iPhone’da RAR ve ZIP Dosyası Nasıl Açılır?

iPhone RAR ve ZIP açma

Siz de benim gibi her karşılaştığınız iOS kısıtlamasında "Yeter lan! Artık ipıl mipıl kullanmayacağım!" deyip sonra tekrardan Apple'ın kucağına düşenlerden misiniz ? En lazım olduğu zamanda "Aaa, ama iPhone'da RAR ve ZIP dosyaları açılmıyor ki" deyip işinizi bilgisayara sarkıtanlardan mısınız? Tamam o zaman tam yerine geldiniz!

Bu içeriği ilk defa birkaç yıl önce  hazırlamıştım ancak hem çokça arkadaşın bu konuya geliyor olması hem de yöntemin kullanım şeklinin değişmiş olabilmesi nedeniyle bir güncellemenin iyi olacağını düşündüm;

Muhtemelen sen de zaten biliyorsundur ama ben adettendir diye guguk kuşu olarak mevzuyu tekrarlayayım 😀 iOS işletim sistemi kullanan iPhone, iPod Touch ve iPad gibi cihazlarda doğrudan bir RAR veya ZIP arşivi şeklinde sıkıştırılmış dosyaları açmanız ne yazık ki mümkün değil. Yine de kullanacağınız bazı aracı uygulamalarla RAR ve ZIP gibi sıkıştırılmış arşiv dosyalarını açabilmeniz mümkün. Bu yöntemin En zahmetsiz şekilde bir iPhone üzerinden nasıl RAR ve ZIP dosyalarını açabiliriz?"  sorusunun da en net cevabı olduğunun altını çizelim 🙂

iPhone'da RAR ve ZIP Dosyalarını Nasıl Açabiliriz?

Arşiv dosyaları

Herhangi bir uygulamayı kullanıyor olsak dahi, doğrudan iPhone'un yalın hafızası üzerinden bir ZIP veya RAR arşivini açmamız söz konusu bile değil. Bu nedenle benim size tavsiyem; mutlaka iPhone'a Dropbox gibi bir bulut yedekleme servisi indirin. Biz bu anlatımda da Dropbox'u tercih edeceğiz.

  • Öncelikle Dropbox'u cihazınıza kurun ve hesabınız yoksa Dropbox üzerinde bir hesap oluşturun.
  • Daha sonra açmak istediğiniz ZIP veya RAR dosyasını bu Dropbox hesabınıza kaydedin.
  • App Store üzerinde yer almakta olan Zip-Rar Tool isimli uygulamayı ücretsiz olarak indirin. (Zip-Rar Tool'a ulaşmak için tıklayın)
  • Uygulamayı yükleyip çalıştırdığınızda aşağı kısımda yer alan Cloud seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıklayıp Dropbox'u bulun ve uygulamaya Dropbox hesabınıza ulaşması için izin verin.
  • Şimdi, arşivden çıkartmak istediğimiz yani açmak istediğimiz ZIP veya RAR dosyayı arşivini seçiyoruz ve "Download File" seçeneği ile dosyayı indirdikten sonra program içerisinden dosyayı açma şansına sahip oluyoruz.

Biraz dolambaçlı gibi görünüyor olsa da aslında bu işlem uygulamaya başladığınız hem oldukça basit hem de son derece kullanışlı. Evet, bir bilgisayar ile karşılaştırdığınızda büyük bir eziyet gibi göründüğünün de tümüyle farkındayım ancak iOS kullanıyorum diye hava atıyor ve bu kapalı platformun stabilitesine hayranlık duyuyorsanız, ne yazık ki bu ve bunun gibi birkaç spesifik konuda yapacak pek bir şeyiniz yok 😀 Son olarak, Zip-Rar Tool'u indirmeden önce de uygulamanın tanıtım videosunu izleyerek işlemin tam olarak kafanızda oturmasını sağlayabilirsiniz.

*** – Bu içerik ilk defa 27 Haziran 2015 tarihinde yayınlanmış ve 13 Şubat 2017 Tarihinde güncellenmiştir. – ***

Burak Göç

Merhaba Ben Burak! Türkiye'nin İstanbul eyaletinde yarı zamanlı Süpermen olarak çalışıyorum. Arta kalan zamanlarımda ise asıl mesleğim olan metin yazarlığı üzerine eğiliyor ve kız vermeleri için üniversite mezunu olmaya çalışıyorum. Daha fazlası için hakkımda sayfasına bakabilirsiniz.

6 Yorum

    • Bir iki kişi daha içeriğe ihtiyaç duydukları için bana ulaştı ve güncelleme yaparak yöntemi revize ettim. Yöntem hala çalışıyor ve kullanılıyor, adımları tekrardan uygulamayı deneyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir