Blog mu? Vlog mu? - Burak Göç


Blog mu Vlog mu
Bloggingİnternet

Blog mu? Vlog mu?

Soru gayet basit; cevap ise tek, elbette blog! Vlog ne ya ?! O ne öyle geğirir gibi okunuyor zaten adında meymenet yok. Yine bu illet tuttu gitti, patladı bitti işte. Son zamanlarda etrafımda erkanımda yer alan veya uzaktan sinsi sinsi takip ettiğim blog yazarlarının her biri ipin ucunu kaçırıp, milletin it sürüsü gibi dolandığı Vlog akımına kendisini kaptırmış durumda. Şimdi, laf aramızda bana da öyle bir kaç kişiden soru geldi abi vlog yapar mısın, eder misin diye, ben de üzerine birkaç şey yazayım istedim.

Bırakın bu işleri efenim!

Şimdi, tüm hayatın ortak sorularından biri olan neden sorusu bakınız bu başlık altında da kendini gösteriyor. Evet, soruyorum sana neden? neden oğlum lan neden! Dur adamım, sen cevap vermeden ben cevap vereyim. Çünkü bence Vlog açmam için geçerli tek bir sebebim bile yok.

Vlog bi’ kere görsel bir iş ve gerçekten inanılmaz uğraştırıcı. Ben üşengeç adamım, şimdi onca işin gücün arasında kameranın karşısına geçip bıkbıklanamam ki… Ulan, evdeki hatunla bir gün az sohbet muhabbet et, hemen o bile başlıyor yok, sen beni sevmiyorsun demeye. Şimdi gel de sen sıkıyorsa geç o kameranın karşısına adamı çok fena incitirler adamım, çok fena.

what

Makarayı, kakarayı bir kenara bırakacak olursak bazı adamlar vardır ve onlar ciddi ciddi herkese faydalı olmak istemiyordur. İşte ben, o adamım. Benim amacım milyonlarca insanın beni takip etmesi veya benim milyonlarca insana bir faydamın dokunması değil ki? Ben yalnızca yazmak istiyorum albayım, yazarken de susup öyle oturmak. E tabi, bu sırada hatunla da kavga etmiyorsak sorun yok demektir.

Yani bu başlıkla söylemek istediğim şey şu; ben hali hazırda zaten kafası çalışan kesime hitap ediyorum, neden Vlog yaparak kendimi genele vurayım ki?

Genel / Genel Ev Muhabbeti

Cem Yılmaz’ın parodisinden yola çıkacak olursak önüne genel geçen birçok şey sarpa sarabilir adamım. Blog ve Vlog konusu da tamamen bunlarla alakalı. Bak şimdi, mesela bazı adamlar var… Atıyorum bu adam gidiyor, teknoloji üzerine bir şeyler yapıyor. Burada okeyiz, bu adam alsın yürüsün gitsin. Adam bi’ ilgi alanına hitap ediyor. Bir de farklı bir kitle var. O da böyle hiçbir işe yaramayacak izlediğim için tazminat davası açmam muhtemel genel şeyler üzerine bir şeyler zırvalıyor.

gülücük

Peki, bu adam neden zırvalıyor biliyor musunuz? Çünkü bu adam artık hem genel hem de adam gerçekten genele hitap edebiliyor. Yani, yoldan geçen bir adam pekala bu adamı tanıyabilir. “Aaaa ben seni YouTube’da izlemiştim.” Eee yani? Ne yapabilirim? İzlediysen izledin oğlum sana bir şey kattım mı? “Tabii abi, ev taşımanın ne kadar zor olduğunu öğrendim” Ya bsg.

Ben daha bugüne kadar hiç kimsenin beni yolda belde yakalayıp, “Aaa ben seni okumuştum.” dediğini duymadım. Neden? Çünkü zaten genele hitap etmiyorum. Bu adam beni yolda belde nasıl yakalasın? Bunu okuyan adamın zaten belli bir çizgisi bi’ nirvanası vardır.

Yazının Gücü Adına!

Hiç kimse yazının gücü eskidi filan deyip benim kafamın tasını tarağını attırmasın adamım… Yazının gücü hangi zamanda olursak olalım eskimez ve eskiyemez. Eskiyen şey aslında yazı değildir, eskiyen şey insanlardır. İnsanlar eskiyor albayım, eskidikçe de kendilerini kaybetmeye başlıyor. İşte ben ve artık sayılı olarak bu alanda kaldığımız adamlar bu eskiyen bedenlere ruh üfürüyor.

Bu üfürmeyi de her zaman olduğu gibi yazının gücüyle ve insan hayal gücüyle yapmaya devam ediyor. Yani, demem o ki; hobi olarak yine Vlog çekmeye devam eden etsin. Ben blog kanadıyla gayet mutlu ve huzurluyum. Sanırım bu eski kafam da oldukça uzun bir süre değişmeyecek.

6 Yorum “Blog mu? Vlog mu?

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Abi ne adamlar var vlog yapan, insanı internetten soğutuyor 😀 Ön yargı değil, deneyim var biraz. Sıradan insanlar hazır içerikleri seviyor. Çünkü tüketilmesi kolay. Ben zoru sevenlerin tarafındayım 😀 Yine de sana saygım sonsuz ve takipteyim 🙂

 1. Buğra Yanıtla

  Bizde vlog konusunda kateli içerik üreten fazla kişi yok mağlesef. Bizimkiler daha çok bim aburcuburlarını denedik konulu vloglar yapıyorlar. Blogda ise gerçekten kaliteli içerik üreten blog yazarlarımız var. Şahsen hepsini ayrı ayrı takip etmeye çalışıyorum. Vlogla uğraşan kimseyi ise takip etmiyorum, Barış Özcan ve bir kaç yabancı hariç.

  Burak Bey’e de sunduğu kaliteli içerik anlayışı için teşekkürler. Çok güzel bir siteniz var uzun süredir takip ediyorum ve yazlarınızı zaman ayırıp okumaya özen gösteriyorum. Başarılarınızın devamını dilerim.

  1. Burak Göç Yazar Yanıtla

   Güzel yorumlarınız için çok teşekkürler! 🙂 Ben de sanırım Barış Özcan’ın birkaç videosunu izlemiş ve son derece beğenmiştim. Onun haricinde bilgisayar ve teknolojiye dair izlediklerimin tümü yabancı kanallar.

 2. Ali Çömez Yanıtla

  Aslında aynı kafadan biriye denk gelmenin mutluluğuyla yazının sonunun gelmemesini dileyerek girdiğim yazı erken bitince bu konuda bir video çekmeye karar verdim 🙂
  Neyse ki üşengeçliğim dur lan nereye gidiyon …. dedi
  Vesselamm

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;