kayıtlı wifi şifresi nasıl öğreneilir - Burak Göç


Etiketler: kayıtlı wifi şifresi nasıl öğreneilir

Nasıl Yapılır

Bilgisayarda Kayıtlı WiFi Şifresini Öğrenme

Teknoloji ile aramın iyi olması nedeniyle bugüne kadar birçok farklı sorundan dolayı arkadaşlarımın ve akrabalarımın evinde kısa süreli misafir olmuşumdur. Birçok sorun ile karşılaştım ve bunlardan en popüleri Portalsepeti virüsü ile unutulan wifi şifresi öğrenme sorunuydu. Aslında bilgisayarda kayıtlı olan Wi-Fi şifresini öğrenmek çok kolay bir iştir ve üç farklı yöntem ile bilgisayarımızda kayıtlı olan herhangi bir bağlantı için Wifi şifresini öğrenebiliriz.

1.Windows 8 ve Windows 10’da Bilgisayara Kayıtlı WiFi Şifresini Öğrenmek

Windows 8 işletim sisteminde ve 8.1 ile 10 sürümlerinde kayıtlı wifi şifresini öğrenmek çocuk oyuncağı denebilir. -Bu yöntemin Windows 7’de çalışıp çalışmadığını hatırlamıyorum. Aşağıdaki yöntemlere bakabilirsiniz- İlk önce alt kısımda saat simgesinin yanında yer alan bağlantı simgesine sağ tıklayın, daha sonra Ağ ve Paylaşım Merkezine giriş yapın.

Bu kısımdan “Bağdaştırıcı Ayarlarını  Değiştir” kısmına giriş yapın ve karşınıza gelen sekmeden aktif olan bağlantınızın üzerine gidip sağ tıklayın, daha sonra da “Durum” sekmesine tıklayın. Karşınıza gelen pencereden “Güvenlik” sekmesine geçiş yapın. Bu sayfada alt kısımda yer alan “Karakterleri Göster” tikini aktif hale getirdiğiniz anda bu bağlantı için kayıtlı olan WiFi şifresi de görünecektir.

2.Windows 7 ve Windows XP’de Bilgisayara Kayıtlı WiFi Şifresini Görmek

Bu yöntem ise genelde birçok kişi tarafından bilinen, bir kod dizgisi ile şifreye ulaşılan yöntemdir. Bu yöntemle aynı zamanda şifresini öğrenmek istediğiniz modeme bağlı olmanıza da gerek yoktur. Ancak elbette şifresini öğrenmek istediğiniz modemin bağlantı adını bilmeniz gerekiyor.

İlk aşamada “Başlat” ve sonra “Çalıştır” simgesine tıklayalım. “CMD” yazıp enter’a bastıktan sonra karşımıza gelen pencereye

netsh wlan show profile name=”Bağlantıadı” key=clear

yazıyoruz. Yukarıda yer alan “Bağlantıadı” kısmına şifresini öğrenmek istediğiniz bağlantının adını yazacaksınız ve tırnak işaretlerini silmeyeceksiniz. Daha sonra Enter tuşuna basın. Alt kısımda yer alan “Güvenlik Ayarları” sekmesinde bağlantının WiFi şifresini görebileceksiniz.

3.Modem Arayüzü ile Şifreye Ulaşmak

Modem arayüzü ile şifreye ulaşmak en popüler yöntemlerden biridir. Şayet bilgisayar modeme bağlıysa 192.168.1.1 gibi bir ağ yolu üzerinden modeme ulaşıp, varsayılan şifre ile arayüze girip, Wifi Ayarları kısmından modemin bağlantı şifresini öğrenebilirsiniz.