iPhone'da RAR ve ZIP Dosyası Nasıl Açılır? - Burak Göç


iPhone RAR ve ZIP açma
AppleNasıl Yapılır

iPhone’da RAR ve ZIP Dosyası Nasıl Açılır?

Siz de tıpkı benim gibi her karşılaştığınız iOS kısıtlamasından sonra “Yeter lan! Artık ipıl mipıl kullanmayacağım!” diye isyan edip, sonra tekrar Apple’ın kucağına düşenlerden misiniz ? En lazım olduğu zamanda “Aaa, ama iPhone’da RAR ve ZIP dosyaları açılmıyor ki!” diyerek işinizi bilgisayara sarkıtanlardan mısınız? Tamam… O zaman tam yerine geldiniz!

Bu içeriği ilk defa birkaç yıl önce  yayınlamıştım. Hem birçok arkadaşın hala ulaşıp okuyor olması hem de yöntemin şeklinin değişimesi nedeniyle tekrardan güncellememin faydalı olacağını düşündüm. Umarım bu içerikle iOS cihazlarda sıkıştırılmış dosyalar açma derdinize derman olmayı başarırız.

Muhtemelen biliyorsunuzdur ama ben adettendir diye tekrarlayayım. iOS işletim sistemi kullanan iPhone, iPod Touch ve iPad gibi cihazlarda, doğrudan RAR veya ZIP arşivi şeklinde sıkıştırılmış arşiv dosyalarını açamıyoruz. Apple güvenli ve basit bir işletim sistemi sunmak amacıyla kullanıcıların sistemindeki dosyalara erişmesine izin vermiyor. Hal böyle olunca RAR ve ZIP arşiv dosyalarını açmak için ister istemez bilgisayarın başına geçmek zorunda kalıyoruz.

Yine de bu işten kurtulabileceğimiz bazı yöntemler yok değil. Kullanacağımız çeşitli ve ücretsiz uygulamaların yardımıyla RAR veya ZIP gibi sıkıştırılmış arşiv dosyalarını, cihazın içinde olmasa bile uygulamanın içinde açmak mümkün. Yalnız, arşiv dosyasını cihazın kendi dosya sistemi yerine uygulamadan açmamız görüntüleme veriminin düşmesine neden olabilir. Ya da tam olarak işinizi görmeyip tekrardan sizi bilgisayar kullanmaya mahkum edebilir. Yani bu yöntem en zahmetsiz şekilde bir iPhone üzerinden nasıl RAR ve ZIP dosyalarını açabiliriz sorusuna cevap vermiş olacak. İşiniz görülür mü, görülmez mi ancak denedikten sonra yanıt alabilirsiniz.

iPhone’da RAR ve ZIP Dosyalarını Nasıl Açabiliriz?

Herhangi bir uygulamayı kullanıyor olsak dahi, doğrudan iPhone’un yalın hafızası üzerinden bir ZIP veya RAR arşivini açamayacağımızı söylemiştik. Bu nedenle benim size tavsiyem; mutlaka iPhone’a Dropbox gibi bir bulut yedekleme servisi indirmeniz yönünde olacaktır. Olmasa da olur mu, olur. Yalnız bu sefer dosyayı kendi mailinize göndermeniz gerekir.

 • Öncelikle Dropbox’u cihazınıza kurun ve hesabınız yoksa Dropbox üzerinde bir hesap oluşturun. Daha sonra açmak istediğiniz ZIP veya RAR dosyasını bu Dropbox hesabınıza kaydedin. Eğer bununla uğraşamam diyorsanız, açmak istediğiniz ZIP veya RAR dosyasını kendinize mail ile atmanız gerekecek.
 • Şimdi, App Store üzerinden  Zip-Rar Tool isimli uygulamayı ücretsiz olarak indirin. (Zip-Rar Tool’a ulaşmak için tıklayın)
 • Uygulamayı yükleyip çalıştırdığınızda aşağı kısımda yer alan Cloud seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıklayıp Dropbox’u bulun ve uygulamaya Dropbox hesabınıza ulaşması için izin verin.
 • Bu adımdan sonra arşivden çıkartmak istediğimiz, yani açmak istediğimiz ZIP veya RAR dosyayı arşivini seçiyoruz ve “Download File” seçeneği ile dosyayı indirdikten sonra program içerisinden dosyayı açma şansına sahip oluyoruz.

Eğer işinizi Dropbox ile değil Mail ile görmek isteyenlerdenseniz;

 • Açmak istediğiniz RAR veya ZIP dosyasını kendinize Mail olarak atın.
 • Mail uygulamasından gelen mail’i açın ve ek halinde gönderilmiş olan ZIP veya RAR dosyasına parmağınızla uzun basılı tutun.

 • Karşınıza dosyayı açmak için seçenekler menüsü çıkacak. Seçenekleri kenara kaydırdığınızda “ZIP Tool ile İçe Aktar” seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe dokunun.

 • Şimdi Ziptool’a gelen dosyamızı açmak için üstüne tıklayabiliriz. Sonuç ZIP dosyamız klasöre çıktı ve kullanılmaya hazır olarak bizi bekliyor.

Biraz dolambaçlı gibi görünüyor olsa da aslında bu işlem uygulamaya başladığınız hem oldukça basit hem de kullanışlı. Evet, bir bilgisayar ile karşılaştırdığınızda büyük bir eziyet gibi göründüğünün farkındayım ancak ortamlarda iOS kullanıyorum diye hava atıyor ve bu kapalı platformun stabilitesine hayranlık duyuyorsanız, bu çekilmez çileye de katlanmak zorundasınız, zorundayız 😀

Son olarak; isterseniz Zip-Rar Tool’u indirmeden önce de uygulamanın tanıtım videosunu izleyerek de işlemin nasıl yapılacağını görsel olarak görme şansına sahip olabilirsiniz.

Bu içerik ilk defa 27 Haziran 2015 tarihinde yayınlanmış ve 26 Ağustos 2017 Tarihinde güncellenmiştir.

10 Yorum “iPhone’da RAR ve ZIP Dosyası Nasıl Açılır?

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Bir iki kişi daha içeriğe ihtiyaç duydukları için bana ulaştı ve güncelleme yaparak yöntemi revize ettim. Yöntem hala çalışıyor ve kullanılıyor, adımları tekrardan uygulamayı deneyebilirsiniz.

 1. Yakup Yanıtla

  Bunun için dropboxa gerek yok. Zip dosyasını mailimden indirdim. Sağ altta “şununla aç” ibaresine basılı tutun yüklediğimiz zip-rar tool programını seçin. Programda arşivi açıyor zaten. Ordan fotoğraf vs rulonuza kaydedebiliyosunuz. Yine de teşekkürler. Faydası oldu.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Bunu bilmiyordum, çokçası arşiv dosyalarını zaten bilgisayardan açıyorum. Yorumunuz burada yer alsın eğer diğer yöntemle zorlanan arkadaşlar olursa bu yöntem sayesinde belki pratik şekilde arşiv dosyalarını açabilirler.

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;