iPhone’da RAR ve ZIP Dosyası Nasıl Açılır?


Siz de benim gibi her karşılaştığınız iOS zorluğunda “Yeter lan! Artık Apple kullanmayacağım!” deyip sonradan kıvıranlardan mısınız? En lazım olduğu zamanda “Aaa, ama iPhone’da RAR ve ZIP dosyaları açılmıyor ki” deyip işinizi bilgisayara sarkıtanlardan mısınız? Bu soruları neden sordum bilmiyorum ama o halde, tam benim gibisiniz he. Tabii bir de şu sorunsalımız var;

iphone-6-plus

Geçtiğimiz gün atılan bir mail ile gelen RAR dosyasını açmam gerekti. Yine dışarıda olduğum ve bilgisayarıma ulaşmama saatler olduğu için bu işin bir çözümünü bulmak gerek diye düşündüm ve en zahmetsiz şekilde bir iPhone üzerinden nasıl RAR ve ZIP dosyalarını açabiliriz diye araştırma yapmaya başladım. Siz de tahmin edersiniz ki sonuçlar pek umulan gibi değildi. Bu arada biraz kendi kafamı kullanarak biraz da işin kurnazlığına kaçarak bizi her seferinde kısıtlayan bu hınzır iOS’de nasıl RAR ve ZIP dosyalarını açacağımı bulmuş bulunmaktayım.

İlk iş elbette mailinize gelen veya herhangi bir yerden açmak istediğiniz arşiv dosyasını Dropbox hesabınıza kaydetmeniz gerekiyor. İşin en kolay yöntemi için anlayacağınız Dropbox kullanıcısı olmanız şart. Daha sonradan App Store üzerinde yer almakta olan Zip-Rar Tool isimli uygulamayı indiriyorsunuz. – Zip-Rar Tool’a ulaşmak için tıklayın –

Uygulamayı yükleyip çalıştırdığınızda aşağı kısımda yer alan Cloud seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıkladığınızda Dropbox’ı buluyor ve uygulamaya Dropbox hesabınıza ulaşması için izin veriyorsunuz. Daha sonra bu seçenekten giriş yapıp arşivden çıkartmak istediğiniz dosyayı seçiyorsunuz. Download File seçeneği ile dosyayı indirdikten sonra program içerisinden dosyayı açma şansına sahip oluyorsunuz.  Biraz dolambaçlı gibi görünüyor olsa da aslında gayet basit.

Bilgisayar aracılığı ile açmadan iPhone üzerinden RAR veya ZIP arşivi açmak istiyorsanız katlanmanız gereken eziyet bundan ibaret. Bunları yazdıktan sonra tekrardan 92 Model Şahin mi? iPhone 6 mı? diye düşünmedim desem yalan olur.

Burak Göç

Merhaba Ben Burak! Türkiye'nin İstanbul eyaletinde yarı zamanlı Süpermen olarak çalışıyorum. Arta kalan zamanlarımda ise asıl mesleğim olan metin yazarlığı üzerine eğiliyor ve kız vermeleri için üniversite mezunu olmaya çalışıyorum. Daha fazlası için hakkımda sayfasına bakabilirsiniz.

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir