Okul Üniforması Giymenin Avantajları Neler? - Burak Göç
Düşünce

Okul Üniforması Giymenin Avantajları Neler?

Ayıptır söylemesi, akademik işlerle aram hep soğuk iklim kuşağı oldu. Hayatımın en güzel dönemlerini lisede geçirdim. Nedeni ise hiç okul olamadı. Okulu güzel kılan dostlarım ve bugün dahi arayıp hatırını sorup soruşturduğum öğretmenlerim okulu katlanabilir kılıyordu. Şimdi biri karşıma geçse “O okul kıyafetleri içine girip bunca sene sonra bir dört sene daha okur musun?” dese, “Hadi bana kıyafetleri ver adamıııım! Lanet olsun senin sorunun ne hee?” Derdim.

Evet, üniversite güzeldi. Üniversiteyi güzel kılan birçok arkadaşım olmuştu. Hatta hayatımı değiştirip yön veren olayların çoğunu üniversitede yaşadım. Yine de lisenin yeri, küçükken yiyip tadını şimdi hatırlamak istediğimiz çikolata olarak kalmıştı. Üniversiteye ilk başladığımda en sevindiğim şey artık üzerime okul formalarını geçirmek zorunda olmayacak olmamdı.

Okul üniformalarıyla aramda bir sorun yoktu ama yaşım sorunluydu. Eğer 19 yaşında lise son sınıfı okursanız zaten üzerinizden hiç kalkmayan bir öküzün varlığını hissedebilirsiniz. Okul üniforması da buradaki öküzün kuyruğu oluyor. Hayır bir de bizim okul üniformaları öyle kolej kıyafetleri gibi değildi ki, ne kadar modifiye etmeye kalkarsan kalk netice en fazla hallice modifiye edilmiş doğan görünümlü şahinden öteye varmıyordu.

Üniversite bu zorunluluktan kurtulmak büyük bir özgürlük hissini yanında getirmiş olsa da, yıllar geçince insan aslında okul üniformalarının serbest kıyafetten daha iyi olduğuna hak vermeye başlıyor. Hazır serbest kıyafet mi üniforma mı diye millet Google’dan yardırırken cevap olarak ben de akıllara birkaç madde ekleyeyim.

  1. Okul kıyafeti öğrencinin daha çok zamanının kalmasına yardımcı olur. Lisede her sabah giyeceğin belli olduğu için sadece saçını sakalını düşünmek yeterdi. Üniversitede ne giyeceğinizi, kıyafetlerinizin uyumunu, aksesuarları ve daha birçok detayı düşünmek zorunda kalırsınız. Dersler mi? Dur şimdi, bu gömleğin üstüne bu ceket nasıl gider?
  2. Okul üniforması uygulaması çok daha ekonomiktir. Üniversiteye başladığınızda bir anda aslında ne kadar da az kıyafetinizin olduğunu fark ediyorsunuz. Sonra yeni kıyafetler alayım derken bu sefer haftalık çamaşır yükü ve bu orantıda da masrafların arttığını farkediyorsunuz.
  3. Yakışıklı / Güzel olma çabasının dengesini insanlar üniversite tutturabiliyor. Çok az dengesiz insan kendini farklılaştırmak için değişik değişik şeyler giyerek okula geliyor. İlk gaz atıldıktan sonra da zaten herkes normal bir rutine giriyor. Oysa henüz lise dönemindeki insanların bu ayrımı beceremediğini kendi zamanlarımdan hatırlıyorum. Okul kıyafetine dahil olmamasına rağmen okula topuklu ayakkabıyla gelen vardı. Kıyafet serbest olsa hayat vay kiki vayvay.
  4. Geçen sene eski lisemi ziyaret ettiğimde kimin öğrenci kimin öğretmen olduğunu kavramakta harbi harbi güçlük çektim. Özellikle son sınıf öğrencileri bildiğin okul hocası gibiydi. Al onu hemen derse koy yani o derece. Ulan hanginiz öğretmen hanginiz öğrenci ben nereden bileceğim?
  5. Yine geçen seneki ziyaretimde liseye gittiğimde ders henüz yeni başlıyordu. Ben de dedim iyisi mi oğlum Burak bahçede otur, öğretmenler teneffüse çıkınca gider eski hocalarımı ziyaret edersin. Bekleme süresince 2 tane nöbetçi öğretmen ısrarla bana “hadi oğlum, hadi yavrum derse diye bağırdı.” Arkadaşım seninle aynı yaştayız farkında mısın yau? Lan ben üniversiteyi bitirdim zaten daha ne şekil şukul yapıyorsun 😀 Sonra bu adam beni nasıl ayırt edemiyor diye düşünürken bunun serbest kılık kıyafetin dezavantajı olduğunu düşündüm. Bu düzeninin öğretmenler için ne kadar sıkıntılı olduğunu siz anlayın.
  6. Kılık kıyafet işinde bir düzen ve dengenin olması bence kişisel gelişim açısından da oldukça mühim hemşehrim. Fakir de olsa zengin de olsa herkesin o formayı giymesi gerekiyor. Gerçi artık okullar Apple standı gibi olduğu için herkesin ekonomik gücü cebindeki telefonun sürümünden belli oluyor ama olsun. Herkes aynı kıyafeti giydiğinde kişisel yetenekler öne çıkardı. X bir markadan alınan ve bir işçinin yarı aylığına denk gelen pantolonlar değil.

Bu 6 dezavantaj ve benim kafama oturmayan taşlar nedeniyle bence serbest kılık kıyafet, henüz bizim ülkemiz için uygun bir uygulama değil. Siz de benim gibi bu konu hakkında atıp tutmak isterseniz, hemen aşağıdaki yorum köşesine sizi de alabilirim.

Merhaba Ben Burak! Türkiye’nin İstanbul eyaletinde yarı zamanlı Süpermen olarak çalışıyorum. Arta kalan zamanlarımda beyaz klavyeli şövalye olarak bloglar ve internet siteleriyle savaşıyorum. Ha, bir de kız vermeleri için üniversite mezunu olma çabam var. Daha fazlası için hakkımda sayfasına bakabilirsiniz.

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;