığı bir film.

Wild Hogs

Wild Hogs, izlerken bir an bile bitmesini istemediğim baştan sona harika bir filmdi. Yalnız ne hikmetse bu film pek bilinen pek tanınan ve insanların olumlu yorum yaptığı filmlerden olmayı başaramış. Gizli bir film gurmesi olarak size tavsiye ediyorum. Amman diyeyim Wild Hogs’ı kaçırmayın!

Wild Hogs Filminin Konusu için: Film Tavsiyesi: Wild Hogs (Çılgın Motorcular)

#8-Gladiator – Gladyatör (IMDB; 8.5)

Belki şimdi sana bana şaka gibi geliyor ama bu film 2000 yılında çıkmış. Yani, bundan tam 17 sene önce ve ben Gladyatör filminin Türkiye’de gösterime girdiğini daha dün gibi hatırlıyorum. Sokakta çocuklarla maç yapacağız diye bu filmi kaçırmış, birkaç sene önceye kadar izleyememiş ama hep merak etmiştim.

Gladyatör

Tıpkı Braveheart gibi Gladiator de şarap tadında film. Bir kere izlediyseniz, yıllar sonra dönüp dolaşıp tekrardan izlemeniz, o damağınızda kalan tadı almanız gerekiyor. Ben ilk defa birkaç sene önce izlediğime göre Gladiator filminin tekrar zihnimden silinmesine daha çok var. Yalnız siz izlemediyseniz, harika bir film burada kuzu kuzu sizi bekliyor.

Gladiatör Filminin Konusu için: Film Tavsiyesi; Gladiator – Gladyatör (2000)

#9-Harley Davidson and The Marlboro Man – Harley Davidson ve Marlboro Adam (IMDB; 6.0)

Gerçek hayatta görmek istemediğimiz ama filmlerde görünce bayıldığımız kopuk adam tipleri olur. Tıpkı Harley Davidson ve Marlboro Adam gibi… Bu filmi 2014 yılının sonunda izlemişim ve inanın film hakkında çok az şeyi hatırlıyorum. Unutamadığım tek şeyse bu filmi izledikten sonra gönül rahatlığıyla mutlu şekilde yatağıma geri dönmemdi. Kim bilir, belki bu film bir gece için seni de yatağına mutlu dönme sebebin olabilir.

Harley Davidson ve Marlboro Adam

En azından bu ihtimal için bile Harley Davidson And The Marlboro Man filmine bir şans tanımalısınız. Motosikletlere ilgi duyuyorsanız zaten Harley Davidson And The Marlboro Man filmini kaçırmamanız gerekiyor. Motosikletleri sevmiyorsanız, bu kafadar adamları seveceğinize eminim.

Harley Davidson and The Marlboro Man Filminin Konusu için: İzledim; Harley Davidson And The Marlboro Man

#10- Her – Aşk (IMDB; 8.0)

Arabalara aşık olabilirsin, müzik enstrümanına aşık olabilirsin her şeye aşık olabilirsin ama bilgisayarındaki bir yazılma aşk olabilir misin? Evet evet, mesela tut ki şimdi sevgilinden ayrıldın. Gidiyorsun Windows 10’a aşık oluyorsun (şeytan görsün yüzünü).

Her Aşk Filmi

Her, bir adamın bilgisayar yazılımına olan aşkını anlantıyor. Açıkçası bu film benim baya dikkatimi çekmişti. Dizideki adamın yaptığı işin benim yaptığım işe yakın olmasının bunda payı olduğu kesin. Bu arada unutmadan, bilgisayarı Scarlett Johansson seslendiriyor. (Yumulun.)

Her Filminin Konusu için: Her – Aşk (2013)

Bunlar dışında da mutlaka beğendiğim, izlesen iyi edersin dediklerim olmuştur. Onlar için de hemen şuradan İzlediklerim kategorisini ziyaret edebilirsin. Şimdilik kendine iyi bak ve ölüp kalmadan çüşlü ohalı filmleri izlemeyi unutma.

2 Yorum “Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken Oha’lık Çüş’lük Filmler

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;