İddaa Kuponu Satanlar - Burak Göç


Etiketler: İddaa Kuponu Satanlar

Bilgisayarİnternet

Sosyal Medyadaki iddaa Dolandırıcıları

Bizim milletimizi her geçen gün bir parça daha tanıma fırsatı buluyor ve acaba bizim kasıtlı olarak mı böyle bir ülke içerisinde toplandığımızı merak ediyorum. Hayır yani aynı anda bu kadar salak biz nasıl bir araya geldik abi? Bunların hepsi tesadüf mü yoksa diğer ülkelerde de durum bu şekilde mi işliyor?  Ya bazen diyorum ki, tüm bu olanlar tıpkı Leyla ile Mecnun da olduğu gibi benim kafamın içerisinde geçiyor. Her şey bir rüya. Ya da ben ve benim gibi birçok insan bu dünyanın çok yanlış bir yerinde dünyaya geldi.

Mevzu elbette başlık ve görselden de anlayabileceğiniz gibi iddaa dolandırıcıları… Şimdi muhabbet şöyle sözüm ona sizler bu iddaa dolandırıcılarına önce belli bir miktar para veriyorsunuz. Verdiğiniz bu paranın karşılığı olarak da size verilen şikeli maçlar veya tahminler üzerine bir iddaa kuponu hazırlıyor ve köşeyi dönüyorsunuz.

Şimdi buraya kadar gelişen olaylar normal insanların kafasında ne şekilde resmediliyor bilmiyorum. Lakin ben böyle bir şeyi duyduğumda benim aklıma ilk olarak bu adamların madem bu kadar tüyoları var neden kendileri için kullanmıyorlar?  sorusu geliyor. Haksız mıyım?

İkisi Çok Farklı Şeyler Olan Örneklerle İddaa Dolandırıcıları

T9FBXCLG7C

Şimdi tüm dünyada benzer şekilde işleyen bir örneğe girişelim. Adam gitar eğitmenidir fakat ünlü bir Rock yıldızı olamamıştır. Bu adama ben gidip neden sen madem bu kadar iyi çalıyorsun neden Rock yıldızı olmadın diyemem.  Buna karşın sen karşıma çıkıp bu kadar pratik olmayan bir şeyle bana çok büyük paralar kazanmayı vaat ediyorsun ben bu işin nasıl olduğuna akıl ser erdiremem ve seni standart bir iddaa dolandırıcısı olarak nitelendiririm.

Şimdi gelelim yukarıdaki ilk verdiğimiz örnekle bu iddaa dolandırıcıları arasındaki farka. Bak, yukarıda dikkat ettiysen gitar eğitmeni diye bir kelime geçti. Buna bazen insanlar böyle demiyorlar da gitar öğretmeni diyebiliyorlar. İyi de bu adamın olayı nedir yani bir gitar eğitmeni sizi ne vaat edebilir?

Sizin de tahmin edebileceğiniz üzere bir gitar öğretmeni size belli seviyelerde gitar çalmayı konusu hakkında eğitim verebilir. Eğer gitar öğretmeniniz size Rock yıldızı olmayı vat ediyor ama kendisi Rock yıldızı olamıyorsa bir yerlerde sorun var demektir.

Bu adamların olayı tamamen bundan ibaret. Peki iddaa üzerine bu ortaya çıkan zilyonlarca şahsın tamamının iddaa dolandırıcıları olduğunu nasıl anlarsınız?

iddaa-dolandiricilari

Madem bu adamlar bu kadar yüksek kazanmayı garantileyen kişilerden oluşuyor o halde neden bunu kendileri için kullanmıyorlar? 

Bu kadar çok kazanabilecekleri kesin veya kesine yakınsa neden illa sizin vereceğiniz 20 –  40 TL gibi komik bir tutarı koparmanın peşindeler? 

– İddaa dolandırıcılarını öven sizce de çok fazla insan yok mu? Hepimiz Türküz Allah aşkına bu adamlar bu kadar kazanmış olsa sizce o adamın reklamını mı yapar yoksa o adam sayesinde daha çok para kazanmaya mı bakar? Elbette daha çok kazanmak ister ve adamın reklamını yapmak yerine aksine gizlemeye çalışır. Saçlamalamayınız lütfen.

İddaa dolandırıcılarının neden hiç birinin facebook profilinde kendine ait bir profil fotoğrafı bile yok? 

İddaa dolandırıcılarının reklamını yapan kişiler ortaya paraları ve araba anahtarlarını atarken neden hiç kimse kazanmış olduğu kuponları fotoğrafını atmıyor?  (Atanlarınkinde de bariz Photoshop düzeltmeleri olduğu belli oluyor.)

Şu mantıklı soruları kendine soran veya az biraz kafası çalışan hiç kimsenin 20 veya 30 TL verip üzerine bi de bu tuzağa düşeceğini sanmıyorum. Ben bunu böyle düşünüyorum ama etrafa bakınca sayısız insanın bu sahte tiyatroya inandığını görüyorum. Bu durumda;

  • Çok iyi niyetlisin veya gerçek dünyada yaşamıyorsun
  • İddaa dolandırıcılığı gibi bir gerçek olduğunu bilmek istemiyorsun ve bu olanların hepsinin gerçek olduğuna inanmak istiyorsun (Yok öyle bir dünya arkadaşım.)
  • IQ seviyen hiç bir şeyi sorgulamaya yeterli olmayabilir.

Bu şartlar altında hala gidip bu adamlara para vermek sizce mantıklı bir iş olabilir mi?