Freelancer Nedir? Freelancer Olmak Ya da Olmamak - Burak Göç


Dutluk Altıİş Güç

Freelancer Nedir? Freelancer Olmak Ya da Olmamak

Bilmem hatırlar mısınız, eskiden “serbest meslek” diye insanların dilinden düşmeyen bir şey vardı. O zamanlar işi gücü olmayan veya “Ne iş olursa yaparım abi” takımının ulu orta yerde işsiz olmadıklarını söylemek yerine tercih ettikleri bir terimdi bu.

Her ne kadar Türkçeye “Serbest meslek” olarak çevrilmiş olsa da Freelancer bu kavramın, yenilenmiş, serpilmiş saçılmış ve gelişmiş çalışma şeklidir. Eski terimle yeni terim arasında elbet ince bir fark var. Freelancer’lar artık işi gücü olmayan değil, farklı bir hayat ve iş felsefesini devam ettiren insanlar olarak anılmaya başladı.

Bundan birkaç ay önce Freelancer kariyerime son vermiş ve çalıştığım markalardan birinin elemanı olarak işe başlamıştım. Tahmin edebileceğiniz üzere yaşadığım bazı sorunlar akabinde, “Yok yiia bu iş bana göre değilmiş. Freelancer’a geri dönüyorum minna koyim!” moduna geçiş yapıp, tekrardan Freelancer olmanın kapısına dayanmış bulunmaktayım.

Hazır aklıma gelmişken de 6 yıllık Freelancer çalışma hayatının vermiş olduğu kutsal deneyimlerden yola çıkarak Freelancer’ı bir de benden okuyun istedim. Şimdi işin dalgasını bir yana bırakıp olaya resmi bir tanım getirecek olursak; Freelancer: bağımsız olarak aynı anda bir veya birden fazla müşterisiyle serbest olarak çalışan kişi anlamına geliyor.

Biberin, patlıcanın ve hatta dahi otomobil tekerleğinin bile türü çeşidi olur da Freelancer’ın çeşidi olmadan olur mu? Olmaz elbet. Bu nedenle Freelancer’lar da zaman içerisinde kendi kollarına ve türlerine ayrılmış. Freelancer olmak yolunda adım ilk kutsal adımınızı atmak istiyorsanız, önce bu türleri hatim etmeniz ve hangisinin size daha çok uyacağını bilmeniz elzemdir.

Freelancer Çalışan Türleri ve Çeşitleri Neler?

Freelancer türleri

#1 – Yan Proje Freelancer: Yaşamını sürdürmek için zaten hali hazırda tam zamanlı veya yarım zamanlı bir işi olan, gelirine ek bir omuz atmak için tercih edilen çalışma ve freelancer biçimidir.

#2 –  Full Time (Tam Zamanlı) Freelancer: Nam-ı diğer en elit Freelancer gurubu. Çalışma alanı olarak kendilerine ev veya ortak paylaşımlı alanları mesken tutan, aynı zaman diliminde bir veya birden fazla müşteriyle çalışan Freelancer çalışanlardır. İş başı ücreti alanları olduğu gibi, saatlik olarak çalışmalarını faturalandıranları da mevcuttur.

#3 – Tek Kontratlık Freelancer: Bir müşteriyle sadece bir kontrat düzenleyerek tek bir iş veya proje için çalışan Freelancer’lardır. Çalışma dilimleri aylık veya yıllık olur.

#4 – Freelance İş Sahipleri: Freelancer olmanın işlerini geliştirmesine ve büyütmesine yardımcı olduğunu düşünen, çoğunlukla dışardan Freelancer olarak çalışan ama bunun yanı sıra kendi projelerini de geliştiren Freelancer çalışma tipidir. (Ben bu gruba dahil olmuş oluyorum)

Freelancer Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Şükür bu başlığa kavuşturuna! Buradan sonra Freelancer bir çalışanın ne gibi avantajlar elde ettiği ve Freelancer çalışma modelinin kebap yanlarına değinmeye çalışacağım. Sanırım bu kısmı maddeler halinde gidersek işler hem sizin hem benim için daha kolay olabilir.

 • Hızlıca başlayabilirsiniz: Freelancer olarak işe başlamak için aylarca kara kara düşünmeye gerek yok. Yeteneklerinizi, insanlara ne sunabileceğinizi ve kendinizi nasıl pazarlayacağınızı biliyorsanız bu yazıyı okuduktan sonra bile işe başlayabilirsiniz.
 • Maliyetler minimum düzeydedir: Ofis kirası, ofis giderleri, benzeri sarfiyatlar, yol masrafları gibi daha onlarca kalem giderden muafsınızdır. Sadece çalışmanız için gerekli ekipmanların tedariğini sağlamanız işinize başlamanız ve yürütmeniz için yeterlidir.
 • Freelancer ihtiyacı oldukça fazla: Artık birçok büyük şirket, işçi istihdam ederek dertsiz başlarına dert almak yerine Freelancer çalışanlara ihtiyaç duyuyor. Yani kendini adam akıllı yetiştirmiş, kaliteli işler yapan Freelancer çalışanlara sektörün kapıları her zaman sonuna kadar açık.
 • **Kendi çalışma takviminize sahip olabilirsiniz: İşin en kıyak tarafı galiba bu. Kendi çalışma planınızı kendi başınıza hazırlayabilirsiniz. Çalışma saatleriniz, çalışma günleriniz, hangi günlerin tatil olup hangilerinin tatil olmayacağını belirleme özgürlüğü tümüyle size aittir.

 • Müşteri veya iş ayırabilme özgürlüğü: Standart bir işte çalıştığınızda ne patron, ne müşteri de ne de iş ayırabilirsiniz. Seçme özgürlüğünüz yoktur. Freelancer çalışma size bu özgürlüğü sunuyor. Mesela artık kargalar bokunu yemeden kalkmak zorunda değilsiniz, harika değil mi? Tabii ilk başta müşteri portföyünüz kısıtlı olduğu için müşterilerinizi seçme avantajınız olmayabiliyor. Zamanla kendinizi kanıtladıkça da istediğinizden daha fazla müşteriniz oluyor.
 • Tek mekana, şehre ve ülkeye bağlı kalmama: Birçok insan, işini piyasasının olduğu yerde bulunmak zorundayken Freelancer çalışanlar mekan bağımsız olarak çalışabilirler. Örneğin benim için İstanbul’da veya Kars’da yaşamak arasında hiçbir fark yok.
 • Trip & tavır çekmeme özgürlüğü: Patron tribi, azarı veya emirleri… Freelancer olduğunuzda bunların hiç biriyle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Baktınız müşteriniz, patronunuz ayağına yatmaya başladı, müşterinizi değiştirirsiniz. Gördünüz mü sorun ne kadar güzel çözülüverdi?
 • Gelir kontrolü sizin elinizdedir: Bu ay daha fazla harcamanız olacaksa ve fazladan paraya ihtiyacınız varsa daha çok çalışıp, daha çok kazanabilirsiniz. Freelancer olarak çalışmayı sıradan işlerle karşılaştırmayın. Doğru çalışma stratejisini izlemeniz halinde her zaman daha fazlasını kazanabilirsiniz.
 • Maaşınız sabit değildir: Sıradan işte her ay alacağınız ve yıllar geçtikçe alabileceğiniz paralar bellidir. Oysa Freelancer çalışma dünyası fırsatlarla doludur.

Freelancer Çalışmanın Dezavantajları Nelerdir?

Freelancer çalışmanın balı kaymağı ayrı olduğu gibi acısı tuzu da apayrı. Sıradan işlerde kıyasladığımda Freelancer olmanın dezavantajlarının daha az olduğunu düşünmüyorum. Yine de gelin işin acısı ve tuzu tarafına bakalım;

 • Birgünde olup bitmiyor: Freelancer olarak çalışmaya başladığınız ilk gün, ideallerinizdeki kadar kazanmayı unutun. Eğer böyle bir Amerikan rüyası görüyorsanız yanılıyorsunuz. Müşteri kitlenizi oluşturmanız, kendinizi kanıtlamanız ve işlerin raya oturması zaman alacaktır.
 • Disiplini sağlamak zorundasınız: Disiplin, disiplin, disiplin. Bugünün işini yarına bırakanlardansanız, Freelancer çalışırken ipin ucunu çok rahat kaçırabilir gelirlerinizi yerle bir edebilirsiniz. Ne zaman çalışmanız gerektiğini bilmeli, ne kadar çalışmanız gerektiğini bilmeli ve bunları uygulamalısınız.

Freelancer multitasking çalışma

 • Fakat Müzeyyen, birden çok müşteriyle uğraşmak sıkıntılı bir durumdur: Aylık belli bir geliri hedefliyorsanız tek bir müşteriyle çalışmanız yeterli olmayabilir. Çok fazla müşteri çok fazla para demektir. Yalnız işleri batırmamak için her şeyi rayına koymak, farklı projelerde at koşturmak ve müşterilere laf anlatmak sorunlu bir sürece dönüşebiliyor.
 • Düşündüğünüzden daha az kazanabilirsiniz: Bu sorunu yıllar geçip, doğru müşterilere erişme şansı yakaladığınızda aşabileceksiniz. O zaman gelinceye kadar düşündüğünüzden çok daha az kazanmanız muhtemel. Elde edeceğiniz avantajlar açısından bakarsak, ücret düşük dahi olsa bu rahat çalışmaya değer.
 • Ekstralarınız yoktur: Bayram geldi, seyran geldi diye kimse size ekstra ödemeler yapmaz. Çalışmadığınız zamanlar faturalandırılmaz veya acısı bir şekilde sizden fitil fitil çıkarılır. Olması gerekenin aksine bayram ve seyran gibi en çok paraya ihtiyacınız olduğu zamanlarda ödemeler bayram sonrası ve seyran sonrası dönemlere ertelenir.
 • Müşteri bulmakta güçlük çekebilirsiniz: Başlangıçta değil, her zaman müşteri sıkıntısı çekebilirsiniz. Bir gün önce 10 müşteriniz varken bir gün sonra elinizdeki tüm kuşlar uçabilir. Bunu sıradan bir işte çalışırken kovulmaya benzetebiliriz. Bu ihtimal sıradan bir işte çalışanlarda daha bile yüksektir diye düşünüyorum.

Freelancer Olarak İşe Başlayacak Arkadaşlara Altın Tavsiyelerim;

Freelancer tavsiyeler

 • Freelancer olarak evden çalışmak sandığın kadar kolay olmayabilir. Mümkünse evde kendine bir çalışma köşesi oluştur ve bu alanda yalnızca iş zamanı takıl.
 • Günlük veya haftalık belli bir çalışma saati, iş ilerlemesi, gelir gibi bir hedef koy. Bi zahmet o hedefe de ulaş. Yoksa ay sonu geldiğinde elinde üç kuruş parayla dımdızlak kalabilirsin.
 • Daima hak ettiğini düşündüğün rakamdan çalış. Aksi halde kendini ucuza verip, yıllar sonra kafanı duvarlara sürterken bulabilirsin.
 • Olmaz deme. Her zaman deneme taraftarı ol. Düşünmek Freelancer’a kazandırmaz. Eyleme geçmek, eyleme dökmek kazandırır. Evdeki hesapla oturma, çarşıya çık ve dene.
 • İşin için kendine gerekli olduğunu düşündüğün ekipman ve yazılımların en iyilerini satın al ya da kirala. En iyiye sahip olmak en iyi çalışmaları ortaya koymanın en kolay yoludur.
 • Mutlaka haftalık veya aylık gelir çizelgesini Excel üzerinden tamamla. Her zaman kazancını bil ve harcamalarını buna göre planla.
 • Mümkünse bol bol limitli kredi kartı edin. Kredi kartları Freelancer’ların en yakın dostudur. Gün gelip hiçbir müşteriden para çıkmadığında ödemenin gelmediğini dert etmek zorunda kalmazsın.
 • Sabretmeyi öğrenin. Her şeyin bir anda ve bir günde olmasını beklerseniz, kendinizi her gün başarısızlıkla suçlarsınız.

5 Yorum “Freelancer Nedir? Freelancer Olmak Ya da Olmamak

 1. Yasin Ergül Yanıtla

  Freelance demek işin gücün yok mu senin gibi cümleleri duymak demek. İşini anlattığında yani çalışmıyosun diyenlerden bıkmak demek yani kimseye derdini anlatamamak demek 🙂

 2. Mert Kork Yanıtla

  Merhaba freelancera yeni katıldım. Yurt dışında bir iş almanın avantajları ve dezavantajları nelerdir. Benim İngilizce bilgim yazma üzerine olduğu için konuşurken zorlanıyorum. Bu nedenle yurt dışından iş aldığımda aranma ihtimali var mı? yoksa mail üzerinden bilgi paylaşımı yapabilir miyiz?

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Sorularınızın ikisi de maalesef açık uçlu sorular. Benim yıllardır sadece mail ve WhatsApp ile irtibat sağladığım müşterilerim olduğu gibi her çalışmada 2 saat telefonda görüştüğüm müşterilerim de oluyor. Yapılacak iş, müşterinin çalışma şekli ve sizin çalışma şekliniz gibi binlerce kriter söz konusu . Yurtdışından iş almanın en büyük avantajı dolgun bir ücret olacaktır. Dezavantajınıysa çalıştığınız alan gösterebilir. Son olarak PayPal’ın kapanmasını da artık yurtdışı çalışmalarının bir dezavantaj olduğunu söyleyebilirim. Freelancer çalışırken müşterinizle ilişkileriniz çok önemlidir. Eğer İngilizceniz anlık diyaloglar için yeterli değilse bundan açık açık müşterinize bahsedebilirsiniz. Emin olun yabancı arkadaşlar böyle durumlarda daha esnek ve hoş görülü davranıyor.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Siyasi olaylar ülkenin genelini etkiliyor. Müşterilerinin siyasetten etkilenmesi sizin de etkilenmenize neden oluyor. Örneğin darbe döneminden sonra uzun bir süre boyunca kenardaki kazancımdan harcamalarımı karşılamak zorunda kalmıştım.

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;