BloggingİnternetSEO

Kişisel Blog nedir?

Büyük ihtimalle bloğumu ziyaret etmiş olduğunuz sırada sizler de ismim ve soy ismimin yanında yazan bu kişisel blog kelimesinin ne manaya geldiğini merak ediyorsunuzdur. Ya da olurda belki de kişisel blog yazdığını zanneden arkadaşlarımız bakarsa belki onlarda bu terimin tam olarak ne olduğunu anlayabilirler. Kişisel bloglar normal tabanlı bloglara göre alan açısından daha çok kişisel düşüncelere dayanmış olan bir bloglama türünün örnekleridir. Bir normal blogda her türlü konudan konuya atlayabilirsiniz. Fakat kişisel bir blogda bu mümkün değil. Ya da en azından ben öyle sanıyordum çünkü gördüğüm kadarıyla kişisel blog yazdığını düşünen birçok arkadaşın bloğu tamamen çöplük haline gelmiş.

Kişisel blogların hedef noktası nedir?

Web dünyası üzerinde bir yayın organının artık başarı elde edebilmesi çok daha zor. Çünkü artık birçok blog yazarı ve bunun yanı sıra blogların dişli rakibi olan sosyal ağlar var. Yani, bu nedenle gerçekten ilgi çekecek şeyler yazmalısınız ki insanlar bu mecraları bırakıp sizin bloğunuzu belirli aralıklar ile ziyarete gelsin. Bu nedenle öncelikle bir hedef belirlemeniz gerekiyor. Bu kendi yakın ilgi alanlarınız veya hobileriniz olabilir. Hatta bu düşünceleriniz dahi olabilir. Ancak eğer içeriği kendiniz oluşturmuyorsanız ve deneyimlemediğiniz veya araştırmadığınız birşeyi blogluyorsanız o halde kişisel blog işinde baştan kaybetmişsiniz demektir.

Kişisel bloglar Hayat hikayeleri değildir

En çok görülen diğer bir örneği de birçok blog sahibinin bloğunu günlük şekilde kullanmasıdır. Eğer standart bir gün yaşıyorsan ya da Ayşe veya Fatma ile aranda bir şey geçmişse bunu gelip bloğuna yazman hiçbir şey ifade etmez. Yazamaz mısın? Elbette yazarsın fakat kimse kolay kolay fenomen değilseniz sizin bloğunuzu ziyaret edipte “Ya bu gün acaba bu adamın hayatında neler olmuş” diye düşünmez. Bu nedenle kişisel hayatınızdan parçalar katarken elde ettiğiniz deneyimleri yazın. Tabi ki bunun yanı sıra kişisel düşüncelerinizi de işin içerisine katmayı ihmal etmeyin.

Standart Bloglar ile aranızda ki ince çizgiyi kavrayın

Eğer o başlığa kişisel blog yazmaya cürret ediyorsa bence bir blogcu onun hakkını tam olarak vermelidir. Sen bakkala gidip bir yoğurt alıyorsun eve geldiğinde ise onun aslında yoğurt değil de süt olduğunu fark ediyorsun. İşte bu bloğun başlığına yazmış olduğunuz o ince ayrıntıda buna benzer. Kişisel blog mantığı ile sayfanıza gelen bir ziyaretçiye kişisel bir üslup ile birlikte düşüncelerinizi verin. Hatta düşüncelerinizden daha çok deneyimlerinizi paylaşmaya çalışın. Benim bugün bloğumda ki en temel amacım deneyimlediğim şeyleri diğer insanlarla paylaşmaktır. Diğer yandan bir düşünsenize sizin yazdıklarınızın başka zihinlerde hayat bulması ne kadar hoş değil mi?

Blogunuzu çöp reklamlar ile doldurmayın

Gelgelelim hepimiz dünya da yaşıyoruz ve maddiyat herkes için önemlidir. Bugün sadece bloglayarak ayda 2.000$ kazanan arkadaşlar bile edindim. Fakat bunların yaptığı şey kendi tarzlarını yaratmaktı. Bende kişisel bloğumu kurarken bu ince çizgiye dikkat ettim ve bunu baz alarak kendi tarzımı ortaya koymaya çalıştım. Sitenizin ilk günden her tarafını reklamlar ile doldurmak size bir şey kazandırmaz. Eğer illa hemen para kazanmayı düşünenlerdenseniz kişisel blog yazarlığı yerine Niche bloglara yoğunlaşmanız daha kısa süre içerisinde gelir elde etmenize yardımcı olacaktır.

Merhaba Ben Burak! Türkiye'nin İstanbul eyaletinde yarı zamanlı Süpermen olarak çalışıyorum. Arta kalan zamanlarımda ise asıl mesleğim olan metin yazarlığı üzerine eğiliyor ve kız vermeleri için üniversite mezunu olmaya çalışıyorum. Daha fazlası için hakkımda sayfasına bakabilirsiniz.

11 Yorum “Kişisel Blog nedir?

 1. Emre ASLAN Yanıtla

  Yazınızı baştan sona okudum,eksiksiz sade bir kişisel blog nedir yazısı olmuş teşekkürler.Özellikle “Kişisel Bloglar Hayat Hikayeleri Değildir” adlı alt başlığınız blog tuttuğum için beni de fazlasıyla rahatsız eden bir yanlış.Bundan bahsettiğiniz güzel olmuş.

 2. Didem Yanıtla

  Çok güzel bir yazı olmuş, bu konuda düşüncelerimi söyleyecek olursam eğer;
  Deneyimlerimizi aktarmak vereceğimiz en güzel bilgidir.Kişisel bloglar bu noktada en iyi görevi görmekte olduğunu düşünüyorum.Ancak burada güvenilir olmak ve bilginin doğruluğu kısmı insanları tedirgin ediyor. Kendinizi bir bilim adamı, aktardığınız bilgiyide yaptığınız bir deneyin sonucu olarak görürseniz eğer, sonucunda ortaya çıkan bilgi ve değer daha iyi olacaktır.Birde en önemlisi, bir çizgininiz olması gerekiyor.Türkiyede gördüğüm en büyük yanlış o bunu yaptı, bende yapayım.Sorun buradan kaynaklanıyor.

 3. YazarAmk Yanıtla

  Kişisel blog sahibi olarak benim fikirlerimi fazlasıyla değiştirdiğiniz. Gerçekten hikayeleri yazmak fenomen olmadığın sürece kar etmiyor. Makalenizi severek okudum güzel işler çıkarıyorsunuz. Başarılarınızın Devamını Dilerim

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;

Takip Edin @brkgc!