Bayilik Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar - Burak Göç
Reklam

Bayilik Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Ticaret sektörüne atılmak isteyenlerin kafasında beliren seçeneklerden birisi bayilik meselesidir. Her sektörde olduğu gibi bunda da ince eleyip sık dokumak gerekir. Büyük yatırımlarla bayilik sahibi olunabildiği gibi küçük yatırımlarla da bu sektöre adım atılabilmektedir. Bayilik veren firmalar arasında tercih yaparken evvelâ söz konusu firmanın sahip olduğu bayi sayısı hakkında araştırma yapmak elzemdir. İlk önce Türkiye’deki bayi sayısı, sonra yatırım yapmak istediğiniz şehirdeki bayi sayısı tespit edilmelidir. Zira, aynı şehirde yahut ilçede bulunan birbirine yakın bayiler, sahibinin kâr oranını büyük oranda düşürebilmektedir.

Az Sayıda Bayiliği Bulunan Firmaları Tercih Etmeden Önce İyi Düşünün

Az miktarda bayiliği bulunan firmalar, ülke geneline yayılabilmek için muadillerine oranla daha mâkul bütçeler karşılığında bayilik verebilmektedir. Bu durum, küçük yatırımcılar için iyi bir fırsat gibi görünse de tam tersi sonuçlara da yol açabilir. Bu hususta öncelikle, firmanın ilk bayiliğini hangi sene ve ayda verdiği tespit edilmelidir. Zira, bazı firmaların adı dahi tüketicilerin tercihinde etkili olmaktadır. Firma Türkiye genelinde olumlu bir imaja sahipse, onu tercih etmek akla yatkın bir seçenektir; değilse, firma ve ürünleri hakkında çok ciddi araştırmalar yapmalı ve analiz yeteneğinizi konuşturmalısınız. Görüldüğü üzere bayilik veren firmalar arasında seçim yapmak hiç de kolay bir şey değil.

Bayiliğe Ayırdığınız Bütçe Haricinde Kenarda Bir Miktar Para Bulundurun

Ticaret sektöründe kimin ne zaman, ne kadar para kazanacağı belli olmadığı için bu alanda boy göstermek yürek isteyen bir iştir. Bu nedenle yatırımcının bütçesi ve bayiliğe harcamak için kafasında belirlediği miktarın doğru tespit edilmesi çok mühimdir. Büyük firmalarla iş yapmayacaksanız, paranızın tümünü isim hakları için harcamanız akıl alır bir şey olmayacaktır. Bu noktada sermayenizi çeşitli aşamalar esnasında bölerek vermeniz, hem elinizi rahatlatacak hem de beklemediğiniz bir neticeyle karşılaştığınızda sizin için bir güvence olacaktır. Ayrıca, bayiliğe talip olurken sermaye ücretinin tamamını kredi çekerek temin etmemeli, yüklü miktarda borçların altına girmemelisiniz. Zira, iş dünyasına adım attıktan sonra işlerinizi yoluna koymanız 6-12 aylık bir süreye tekabül edecektir. İşin başında çok büyük riskler almamanız ileride sizin için hayatî önem taşıyacaktır.

Merhaba Ben Burak! Türkiye’nin İstanbul eyaletinde yarı zamanlı Süpermen olarak çalışıyorum. Arta kalan zamanlarımda beyaz klavyeli şövalye olarak bloglar ve internet siteleriyle savaşıyorum. Ha, bir de kız vermeleri için üniversite mezunu olma çabam var. Daha fazlası için hakkımda sayfasına bakabilirsiniz.

Yorumun mu Vardı? Buradan Alayım;