Çalışma Ortamınızı Hemen Temizlemeye Girişmeniz için 5 Kapı Gibi Neden - Burak Göç


Çalışma ortamı
İş Güç

Çalışma Ortamınızı Hemen Temizlemeye Girişmeniz için 5 Kapı Gibi Neden

Ev veya ofis hiç fark etmez. Çalıştığınız ortamın daima temiz ve düzenli olması gerekir. Dur dur, yazıya Coğrafya hocan gibi başladım diye sayfayı hemen kapatmana gerek yok! Bu gerçeği ben değil rakamların ve mantık ilkelerinin acı gerçekleri söylüyor. Hatta bunlar o kadar çoklar ki, üşenmeden erinmeden hayatında bir fark yaratmak için bunu bir içerik haline getirdim.

İster evde oturduğun yerden çalış, ister bir ofiste. Söz konusu profesyonel imaj, kendinize olan saygınız ve daha bunun gibi havalı zırvalar olduğunda temizlik de hayatınızın bir rutini olmak zorunda. Hepsini bir kenara bıraktım, bir de aşağıdaki kapı gibi 5 neden var yani…

#1: Hadi Kendini Düşünmüyorsun Ya İmajın Ne Olacak?

İş hayatı gereği birçok ofise girip çıkmışlığım oluyor. Şahsen kendim temizliğe katı kurallarla bağlı olmasam da düzen temizliği benim için önemli bir konu. Hiç unutmuyorum bir kere reklam anlaşması için çalışma arkadaşımla birlikte bir dijital ajansın ofisini ziyaret etmiştik.

Ofisteki masaların üzerindeki toz, etraftaki bitmiş içecek şişeleri ve bardakları, monitörü görmekte zorlanan işçiler ofise girdiğimizde ilk dikkatimi çekenler olmuştu. Tüm bu manzarayı gördüğünüzde aklınıza ilk gelen şey insanların ne kadar pasaklı olduğu olabilir. Evet, belki ilk adımda benim de aklımdan geçen buydu…

Sonra iş dünyası mantığım devreye girdi ve kendime şunu sorma ihtiyacı hissettim; “Monitörünün önünde sahra çölünü kadar toz olan bir işletmenin masasından geçtiğimiz hafta birkaç binlik bir anlaşma geçmiş olabilir miydi?” Cevap gözümüzün önündeydi ve ben geçtiğini hiç sanmıyordum.

#2: Temizliğin Bir İşletmeye Maliyeti Ne Kadar mı Olabilir?

Çalıştığım eski bir dijital ajansta patronuma ISSA tarafından hazırlanan bir infografik göstermiştim. Gerçi kurum bu araştırmasını ABD için yapmış ama olsun. Veri her türlü veridir. Bu infografikte değinilen bir veriye göre çalışma ortamları temizlenmediği için hasta olan işçilerin ödemesinin faturası her yıl 225 milyar dolara denk geliyormuş.

İşin daha da kötü tarafı benim tabirimle pasak ortamda çalışan işçilerin çalışma yaratıcılığı diğerlerine göre %54 daha düşükmüş. Bak aga bak! Verilere gel! Bu ilginç rapor sonrasında cimri patronumu ikna etmeyi başarmış ve temizliğin stajyerlere değil profesyonellere yaptırılması gerektiği konusunda anlaşmıştık.

O zamanki çalıştığımız yeşil temizlik firması işinde gayet eriydi. Şuraya koyalım da adamlar da biraz prim yapsın lan.

#3: Sağlık Handikapı Var Aga!

Çalışma ortamı yeterince temiz olmayan işletmelerin işçileri daha fazla ve daha sık hasta oluyor. Yani ufaktan ufaktan kısalan temizlik giderleri işletme sahibine işçi kaybı, işçiye de sağlık kaybı olarak direkten seken top gibi geri dönüyor.

Tamam biz burada çalışıyoruz da aga, pasak pislik harcaması yapılmayacak diye sağlıktan ödün mü vermemiz gerekiyor? Eğer böyle bir ödün verilecekse biz neden masa başında çalışıyoruz lan?! RTKEnvironmental isimli bir şirketin yaptığı analizlere göre çalışanların tozlu ortamlarda yer alması ve yeterince temizlenmeyen ekipmanlar, işletme çalışanlarının hastalıkların pençesine düşmesinin birincil nedenlerinden biriymiş. Hani bunu da bilin istedim.

#4: Yaratıcı Çalışma Gücünü Arttırıyor

Artık bir işletmeye bağlı olarak çalışmıyorum ama günlük rutinlerim arasında çalışma ortamımı temizlemek ve düzenlemek geliyor. Masam ne zaman ki Instagram’da paylaşıp prim kasabileceğim hale geliyor, o zaman tamam diyorum. Tamam oğlum Burak, artık fikirlerden fikirlere at koşturmak için hazırsın.

Bunu sana da mutlaka öneririm. Bilgisayarının ekranını sil, fareni temizle… Ne bileyim, çalışma ortamını düzenli hale getir. En önemlisi kullanmadığın zırvaları çalışma ortamınızdan zıbıtıp at. Benim masamda yalnızca MacBook, ekran, klavye, fare ve iPhone yer alıyor. (Bak bak elitlik paçalardan akıyor.)

Bunların dışında masamda ne varsa sadece işi bitine kadar masamın üzerinde kalmasına izin veriyorum. İş başka arkadaşlık başka. İş zamanında masamın üzerinde bunların dışında hiçbir şeye yer vermiyorum. Bana sorarsanız evet, bu gerçekten yartıcı çalışma gücünü ciddi oranda arttırıyor ve çalışma isteğinizi kamçılıyor. ( O zaman parçala Behçet!)

#5: Uzun Vadede Ekonomi Yapmanızı Sağlıyor

Ofisinizdeki mobilyaların, halıların ve aklınıza gelebilecek diğer tüm ekipmanların sıklıkla temizlenmesi aletin edavatın yıpranma süresini geciktiriyor. Hem temizliği illa kendiniz yapmak zorunda da değilsiniz. Temizlik illa imandan gelecekse temizlik şirketleri neden var?

Bakırköy’de mini ajansı olan bir ağabeyim hep bakırköy temizlik şirketlerini zengin edeceğini düşünürdü. 1 Yıl sonraki konuşmamızda yaptığı temizlik harcamalarının uzun vadede olması durumunda hem ekonomik olduğunu hem de bazı ekipmanların yıpranma payını ciddi oranda azalttığını itiraf etmişti.

Bu vesileyle iş yerinde belli pozisyonda çalışan adamları da işinden alı koyup onları temizlik yapmak için ikna etmek zorunda kalmamış oldu. Çalışan var çalışan var. Bir pazarlama elemanın saat maliyeti 50 liraysa o adama 2 buçuk saat boyunca işini bıraktırıp temizlik yaptırmak takdir edersiniz ki hiç mantıklı değil.

Durumlar böyle böyle. İster Freelancer bir çalışan olun isterseniz de bir işletme sahibi. Temizlik işini hiç yabana atmamanız gereken artık 5 tane kapı gibi nedeniniz var.

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;